Hudební hit Nokie pro tento rok. Recenze Nokia 5130 XpressMusic

Muzika je sice základem, ale přesto se nezapomnělo na neokoukaný vzhled, skvělé zpracování a použité materiály. Navíc na tomto přístroji, jehož cena se točí kolem tří tisíc korun, se jen těžko hledají nějaké závažné chyby.
Nejnovější přírůstek hudební série Nokie rozhodně ví, jak upoutat pozornost

Nejnovější přírůstek hudební série Nokie rozhodně ví, jak upoutat pozornost | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Přestože je ve vzduchu stále cítit nevraživost mezi Walkmany a řadou Xpress Music, vypadá to, jako by Sony Ericsson trochu docházel dech. Navíc Nokii se podařilo najít snadný recept na úspěch u hudebních telefonů, což dokázal víc než před rokem u modelu 5310. Dnes recenzovaný přístroj z něj v mnoha případech vychází a nabízí ten správný lišácký vzhled, 3,5mm jack a samozřejmě je až po okraj nabitý hudbou.

Vytknout lze nepříliš kvalitní fotoaparát bez automatického zaostřování a dodávaná sluchátka, která poslech hudby spíše znepříjemní. Někomu by mohl vadit dost lesklý povrch pokrývající kryt baterie, na němž samozřejmě zůstávají otisky prstů a jiné nečistoty.


Katalog mobilů:

Nokia 5130 XpressMusicNokia 5310Sony Ericsson W302i

Dnes recenzovaný přístroj, jeho předchůdce model 5310 a zástupce konkurence v podobě SE W302i.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Zástupce hudební série XpressMusic nabízí především povedený vzhled a bohatou základní výbavu. K zahození není ani 3,5mm jack. Zklame především nekvalitním 2Mpix fotoaparátem.


Vzhled a konstrukce – kouzelný rámeček

Série XpressMusic je známá kombinací výrazných chromovaných částí s červenou barvou pokrývající boční strany a ani dnes recenzovaný přístroj není výjimkou. Na rozdíl od teček u modelu 5310 pokrývá zadní stranu velmi lesklý tmavě fialový kryt. Je to rozhodně příjemná změna, která nijak nenarušuje vzhled přístroje, ale spíše mu přidává punc originality. Velmi pěkná je drobná mřížka v okolí lemu displeje. Na každý pád se design u modelu 5130 povedl na jedničku s hvězdičkou a mezi mladými lidmi si rozhodně najde své místo.

Příjemné jsou rozměry 108x47x15 mm a hmotnost 88 gramů, která patří v porovnání s konkurencí k lepšímu průměru. Oproti modelu 5310 nám však dnes recenzovaný přístroj o půl centimetru přibral v pase. MicroUSB konektor, zdířka pro nabíječku a 3,5 jack jsou již tradičně umístěny na vrchní straně přístroje a dolní hranu tak nic nehyzdí.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Klávesnice a ovládání – schovaná tlačítka

Alfanumerická klávesnice tvoří prakticky jednu rovinu a kromě zdvihu kláves jsou nepatrné i rozestupy. Přestože během našeho testování nedocházelo k žádným překlepům, museli jsme si trochu zvyknout na to, že pro stisk kláves musíme vynaložit o něco více síly.

To samé platí i o trojici tlačítek umístěných na levém boku přístroje na ovládání MP3 přehrávače. Tyto klávesy mají navíc efektní červené podsvícení zvýrazňující symboly pro přehrání skladby či posun dopředu/dozadu. Malé diody nejsou však umístěny přímo pod tlačítky, ale těsně vedle displeje, kde byste je rozhodně nečekali. Opět si Nokia 5130 tímto zajímavým provedením přičítá nějaké body k dobru.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Na pravém boku přístroje je obligátní dvojíce tlačítek k regulaci hlasitosti. Hned nad nimi designéři našli místo pro paměťovou kartu, která je chráněna prakticky neztratitelnou krytkou. Nejmenších výtek nemáme ani proti čtyřsměrnému tlačítku či tradiční sestavě funkčních kláves pod displejem.

Uživatelské prostředí Series 40 již neodmyslitelně patří k "hloupějším" a zároveň nejlevnějším telefonům Nokie. Ani model 5130 není v tomto ohledu výjimkou, a pokud jste už nějakou hloupější Nokii používali, v menu se rozhodně neztratíte. Přesto však toto prostředí nedoporučujeme naprostým začátečníkům. Bližší informace o Series 40, která začíná být pomalu stejně chytrá jako Series 60, najdete v některém ze starších článků.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo Recenze Nokia 5130 telo

Displej a baterie – průměrný ve všech ohledech

Nokia 5130 se s displejem s úhlopříčkou dva palce sice nezařadí mezi žádná esa, ale dalšími parametry jako je podpora 262 tisíc barev a rozlišením 240x320 bodů se může alespoň přidat k běžnému průměru. Navíc si displej celkem slušně poradí s nepříjemnými slunečními paprsky a čitelnost je na solidní úrovni. Stejně pozitivně se dá mluvit o věrnosti a sytosti barev.

Baterie při našem testování vydržela dodávat energii telefonu zhruba čtyři dny, což pro Nokii 5130 opět znamená průměrný výsledek. Test zahrnoval zhruba patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS a zhruba dvě hodiny poslechu rádia. Rovněž jsme telefon nechali hrát v kuse na 3/4 hlasitost MP3 skladby a baterie si žádala nabití až zhruba po deseti hodinách.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Telefonní seznam a zprávy – téměř bez chyb

Jak už bylo zmíněno, Nokia 5130 se opět opírá o uživatelské prostředí Series 40 a těží z něj skutečně maximum. Na vynikající úrovni je tak telefonní seznam, do něhož uložíte ke každému kontaktu nepřeberné množství informací. Nemusí vás ani příliš zajímat kapacita vnitřní paměti, protože k telefonu je rovnou dodávaná microSD karta o kapacitě 1GB. Nic vám však nebrání koupit lepší kartu. Oficiální údaje sice tvrdí, že maximální velikost karty jsou 2GB, ale po Internetu se šíří zvěsti, že model 5130 hravě zvládá i 8GB. Součástí balení je rovněž microUSB kabel.

Skvěle dopadnul editor textových zpráv, který sice používá slovník T9 s diakritikou, ale před odesláním háčky a čárky ořeže. Psaní zpráv rozhodně zpříjemňuje údaj o počtu již napsaných znaků a zpráv a již tradiční lišta pro vkládání nejrůznějších údajů či multimédií z jiných aplikací.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej Recenze Nokia 5130 displej

Organizace času a zábava – hudebník se nezapře

Opět musíme začínat tuto část recenze informací o tom, že Nokia 5130 stále nabízí pouze jediný opakovaný budík. Jedinou berličkou tak zůstává kalendář, který více budíků trochu zastoupí. Z dalších organizačních aplikací nechybí jednoduchý seznam úkolů, poznámky, kalkulačka a převodník "všeho na všechno". Mezi tradiční programy patří třeba globální vyhledávání v rámci telefonu a samozřejmě integrovaný prohlížeč z dílny Nokie.

Hudební funkce zastupuje zejména MP3 přehrávač, který se mezi konkurencí rozhodně neztratí. Navíc díky bočním tlačítkům se daleko lépe ovládá. Pokud však máte zapnutý zámek klávesnice, tyto speciální klávesy jsou rovněž deaktivovány. Potěší rovněž FM rádio s RDS, pro jehož spuštění musíte mít připojena sluchátka.

Recenze Nokia 5130 detail

Recenze Nokia 5130 foto M  Recenze Nokia 5130 foto M Recenze Nokia 5130 foto M

Recenze Nokia 5130 foto M Recenze Nokia 5130 foto M Recenze Nokia 5130 foto M

Nokia 5130 ke konci našeho testu pomalu ztrácí dech a nejvíc je to znát na fotoaparátu. Ten má rozlišení 2Mpix a postrádá funkci automatického ostření. Na výsledných snímcích je to samozřejmě znát a kromě toho je patrný šum. Pokulhává i barevná věrnost. V této kategorii prozatím stále vedou konkurenční Walkmany.

Závěr – skvělý muzikant

Je vidět, že Nokia si na modelu 5130 dala skutečně záležet, ať už jde o výtečný design vycházející z populární Nokie 5310 nebo funkční výbavu, díky níž je za cenu okolo tří tisíc více než schopným protivníkem pro ostatní konkurenty. Bohatý je obsah balení v čele s 1GB kartou, která však nejspíše mladým lidem nebude stačit.

Konkurence je v této kategorii velmi silná a nejde pouze o telefony z konkurenční série Walkman. I ostatní výrobci se už dávno naučili vyrábět levné hudebníky. Rozhodovat tak bude přítomnost 3,5mm jacku a hlavně design, kde má Nokia 5130 skutečně navrch. Na druhou stranu ji potápí zejména nepříliš kvalitní fotoaparát.

Proč koupit?

  • výtečný design
  • bohatý obsah balení
  • solidní cena
  • 3,5mm jack

Proč nekoupit?

  • nekvalitní sluchátka
  • pouze 2Mpix fotoaparát bez AF
  • příliš lesklý povrch zadního krytu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 998 Kč s DPH

  • Nejčtenější

Musíte si zvolit, jak chcete používat Messenger. Nový účet omezí funkčnost

1. března 2024  6:57

Evropští uživatelé vzájemně provázaných služeb společnosti Meta stojí před zásadním rozhodnutím....

Tyto chytré brýle nerozeznáte od běžných. Pokud máte dioptrie, nevadí

28. února 2024  7:02

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Jen málo známá a relativně malá společnost Tooz ukázala na veletrhu MWC v Barceloně své řešení pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinku přivezli s předstihem potají do Prahy. Potřebovali ji na natáčení

29. února 2024  6:57

Hlavní město České republiky mobilním výrobcům zjevně imponuje. Po Applu, který se do Prahy vrací...

Víme dvě zásadní informace o novém prstenu Samsungu. Už jsme ho viděli

26. února 2024  11:07

Barcelona (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Samsung na svém stánku na veletrhu MWC vystavuje očekávaný chytrý prsten Galaxy Ring. Je to nová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bude to mistr fotograf? Mobilová novinka půjde přestavět na profi foťák

26. února 2024

Barcelona (od zpravodaje iDNES.cz) Xiaomi vůbec poprvé oficiálně do světa přiveze vrcholový model s přívlastkem Ultra. Zájemci si sice...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Menší pokrok než konkurence, ukazuje skóre foťáku Galaxy S24 Ultra

4. března 2024  7:02

Samsung u svého letošního špičkového modelu Galaxy S24 Ultra měnil u foťáku v podstatě jen zoom,...

Na první pohled vypadá jako specialita, ale je to nejvšestrannější mobil

4. března 2024

Barcelona (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Loňská novinka od značky Nubia je snad nejvíce všestranný herní telefon. Na veletrhu MWC nám...

VIDEO: Telefon jako náramek. Koncept Motoroly se přizpůsobí outfitu

3. března 2024  8:01

Motorola na veletrhu MWC představila koncept ohebného telefonu, který se dá nosit jako náramek....

Dlouhodobé zkušenosti: Apple iPhone 15 je nenápadně dobrý

3. března 2024

Apple v uplynulých dvou generacích své iPhony rozdělil na dvě samostatné třídy. Modely Pro a běžné...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Okouzlil mě v uniformě pilota a sbalil na Bali, říká Vondráčková o manželovi

Helena Vondráčková (76) zavzpomínala na první seznámení se svým manželem Martinem Michalem (64), kdy ji okouzlil v...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...