Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

  0:18aktualizováno  0:18
Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva je, že jsou i horší nabídky, speciálně Řecko exceluje. Špatná pak je, že většinou je nabídka v zahraničí výhodnější.

Podvodníci opět prozvání česká čísla | foto: Profimedia.cz

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková se tento týden proslavila výrokem, že za drahá mobilní data si můžeme sami, protože je málo používáme a místo toho se připojujeme přes wi-fi.

Jaké tarify jsme hledali

Hledali jsme tarify podobné základním neomezeným v Česku, které stojí 750 až 800 korun. To je v přepočtu okolo 30 euro. Takový tarif by měl obsahovat neomezené volání a SMS a k tomu datový balíček. Vše využitelné i v rámci EU roamingu. V některých případech jsme volili předplacenou kartu s měsíčním paušálem, která byla výhodnější. To bychom udělali i u českých operátorů, ale taková není. 

Vybírali jsme tarify s podobnou cenou a obsahem služeb. Někdy by bylo možné najít levnější variantu, která by stále přesahovala nabídku tuzemských tarifů, ale volili jsme cenově bližší příklad. 

Pokud se platí aktivační nebo roční poplatek, započítali jsme ho, nebo uvedli do poznámky. Vybírali jsme tarify bez telefonu, pokud by na něj byla sleva, je to uvedené v poznámkách. Vždy jsme vybírali variantu pro nového zákazníka. Ceny platí obvykle s úvazkem, což je uvedeno v poznámce.  

K tomu už nemáme co dodat, ale zkusili jsme vytvořit aktuální porovnání cen tarifů v zemích Evropské unie. To je samo o sobě velmi těžká práce, protože tarify jsou v každé zemi jinak poskládané, nesou různé výhody a navzájem jsou často obtížně porovnatelné.

V různých průzkumech se například hledá množství dat, které zákazník získá za v přepočtu 30 eur. Jenže tarify obvykle obsahují další služby a rozhodně neplatí, že je naprosto běžné neomezené volání a SMS. Stejně tak v mnoha zemích jsou v ceně tarifu balíčky, které umožňují u určitých služeb nezapočítávat data z balíčku. Prostě není vůbec snadné najít metodiku, aby byl výsledek relevantní. 

A chápeme, že ani náš průzkum není dokonalý. Nabídka v jednotlivých zemích je velmi rozmanitá a prakticky není možné dohledat všechny možnosti. Mnohé jsou dostupné jen za určitých podmínek, některé jsou akční a časově omezené. Proto jsme se rozhodli porovnat tarify jen těch operátorů, kteří působí i v Česku. Což samozřejmě z přehledu vylučuje některé země, třeba ty severské včetně levného Finska. 

Na druhou stranu je alespoň vidět, že i Vodafone a T-Mobile dokážou být levní. O2 má v tomto srovnání drobnou výhodu, patří do skupiny PPF a ta má v Evropské unii operátory jen v Česku a na Slovensku. K tomu pak nedávno převzaté pobočky Telenoru v Maďarsku a v Bulharsku.

Dostupnost LTE a reálné přenosové rychlosti

Na druhou stranu je nutné dodat, že vedle ceny by bylo vhodné porovnat i kvalitu sítě, tedy třeba reálné přenosové rychlosti. To ale není v našich silách. Jen z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že v některých evropských zemích, je dostupnost LTE sítí a následně přenosové rychlosti pod úrovní, kterou považujeme za dobrou.

Například v sousedním Německu, kde operátoři nepřeskočili 3G jako ti čeští, jsou mnohá území pokrytá jen touto technologií. Kdysi to byla výhoda, dnes je to naopak značná nevýhoda. 

Než se pustíme do konkrétních tabulek, několik poznatků. Ovšem pozor, vztahuje se jen na operátory, kteří mají sítě i v Česku. Tedy na náš průzkum. Na konkrétním trhu tak může být lepší i horší nabídka u dalších operátorů, kteří tam fungují. Ale v kostce:

 • Polsko je až bláznivě levné.
 • V Itálii s příchodem operátora Iliad došlo k velkému snížení cen, nabídka je velmi atraktivní.
 • Británie je levná, Nizozemsko také nevychází špatně.
 • V Maďarsku je podobná situace jako v Česku.
 • Ovšem v Maďarsku lze už od 1 300 korun mít neomezený datový tarif.
 • Slovensko je na tom už lépe.
 • Strašlivé jsou ceny v Řecku, to je mobilní středověk.
 • Horší ceny jsou spíš na jihu Evropy.
 • Německo je dražší než Česko.
 • Úvazek je běžnou podmínkou.
 • Aktivační i výroční poplatky jsou docela běžné.

Vodafone - tři horší, tři o něco lepší a pět výrazně lepších nabídek

Nejprve Vodafone, ten má po Evropě nejvíce poboček, my jsme brali v potaz jen ty v zemích Evropské unie. Nic moc nabídku mají z našeho pohledu pobočky v Německu a Maďarsku. Tam je situace o něco horší než u nás.  Ovšem v Maďarsku mají relativně výhodné zcela neomezené tarify, u Vodafonu jsou neomezená data v tarifu už za 1 300 korun. 

Exemplárním příkladem, jak mohou být mobilní služby drahé, je Řecko. To je opravdu zoufalost. Částečně je to způsobeno vysokou sazbou DPH a sektorovou daní, ale i tak je tam neskutečně draho.

V Portugalsku, na Maltě a v Irsku jsme našli o něco lepší nabídky, než má český Vodafone, ale s poznámkou, že v Irsku je to předplacená karta, na Maltě je nutné vzít dražší tarif, ten pak má docela dost dat a v Portugalsku nejsou v tarifu neomezené SMS a minuty. Ovšem 3 500 minut a stejné množství zpráv můžeme prakticky za neomezené považovat.

V Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Velké Británii a Rumunsku mají výrazně lepší nabídky, než jaké má český Vodafone. 

Vodafone
ZeměNázev tarifuCenaMnožství datDalší službyPoznámka
ČeskoRed Naplno 5 GB777 Kč5 GB + 2 GB v aplikaciNeomezené volání a SMS3 000 Kč dotace na telefon, úvazek 2 roky
NěmeckoCallYa Smartphone Allnet Flat580 Kč4 GBNeomezené volání a SMSPředplacená karta, bez úvazku s  tarifem na 28 dnů
Velká Británie20 GB Red Entertainment600 Kč20 GBNeomezené volání a SMS + video službyÚvazek na rok
NizozemskoRed774 Kč10 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, poplatek 25 euro za uzavření smlouvy, rozpočítán do ceny
Itálie Unlimited Red645 Kč25 GBNeomezené volání, SMS a využití dat pro vybrané aplikace.Aktivační poplatek 3 nebo 29 Euro podle přednabitého kreditu, do ceny nezapočítáno, tarif je bez úvazku. 
MaďarskoRed M806 Kč4 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na rok, v ceně dva pasy: social a connect
ŠpanělskoRed M799 Kč12GBNeomezené volání a SMSÚvazek na rok, v ceně dva pasy: chat a social a další bonusy v podobě dat a video služby zdarma 
Rumunsko RED 25541 Kč20 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, v ceně libovolné čtyři pasy. Omezené využití dat v EU roamingu na 4,2 GB. 
PortugalskoRED 10 GB851 Kč10 GB3 500 minut a 3 500 SMSÚvazek na dva roky, v akci bez aktivačního poplatku, jinak 60 Euro. V ceně HBO na půl roku
ŘeckoRed Start1 110 Kč1,2 GB1 000 minut a 1 000 SMSÚvazek na dva roky
MaltaRed Data903 Kč12 GBNeomezené minuty a SMS na Vodafone, 100 + 100 na ostatníÚvazek na dva roky
IrskoExtra774 Kč8 GBNeomezené volání a SMSPředplacená karta, bez úvazku s  tarifem na 28 dnů

T-Mobile - dvě horší a čtyři lepší nabídky. Jedna je snová

Poměrně dost poboček má v Evropě i T-Mobile, část jich ovšem je v zemích mimo Evropskou unii. T-Mobile spíše pokrývá střední Evropu a Balkán, v západní Evropě je pouze v Německu a Nizozemsku.

Nabídka v Německu a v Maďarsku je horší než u nás, lepší je v Rakousku, Nizozemsku, na Slovensku a samozřejmě v Polsku. To je jiný mobilní vesmír. Tam snad ani nemá cenu koukat, nám by stačilo srovnat nabídku se Slovenskem. Tam T-Mobile navyšoval data podstatně štedřeji než jeho český příbuzný.

Zajímavé je Rakousko. Tam jsme našli velmi výhodnou předplacenku, ale ta neumožňuje služby čerpat v roamingu v rámci EU. Takže jsme ji museli z přehledu vyřadit. U tarifů mají v Rakousku aktivační i roční poplatky, ty jsme do ceny započítali. 

T-Mobile
ZeměNázev tarifuCenaMnožství datDalší službyPoznámka
ČeskoM799 Kč4 GB + 2 GB bonus v aplikaciNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky
NěmeckoMagenta Mobil Prepaid XL645 Kč3 GBNeomezené volání a SMSPředplacená karta, bez úvazku s tarifem na 28 dnů
PolskoT-Mobile Bez Limitu300 KčNeomezenéNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky
RakouskoMy Mobile Light715 Kč8 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, v ceně rozpočítán aktivační a roční poplatek 69 a 22 euro. Omezená rychlost dat.
SlovenskoÁno L774 Kč10 GB + 1 GB při koupi on-lineNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, sleva na mobil 20 euro.
MaďarskoMobile M + 3 GB742 Kč3 GBNeomezené volání a SMS Úvazek na rok, započítaná sleva na první tři měsíce. Tři aplikace se do datového balíčku nepočítají.
NizozemskoGo SIM Only670 Kč10 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, v ceně započítán aktivační poplatek 25 euro. Streamování hudby se nezapočítává do datového balíčku. 

O2 - Tři lepší nabídky, jedna je horší

PPF, které patří O2, zatím není velký globální telekomunikační obr jako T-Mobile nebo Vodafone. Má operátora v Česku a na Slovensku a zhruba rok má pobočky Telenoru ve střední Evropě a na Balkáně. V rámci Evropské unie v Maďarsku a v Bulharsku. 

Ve třech případech je nabídka zajímavější než na českém trhu. V Maďarsku je to hůř porovnatelné. Tarif má sice víc dat, ovšem neobsahuje SMS. Jejich jednotková cena je dost vysoká. Pokud bychom počítali se stovkou SMS za měsíc, tak se cena tarifu výrazně zvedne a pak už má O2 lepší vyšší tarif.  

O2
ZeměNázev tarifuCenaMnožství datDalší službyPoznámka
ČeskoFree Bronzový749 Kč3 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, sleva na telefony
SlovenskoZlatý O2 Paušál774 Kč15 GBNeomezené volání a SMSÚvazek dva roky, v EU jen 11,2 GB dat
MaďarskoTelenor Blue + M806 Kč8 GBNeomezené volání, SMS stojí 3,30 KčÚvazek na 11 měsíců
BulharskoTelenor Total 49,99660 Kč20 GBNeomezené volání a SMSÚvazek na dva roky, v EU jen polovina datového balíčku
Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Další z rubriky

Čekali jsme to. Máme totiž velký náskok před konkurencí, řekl šéf Huaweie

Zakladatel a generální ředitel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Čínská společnost Huawei je podle slov jejího zakladatele Žen Čeng-feje připravena na střet s USA. Restrikce ze strany...

Válečná premiéra top modelů Honoru. Horší termín si firma nemohla vybrat

Premiéra smartphonů Honor 20 a Honor 20 Pro v Londýně

Nejistota a nervozita. To, co zprvu vypadalo jako běžná tisková konference značky Honor s představením nových...

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Najdete na iDNES.cz