Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Úvazek si rozmyslete. Virtuálové slibují zajímavé ceny

Český mobilní trh získává po letech stagnace novou podobu. Levnější volání velkých operátorů chce ještě více zlevnit řada virtuálních operátorů. Přijdou na trh během příštích měsíců a slibují výhodné předplacené služby i tarify. Úvazek u některého stávajícího operátora se tak nemusí vyplatit.

Ušetřit bude moci zákazník i s nově vznikajícími virutálními operátory. Ti slibují cenově atraktivní tarify. | foto: Profimedia.cz

Operátoři výrazně zlevnili, ale nejnižší ceny si až na výjimky podmiňují dvouletým úvazkem. Jenže úvazek se nemusí vyplatit, protože doba turbulentních cenových změn zdaleka není u konce. T-Mobile upravil nové tarify pouhý týden po jejich představení, Vodafone nové tarify ještě zcela nepředstavil. A pak tu jsou i další hráči, kteří na trh vstupují, nebo chtějí v brzké době vstoupit.

Virtuální operátoři slibují ještě výhodnější tarify

Než však budou známy výsledky aukce, ovlivní tvorbu cen i nově vznikající virtuální operátoři. Zatím na trhu reálně funguje jen jeden, ale další by mohli spustit služby do léta. Podmínkou, aby se firma stala virtuálním operátorem, je však smlouva s jedním z operátorů s infrastrukturou (O2, T-Mobile, Vodafone), případně se zprostředkovatelem, který takovou smlouvu bude moci uzavřít. Ovšem takový u nás opět zatím nefunguje. Prvním by měla být společnost GTS.

Virtuál ano, nebo ne?

Pokud má virtuální operátor všechny náležitosti v pořádku, není se čeho obávat. Musí jasně deklarovat, v které síti působí, tedy, s kterým z operátorů s infrastrukturou má smlouvu.

Naopak pozor na šedé přeprodejce, jak se stalo u Air Telecomu. Ten zatím smlouvu s operátorem nemá a jen přeprodává neveřejnou nabídku přes dalšího zprostředkovatele.

Virtuální operátoři se však nechtějí omezovat pouze na předplacené služby, jež nabízí první český virtuál Bleskmobil. Toho se tak změny paušálních tarifů operátorů fakticky nedotýkají.

Například společnost Centropol, která informovala o záměru stát se virtuálním operátorem, slibuje zajímavější nabídky, než mají stávající mobilní operátoři. Své služby totiž nechce omezit pouze na předplacenky.

"Domníváme se, že jednání stávajících operátorů je reakcí na očekávaný vstup virtuálních operátorů, jako je Centropol, na trh. Chtějí si tak na delší dobu 'zasmluvnit' co nejvíce zákazníků právě před příchodem virtuálních operátorů," reagoval na neomezené tarify operátorů Lukáš Pokrupa z Centropol Energy.

Společnost, která zákazníkům slibuje zajímavější nabídku, se chce stát plnohodnotným virtuálním operátorem. Mimo předplacených karet chce do své nabídky zahrnout tarify i balíčky. "V nich budeme zohledňovat výhody pro naše zákazníky, které trojice současných operátorů neposkytuje," dodal Pokrupa.

Ne každý virtuál je virtuál

Rozšířit služby se rozhodl také mobilní operátor Air Telecom, provozovatel CDMA sítě U:fon. Od čtvrtka 18. dubna zákazníkům nabízí také GSM služby. Podle původních informací se tak mělo stát až počátkem května.

Společnost však mlží, v síti kterého mobilního operátora hostuje. "Vyplývá to z obchodních podmínek partnerské smlouvy," reagoval na dotaz redakce Mobil.cz předseda představenstva Martin Hes. Mnohé indicie přitom nasvědčují, že využívá síť T-Mobilu.

Ten však podle mluvčí Martiny Kemrové nemá s Air Telecomem podepsanou smlouvu. Není tedy klasickým virtuálním operátorem, avšak pouze přeprodejcem neveřejných služeb elektronických komunikací šedého operátora (více čtěte zde).

Lákavé ceny neomezených tarifů Air Unlimited (s dvouletým úvazkem 640 korun měsíčně) a Air Unlimited Plus (při úvazku 680 korun) jsou vykoupeny značným rizikem ztráty telefonního čísla. Podpisem smlouvy se totiž majitelem přeneseného, nebo nově přiděleného čísla stává právě přeprodejce.

Operátoři vedou další jednání, konkrétnější nebudou

Podle informací redakce Mobil.cz vedou všichni mobilní operátoři v současné chvíli řadu dalších jednání o vpuštění virtuálních operátorů do svých sítí.

"Ano, vedeme dlouhodobá jednání s několika důvěryhodnými zájemci o provozování virtuálního operátora. Nicméně průběh těchto jednání před tím, než oficiálně oznámíme spolupráci, komentovat nebudeme," informovala nás mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

V podobném duchu na náš dotaz reagovala také mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. "Jednáme s řadou zájemců o statut virtuálního operátora. Jejich počet ani jména zatím nemůžeme sdělit," uvedla pro iDNES.cz. Prvním a zatím jediným potvrzeným virtuálem v síti tohoto operátora je tak společnost GTS, která se netají atraktivností vlastních neomezených tarifů ve srovnání se současnou nabídkou operátorů.

"Naše tarify tak určitě budou velmi zajímavé a cenově atraktivní. Konkrétněji naši nabídku představíme již v květnu a oficiální spuštění služeb plánujeme v průběhu tohoto léta," uvedla tisková mluvčí GTS Lucie Řeřichová.

Společnost chce své služby zacílit výhradně na firemní zákazníky, avšak jako poskytovatel velkoobchodní virtuální mobilní platformy (MVNE) osloví prostřednictvím svých partnerů i koncové zákazníky.

Prvním z nich bude telekomunikační skupina ha-vel, která začne zákazníkům nabízet předplacené karty s názvem ha-loo mobil od 13. června. Minuta volání do vlastní pevné i mobilní sítě ha-loo bude stát korunu, do ostatních sítí pak dvě koruny. Za zhruba 100 korun měsíčně bude možné dokoupit balíček 100 MB dat.

V létě přibude virtuálů jako hub po dešti

Během léta by měl začít fungovat také Tesco Mobile, který uzavřel smlouvu se společností Telefónica Czech Republic. Bude tak druhým virtuálním operátorem v síti O2. Jednání s dalšími společnostmi nám Telefónica nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. "V tuto chvíli nejsme před podpisem smlouvy s jakýmkoli jiným subjektem," reagoval na náš dotaz její mluvčí Hany Farghali.

Tesco Mobile chce zákazníkům poskytovat srovnatelné služby s dalšími trhy, na nichž již působí. "Již v průběhu léta přineseme jednoduché a srozumitelné služby s vysokou kvalitou za výhodnou cenu, v první fázi v podobě předplacených karet. Konkurenceschopná nabídka bude mít jasně definované a přehledné podmínky," sdělil mluvčí společnosti Tesco Jan W. Dvořák.

Zákazníci nebudou muset podepisovat žádný časový závazek. Získají tak plnou flexibilitu pro případné změny a při dalším výběru služeb, které chce Tesco Mobile později rozšířit. Jisté je však propojení s věrnostním programem Clubcard. Přesnou nabídku však Tesco Mobile zveřejní až v okamžiku spuštění služby.

Stát se virtuálním operátorem chtějí i další společnosti. S T-Mobilem, který potvrdil spolupráci pouze se společností GTS, jedná například vydavatelství Mafra. Podle informací MF DNES o vlastním virtuálovi uvažují také Česká pošta či dceřiná společnost Českých drah ČD Telematika. V této souvislosti se hovoří i o družstvu COOP a společnosti UPC.

Sankce za předčasné ukončení závazku trvají

Je tak zřejmé, že i virtuální operátoři, kteří sami budou využívat služeb stávajících mobilních operátorů, se budou snažit tlačit ceny pro koncové uživatele ještě níže. Pokud by však chtěl zákazník některého ze stávajících operátorů, s nímž má uzavřen úvazek, využít výhodnější nabídky některého z virtuálních operátorů, musí počítat se sankcí.

U T-Mobilu bude muset doplatit za každý měsíc do konce úvazku paušál v jeho plné výši. Sankce u O2 je bez ohledu na tarif stanovena na jednotných 250 korun za každý měsíc. Stejnou částku měsíčně zaplatí také zákazníci Vodafonu u levnějšího tarifu s neomezeným voláním do vlastní sítě. U dražšího s neomezeným voláním do všech sítí je pak měsíční plnění stanoveno na 490 korun, což je i částka, kterou bude muset zákazník zaplatit v případě odstoupení od smlouvy za každý následující měsíc do konce úvazku.

Současně se zveřejněním nových neomezených tarifů se odkryl další segment, v němž může mezi operátory, a to i těmi virtuálními, dojít k boji o zákazníky. Ti jsou nyní sice ukojeni nižší cenou neomezených tarifů, po níž dlouhodobě volali, avšak s jejich požadavky nekoresponduje zahrnutá výše dat.

Tu se však operátoři snaží omezovat z důvodu, že jsou na úkor textových zpráv, na nichž dříve vydělávali velké peníze. Tržby ze SMS jim "kradou" sociální sítě, jako je například Facebook (více se dočtete zde).

Autor:
  • Nejčtenější

Tuto nabíječku nepoužívejte. Je životu nebezpečná, varuje ČOI

Česká obchodní inspekce zakázala prodej další USB nabíječky. Uživateli totiž hrozí vysoké riziko úrazu elektrickým...

Apple si patentoval celoskleněný iPhone s displejem po všech stranách

Celoskleněný iPhone by měl displej okolo celého těla. A nebyl by sám, podobně koncipované by mohly být i hodinky nebo...

Toto v metru neuvidíte. Ale můžete díky tomu používat mobil i v tunelu

Pokrytí pražského metra vysokorychlostním mobilním signálem jde do finále, kompletně pokryto bude do konce roku. Byli...

Ceny mobilních služeb v Česku jsou nejvyšší v EU, tvrdí Evropská komise

Pravidelná studie Evropské komise opět potvrdila, že Česko má jedny z vůbec nejdražších mobilních tarifů v Evropské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ušetřete na mobilech na černý pátek. Slevy jsou až 4 500 korun

Letošní nabídka slev na černý pátek rozhodně není rekordní. Slevy jsou, u dražších mobilů i docela velké, ale celkově...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Ceny mobilních služeb v Česku jsou nejvyšší v EU, tvrdí Evropská komise

Pravidelná studie Evropské komise opět potvrdila, že Česko má jedny z vůbec nejdražších mobilních tarifů v Evropské...

Některé neomezené tarify mohou mít namále. Úřad si na ně chce posvítit

Český telekomunikační úřad se zajímal, zda všechny služby, které operátoři prezentují jako neomezené, jsou skutečně bez...

Pokrývání metra signálem LTE i 5G finišuje. Zbývá posledních pět stanic

Poslední úsek linky A pražského metra se dočkal pokrytí vysokorychlostní sítí. Od úterý 26. října je mobilní internet...

Za korunu i produkty Applu. To je vánoční nabídka T-Mobile

T-Mobile jako druhý tuzemský mobilní operátor odhalil svou letošní vánoční nabídku. Pro tarifní zákazníky si připravil...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...