Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Test nejlevnějších neomezených dat. Je omezení rychlosti problém?

  0:27
Nestačí vám mobilní data? Datově neomezené tarify jsou velkou letošní novinkou všech tří českých operátorů, a v našem redakčním testu jsme proto porovnali možnosti jejich nejlevnějších variant, které operátoři nabízí. Mají své výhody, ale samozřejmě i úskalí.

Srovnání rychlostí nejlevnějších neomezených tarifů | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Když se řekne pojem „neomezená data“, většina z nás si pravděpodobně představí něco trochu jiného, než jak jej všeobecně vnímají tuzemští operátoři. Ačkoli se čeští zákazníci letos dočkali tarifů bez datového limitu, některé z nich určité omezení mají. Všichni tři operátoři totiž nabízí několik typů datově neomezených tarifů pro jednotlivce s poměrně odlišnými cenami.

Fotogalerie

Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak se tyto datově neomezené tarify dají reálně využít. Tedy ty dražší bez jakéhokoliv omezení logicky není třeba zkoušet, ale nejlevnější varianty se ve svém omezení liší a rozdíl může být pro uživatele velmi podstatný. Zvolili jsme vždy nejlevnější variantu pro jednotlivce, u T-Mobilu tedy Můj svobodný tarif M a neomezeně SD, u O2 pak NEO Bronzový a od Vodafonu neomezený mobilní tarif pro jedno číslo.

O jednotlivých neomezených novinkách v nabídce operátorů jsme informovali už v průběhu roku, někdo tedy už možná tuší, v čem je u levnějších neomezených tarifů háček a čím se tedy odlišují nejen mezi sebou, ale i od běžných tarifů s omezenými daty. Řeč je o omezené rychlosti připojení.

Zatímco u běžných tarifů s určitým balíčkem dat surfujete zkrátka plným potenciálem LTE, který je omezený pouze kvalitou mobilního připojení v dané lokalitě, případně momentálním vytížením sítě, námi vybrané nejlevnější neomezené tarify mají ve všech třech případech horní strop přenosové rychlosti.

Cenový rozdíl mezi nejlevnějšími tarify není velký, maximálně 125 korun. Pokud by však zákazník chtěl zcela neomezený tarif, bude si muset připlatit 500 respektive 600 korun, podle operátora. Což je v podstatě cena dalšího tarifu s neomezeným voláním a SMS a základním datovým balíčkem.  Připomeňme si proto všechny neomezené tarify včetně jejich cen na měsíc přehledně v následující tabulce:

Neomezený tarif Omezení rychlostiCena
NEO Bronzový (O2) 5 Mb/s 1 099 Kč
NEO Stříbrný (O2)20 Mb/s1 299 Kč
NEO Zlatý (O2)bez omezení1 599 Kč
NEO Platinový (O2)bez omezení2 499 Kč
Můj svobodný tarif M a neomezeně SD
(T-Mobile)
20 GB bez omezení,
pak 3 Mb/s
1 075 Kč
Můj svobodný tarif M a neomezeně HD
(T-Mobile)
50 GB bez omezení,
pak 10 Mb/s
1 275 Kč
Můj svobodný tarif M a neomezeně MAX
(T-Mobile)
bez omezení1 575 Kč
Neomezený mobilní tarif pro jednoho (VF)10 Mb/s1 199 Kč
Neomezená data (VF) bez omezení1 799 Kč

Při pohledu na tabulku je tak jasné, že i námi zvolené nejlevnější varianty jsou ve srovnání s běžnými tarify s omezenými daty stále (logicky) dražší variantou. Zcela nejlevnější je Můj svobodný tarif M a neomezeně SD od T-Mobilu, který má sice nejpomalejší přenos dat, zato ovšem nabízí prvních 20 GB plnou rychlostí. To může představovat poměrně výraznou výhodu pro ty, kteří neplánují každý měsíc „protočit“ nějaké enormní množství dat.

Operátor O2 má oproti T-Mobilu u nejlevnějšího neomezeného tarifu sice rychlejší datový přenos (5 oproti 3 Mb/s), ovšem žádná data v plné rychlosti. U Vodafonu najdete v ceníku u nejlevnějšího neomezeného tarifu dokonce cenu 799 Kč, což by byla v kontextu českého trhu skvělá nabídka. Jenže k uvedené ceně je nutné povinně připočíst částku za pevné připojení k internetu, i když ho nepotřebujete. A pak tarif vyjde na uvedenou částku 1 199 Kč. Informaci o maximální přenosové rychlosti (10 Mb/s je tedy z námi vybraných tarifů nejrychlejší) mimochodem jako jediný operátor schoval do často kladených otázek a neuvádí ji u základního popisu tarifu.

Stačí to pro běžné používání? Ano, ale...

Přejděme tedy k samotnému využití v praxi. V případě tarifu Můj svobodný tarif M a neomezeně SD od T-Mobilu jsme před testováním schválně vyčerpali prvních 20 GB dat, abychom mohli vyzkoušet neomezený datový objem s maximální přenosovou rychlostí 3 Mb/s. Mějte však na paměti, že oněch prvních 20 GB bez rychlostního omezení může představovat poměrně znatelný bonus, a v závislosti na vaší spotřebě dat na tom ve výsledku můžete být lépe než u konkurence.

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

SIM jsme vždy testovali v telefonech s displejem s rozlišením Full HD, abychom mohli vyzkoušet i streamování videa v této kvalitě. To byl totiž aspekt, který nás zajímal snad asi nejvíce: budou takové rychlosti stačit na online streamování videa?

Ukázalo se, že jak u koho. Pokud pustíte video s možností Full HD rozlišení na YouTubu, u všech třech těchto tarifů si aplikace nejprve sama nastaví 480p kvalitu. Po cca jedné minutě přehrávání však u rychlejších tarifů od O2 a Vodafonu sledujeme v rozlišení 1080p (tedy preferované Full HD), zatímco klipy spuštěné na pomalejším 3 Mb/s T-Mobilu zůstaly v 480p rozlišení po celou dobu. Ten samý výsledek jsme mohli sledovat i u služby Vimeo.

Zajímavý výsledek ovšem přišel, pokud jsme všem třem tarifům manuálně přikázali z YouTubu streamovat 1080p 60fps video hned od začátku. Jediný, kdo neměl problém, byl Vodafone, který stíhal načítat rychleji, než přehrávat. U O2 jsme sledovali prakticky hraniční situaci, kdy takové video chvíli zvládá, chvíli naopak nezvládá načítat. Pokud ovšem dáte aplikaci nějaký čas, aby si načetla kousek videa dopředu, stream se vám nejspíše nezasekne. Jediný T-Mobile při omezené rychlosti datového toku 1080p video nestíhá a zasekával se nám každých asi 20 sekund.

V kategoriích, ve kterých neměl problém ani jeden z operátorů, je běžné prohlížení internetu, sociální sítě (i když T-Mobile při 3 Mb/s načítal videa v horší kvalitě) a poslech hudby. Testovali jsme tyto datově neomezené tarify přehráváním hudby na Spotify, a žádný neměl problém hudbu načítat dostatečně rychle na to, aby se dala poslouchat bez přerušení. Je to logické vzhledem k tomu, že stream hudby je datově méně náročný, než jak je tomu u videa.

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Kde se naopak rychlost připojení výrazně projeví, to je rychlost stahování aplikací z obchodu. Jeden příklad za všechny: dali jsme stahovat hru Subway Surfers s objemem 92 MB. Zatímco T-Mobile měl staženo za čtyři minuty a deset sekund, O2 to zvládlo za dvě a půl minuty a Vodafone pak za minutu a 15 sekund. Kdo chce šetřit čas u stahování dat, jsou rozdíly mezi jednotlivými tarify poměrně značné.

Rozdíl nicméně nepoznáte v případě hraní online her v reálném čase. Vyzkoušeli jsme online akční titul Call of Duty: Mobile a u všech tří tarifů jsme měli odezvu pohybující se okolo 50 milisekund. Takže dobrá zpráva pro hráče – omezovat vás nebude ani jeden z operátorů.

Nakonec jsme ještě zkusili prostřednictvím telefonům poskytnout datové připojení pracovnímu notebooku přes tethering wifi, a naše výše zmíněné výsledky se v podstatě odrážejí i do používání internetu v počítači. Na běžné prohlížení stránek či práci s online dokumenty stačí všichni, streamování videa pak kopíruje výsledky jako v případě přehrávání v aplikaci v mobilu. Stejně tak je tomu i v případě stahování dat.

Výsledek: zamyslete se, co skutečně využijete

Vyhodnotit, který z testovaných tarifů je skutečně tím nejlepším v poměru cena/kvalita, není moc jednoduché. Pokud chcete ušetřit, a zároveň být online za každou cenu, pak logicky vychází z testu nejlépe T-Mobile a jeho tarif Můj svobodný tarif M a neomezeně SD. Tento datově neomezený tarif je nejlevnější, dá vám 20 GB do začátku plnou rychlostí, a i poté zvládne s přehledem prohlížet internet, streamovat hudbu a s trochou trpělivosti i přehraje video a stáhne menší hru.

Vodafone má konečně neomezená data pro jednoho. Dobrá cena má háček

Vodafone tarify s neomezenými daty

NEO Bronzový od O2 je oproti T-Mobilu o 24 korun na měsíc dražší, což u obou částek představuje prakticky zanedbatelný rozdíl. Ztratíte poměrně výrazný objem dat plnou rychlostí, ovšem rychlejší internet už bude zcela jistě stačit na stream HD videí, byť u Full HD budete muset prokázat trochu obezřetnosti a trpělivosti. Rychlost stahování je pak zároveň znatelně lepší, byť bychom si větší objemy dat asi také ještě schovali na domácí či veřejnou wifi.

Vodafone pak nakonec představuje podle nás asi tu největší jistotu, že si budete moci užívat prakticky všech funkcí závislých na internetovém připojení relativně pohodlně – stahovat z aplikačního obchodu budete celkem rychle a stream videa ve Full HD kvalitě nebude představovat žádný problém. Tarif je z trojice testovaných nejdražší, oproti T-Mobile si připlatíte 125 korun, oproti O2 stovku. A bonus v podobě povinného pevného připojení se může, ale také vůbec nemusí hodit.

Na závěr ještě připomeneme, že jsme test prováděli v Praze, tedy v místě s výborným pokrytím 4G signálem. Na slibované rychlosti připojení se samozřejmě nelze spoléhat v místech s horším pokrytím (odlehlá příroda apod.), ovšem to je pravidlo, které lze aplikovat obecně na jakýkoli jiný tarif.

Autor:
  • Nejčtenější

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...

Chystá se velká čistka mobilních aplikací. Zmizí jich stovky tisíc

Stovky tisíc aplikací zanedbaných či opuštěných vývojáři mohou brzy zmizet z aplikačních obchodů mobilů s Androidem i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to zbytečnost, ale ve vězení je milují. Speciální mobily jsou levné

Snadno je schováte do dlaně. Za normálních okolností je jejich využitelnost sporná, ale existuje specifická cílová...

V Rusku jsou napřed, už nabízí iPhone 14. Tvrdý rubl ho dělá pekelně drahým

V Rusku si již lze předobjednat vrcholná provedení ještě nepředstavené šestnácté generace iPhonů. Do její premiéry...

Zapomenutá značka mobilů pomáhala definovat smartphony. Pak ji zařízl Apple

Premium Blackberry je neoddiskutovatelnou a veřejně známou legendou. Nokia taktéž. A že moderní podobu smartphonů definoval...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Nový internet do čtyř dnů, nebo máte právo na finanční náhradu

Na začátku dubna vešla v platnost vyhláška Českého telekomunikačního úřadu stanovující mimo jiného i podmínky změny...

Ceny mobilních dat úřad regulovat nebude. Od svého záměru ustoupil

Český telekomunikační úřad ještě v březnu usiloval o dočasnou regulaci ceny na velkoobchodním trhu mobilních dat. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Víte, kde se už můžete připojit na nejmodernější 5G síť? Pokrytí přibývá

Od spuštění první české komerční 5G sítě uplynou v červenci dva roky. V začátcích bylo vysokorychlostní mobilní...

Vodafone nafoukl mobilní data. Ale jen předplacenkářům

I více než dvojnásobek dat mohou od května čerpat zákazníci Vodafonu z řad předplacenkářů, kteří si pořídí některý z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...