Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Test nejlevnějších neomezených dat. Je omezení rychlosti problém?

  0:27
Nestačí vám mobilní data? Datově neomezené tarify jsou velkou letošní novinkou všech tří českých operátorů, a v našem redakčním testu jsme proto porovnali možnosti jejich nejlevnějších variant, které operátoři nabízí. Mají své výhody, ale samozřejmě i úskalí.

Srovnání rychlostí nejlevnějších neomezených tarifů | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Když se řekne pojem „neomezená data“, většina z nás si pravděpodobně představí něco trochu jiného, než jak jej všeobecně vnímají tuzemští operátoři. Ačkoli se čeští zákazníci letos dočkali tarifů bez datového limitu, některé z nich určité omezení mají. Všichni tři operátoři totiž nabízí několik typů datově neomezených tarifů pro jednotlivce s poměrně odlišnými cenami.

Fotogalerie

Rozhodli jsme se vyzkoušet, jak se tyto datově neomezené tarify dají reálně využít. Tedy ty dražší bez jakéhokoliv omezení logicky není třeba zkoušet, ale nejlevnější varianty se ve svém omezení liší a rozdíl může být pro uživatele velmi podstatný. Zvolili jsme vždy nejlevnější variantu pro jednotlivce, u T-Mobilu tedy Můj svobodný tarif M a neomezeně SD, u O2 pak NEO Bronzový a od Vodafonu neomezený mobilní tarif pro jedno číslo.

O jednotlivých neomezených novinkách v nabídce operátorů jsme informovali už v průběhu roku, někdo tedy už možná tuší, v čem je u levnějších neomezených tarifů háček a čím se tedy odlišují nejen mezi sebou, ale i od běžných tarifů s omezenými daty. Řeč je o omezené rychlosti připojení.

Zatímco u běžných tarifů s určitým balíčkem dat surfujete zkrátka plným potenciálem LTE, který je omezený pouze kvalitou mobilního připojení v dané lokalitě, případně momentálním vytížením sítě, námi vybrané nejlevnější neomezené tarify mají ve všech třech případech horní strop přenosové rychlosti.

Cenový rozdíl mezi nejlevnějšími tarify není velký, maximálně 125 korun. Pokud by však zákazník chtěl zcela neomezený tarif, bude si muset připlatit 500 respektive 600 korun, podle operátora. Což je v podstatě cena dalšího tarifu s neomezeným voláním a SMS a základním datovým balíčkem.  Připomeňme si proto všechny neomezené tarify včetně jejich cen na měsíc přehledně v následující tabulce:

Neomezený tarif
Omezení rychlosti
Cena
NEO Bronzový (O2)
5 Mb/s
1 099 Kč
NEO Stříbrný (O2)
20 Mb/s
1 299 Kč
NEO Zlatý (O2)
bez omezení
1 599 Kč
NEO Platinový (O2)
bez omezení
2 499 Kč
Můj svobodný tarif M a neomezeně SD
(T-Mobile)
20 GB bez omezení,
pak 3 Mb/s
1 075 Kč
Můj svobodný tarif M a neomezeně HD
(T-Mobile)
50 GB bez omezení,
pak 10 Mb/s
1 275 Kč
Můj svobodný tarif M a neomezeně MAX
(T-Mobile)
bez omezení
1 575 Kč
Neomezený mobilní tarif pro jednoho (VF)
10 Mb/s1 199 Kč
Neomezená data (VF) 
bez omezení
1 799 Kč

Při pohledu na tabulku je tak jasné, že i námi zvolené nejlevnější varianty jsou ve srovnání s běžnými tarify s omezenými daty stále (logicky) dražší variantou. Zcela nejlevnější je Můj svobodný tarif M a neomezeně SD od T-Mobilu, který má sice nejpomalejší přenos dat, zato ovšem nabízí prvních 20 GB plnou rychlostí. To může představovat poměrně výraznou výhodu pro ty, kteří neplánují každý měsíc „protočit“ nějaké enormní množství dat.

Operátor O2 má oproti T-Mobilu u nejlevnějšího neomezeného tarifu sice rychlejší datový přenos (5 oproti 3 Mb/s), ovšem žádná data v plné rychlosti. U Vodafonu najdete v ceníku u nejlevnějšího neomezeného tarifu dokonce cenu 799 Kč, což by byla v kontextu českého trhu skvělá nabídka. Jenže k uvedené ceně je nutné povinně připočíst částku za pevné připojení k internetu, i když ho nepotřebujete. A pak tarif vyjde na uvedenou částku 1 199 Kč. Informaci o maximální přenosové rychlosti (10 Mb/s je tedy z námi vybraných tarifů nejrychlejší) mimochodem jako jediný operátor schoval do často kladených otázek a neuvádí ji u základního popisu tarifu.

Stačí to pro běžné používání? Ano, ale...

Přejděme tedy k samotnému využití v praxi. V případě tarifu Můj svobodný tarif M a neomezeně SD od T-Mobilu jsme před testováním schválně vyčerpali prvních 20 GB dat, abychom mohli vyzkoušet neomezený datový objem s maximální přenosovou rychlostí 3 Mb/s. Mějte však na paměti, že oněch prvních 20 GB bez rychlostního omezení může představovat poměrně znatelný bonus, a v závislosti na vaší spotřebě dat na tom ve výsledku můžete být lépe než u konkurence.

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

SIM jsme vždy testovali v telefonech s displejem s rozlišením Full HD, abychom mohli vyzkoušet i streamování videa v této kvalitě. To byl totiž aspekt, který nás zajímal snad asi nejvíce: budou takové rychlosti stačit na online streamování videa?

Ukázalo se, že jak u koho. Pokud pustíte video s možností Full HD rozlišení na YouTubu, u všech třech těchto tarifů si aplikace nejprve sama nastaví 480p kvalitu. Po cca jedné minutě přehrávání však u rychlejších tarifů od O2 a Vodafonu sledujeme v rozlišení 1080p (tedy preferované Full HD), zatímco klipy spuštěné na pomalejším 3 Mb/s T-Mobilu zůstaly v 480p rozlišení po celou dobu. Ten samý výsledek jsme mohli sledovat i u služby Vimeo.

Zajímavý výsledek ovšem přišel, pokud jsme všem třem tarifům manuálně přikázali z YouTubu streamovat 1080p 60fps video hned od začátku. Jediný, kdo neměl problém, byl Vodafone, který stíhal načítat rychleji, než přehrávat. U O2 jsme sledovali prakticky hraniční situaci, kdy takové video chvíli zvládá, chvíli naopak nezvládá načítat. Pokud ovšem dáte aplikaci nějaký čas, aby si načetla kousek videa dopředu, stream se vám nejspíše nezasekne. Jediný T-Mobile při omezené rychlosti datového toku 1080p video nestíhá a zasekával se nám každých asi 20 sekund.

V kategoriích, ve kterých neměl problém ani jeden z operátorů, je běžné prohlížení internetu, sociální sítě (i když T-Mobile při 3 Mb/s načítal videa v horší kvalitě) a poslech hudby. Testovali jsme tyto datově neomezené tarify přehráváním hudby na Spotify, a žádný neměl problém hudbu načítat dostatečně rychle na to, aby se dala poslouchat bez přerušení. Je to logické vzhledem k tomu, že stream hudby je datově méně náročný, než jak je tomu u videa.

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Kde se naopak rychlost připojení výrazně projeví, to je rychlost stahování aplikací z obchodu. Jeden příklad za všechny: dali jsme stahovat hru Subway Surfers s objemem 92 MB. Zatímco T-Mobile měl staženo za čtyři minuty a deset sekund, O2 to zvládlo za dvě a půl minuty a Vodafone pak za minutu a 15 sekund. Kdo chce šetřit čas u stahování dat, jsou rozdíly mezi jednotlivými tarify poměrně značné.

Rozdíl nicméně nepoznáte v případě hraní online her v reálném čase. Vyzkoušeli jsme online akční titul Call of Duty: Mobile a u všech tří tarifů jsme měli odezvu pohybující se okolo 50 milisekund. Takže dobrá zpráva pro hráče – omezovat vás nebude ani jeden z operátorů.

Nakonec jsme ještě zkusili prostřednictvím telefonům poskytnout datové připojení pracovnímu notebooku přes tethering wifi, a naše výše zmíněné výsledky se v podstatě odrážejí i do používání internetu v počítači. Na běžné prohlížení stránek či práci s online dokumenty stačí všichni, streamování videa pak kopíruje výsledky jako v případě přehrávání v aplikaci v mobilu. Stejně tak je tomu i v případě stahování dat.

Výsledek: zamyslete se, co skutečně využijete

Vyhodnotit, který z testovaných tarifů je skutečně tím nejlepším v poměru cena/kvalita, není moc jednoduché. Pokud chcete ušetřit, a zároveň být online za každou cenu, pak logicky vychází z testu nejlépe T-Mobile a jeho tarif Můj svobodný tarif M a neomezeně SD. Tento datově neomezený tarif je nejlevnější, dá vám 20 GB do začátku plnou rychlostí, a i poté zvládne s přehledem prohlížet internet, streamovat hudbu a s trochou trpělivosti i přehraje video a stáhne menší hru.

Vodafone má konečně neomezená data pro jednoho. Dobrá cena má háček

Vodafone tarify s neomezenými daty

NEO Bronzový od O2 je oproti T-Mobilu o 24 korun na měsíc dražší, což u obou částek představuje prakticky zanedbatelný rozdíl. Ztratíte poměrně výrazný objem dat plnou rychlostí, ovšem rychlejší internet už bude zcela jistě stačit na stream HD videí, byť u Full HD budete muset prokázat trochu obezřetnosti a trpělivosti. Rychlost stahování je pak zároveň znatelně lepší, byť bychom si větší objemy dat asi také ještě schovali na domácí či veřejnou wifi.

Vodafone pak nakonec představuje podle nás asi tu největší jistotu, že si budete moci užívat prakticky všech funkcí závislých na internetovém připojení relativně pohodlně – stahovat z aplikačního obchodu budete celkem rychle a stream videa ve Full HD kvalitě nebude představovat žádný problém. Tarif je z trojice testovaných nejdražší, oproti T-Mobile si připlatíte 125 korun, oproti O2 stovku. A bonus v podobě povinného pevného připojení se může, ale také vůbec nemusí hodit.

Na závěr ještě připomeneme, že jsme test prováděli v Praze, tedy v místě s výborným pokrytím 4G signálem. Na slibované rychlosti připojení se samozřejmě nelze spoléhat v místech s horším pokrytím (odlehlá příroda apod.), ovšem to je pravidlo, které lze aplikovat obecně na jakýkoli jiný tarif.

Autor:
  • Nejčtenější

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Samsungy S21 oficiálně: Vrací ploché displeje, berou nabíječku a paměťovky

Korejský Samsung oficiálně představil své nové špičkové smartphony pro letošní rok. Modely řady S21 jsou tři, stejně...

Xiaomi se dostalo na americkou černou listinu. Co to bude znamenat?

Administrativa končícího prezidenta USA Donalda Trumpa zařadila společnost Xiaomi na černou listinu. Na první pohled to...

Xiaomi oznámilo nový cenový supertrhák. Dostane se i na český trh

Značka Redmi patřící pod křídla Xiaomi oznámila, že v únoru představí novou řadu modelů K40. Jednotlivé modely bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nákupy mobilů v čínských e-shopech se začínají vyplácet. Můžete ušetřit

Premium Čínské online obchody jsou oblíbené zejména pro nákup drobné elektroniky. Především, pokud se zboží vejde do celního...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Na Štědrý den padly rekordy. Datový provoz v sítích operátorů značně stoupl

Na Štědrý den zaznamenaly mobilní sítě rekordní datový provoz. Proti loňsku byl vyšší až o 89 %. Počet hovorů stoupl v...

Bruslí? Ne, Chuck Norris. Ikonické vánoční spoty T-Mobilu slaví deset let

Není jen nepřemožitelný, mezi lidmi se traduje i to, že jako jediný dokáže rozbrečet cibuli. Nebo dělit nulou. Česko...

KOMENTÁŘ: Čtvrtý operátor nebude, ministerstvo se jen vymlouvá

Premium Ministerstvo průmyslu a obchodu se před časem pokusilo vysvětlit, proč aukce kmitočtů pro české 5G sítě dopadla tak,...

T-Mobile testuje průhledné antény. Uplatnily by se v historických centrech

Umístění antény pro šíření mobilního signálu podléhá zejména v historických centrech měst přísným kritériím památkářů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...