Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jste drazí, varovala už podruhé EU české operátory. Regulátor zlevnit nechce

  16:32
Evropská komise vyzvala už podruhé Český telekomunikační úřad, aby nařídil operátorům nižší ceny za terminaci hovorů v mobilních sítích. Český regulátor se ale aplikaci výzvy Komise brání. A to přesto, že terminační poplatky jsou druhé nejvyšší v Evropě a jejich snížení by zlevnilo volání.

Český telekomunikační úřad - budova ČTÚ | foto: Český telekomunikační úřad

Vyšší cena za terminaci hovorů v mobilní síti (MTR) než v České republice je už jen v Bulharsku. Tam platí operátoři asi 15 centů (3,83 Kč). V Česku aktuálně platí cena 2,31 Kč, tedy asi 9,1 centu, kterou stanovil ČTÚ pro letošní rok.

Pro příští rok pak nařídil cenu 1,96 Kč (tedy asi 7,7 centu). Podle názoru Komise ale tato cena neodpovídá skutečným nákladům na terminaci hovoru a měla by být ještě nižší.

S operátory je ČTÚ kamarád

Situace mobilního trhu v Česku není z pohledu zákazníka nijak růžová. Už několikrát jsme upozorňovali na skutečnost, že čeští operátoři patří k nejdražším v Evropě - čtěte: Čeští operátoři jsou až čtyřikrát dražší než britské pobočky stejné firmy. Opakovaně na to poukázala i Evropská komise. Tato situace ale českého regulátora evidentně nezajímá - čtěte: Veselé Vánoce přeje ČTÚ, ale jen mobilním operátorům.

Evropská komise zaslala koncem loňského roku Českému telekomunikačnímu úřadu dopis, ve kterém ho vyzývala, aby "co možná nejvíce přiblížil MTR úrovni efektivních nákladů". ČTÚ ale na výzvu Komise reagoval jen částečně a trvá na platnosti svého původního rozhodnutí. Jako už poněkolikáté se tak postavil na stranu operátorů proti spotřebitelům. Naštěstí pro zákazníky může vzdorování ČTÚ trvat jen do konce roku 2012. Doporučení Komise IP/09/710 totiž požaduje, aby se od začátku roku 2013 stanovily MTR na úrovni nákladů efektivního operátora.

Co je poplatek za terminaci (MTR)

Představte si situaci, kdy zákazník O2 zavolá zákazníkovi Vodafonu. Stane se, že hovor v síti O2 začíná (originace) a v síti Vodafonu končí (terminace). Na základě toho musí O2 zaplatit Vodafonu tzv. terminační poplatek (MTR – Mobile Termination Rate). Jeho výše poměrně citelně ovlivňuje celkovou cenu hovoru.

V zemích, kde jsou terminační poplatky nejnižší, jsou operátoři mnohem ochotnější nabízet nejen nižší ceny volání, ale také různé varianty volání za paušál do všech sítí. Právě výše terminačních poplatků způsobuje například disproporci mezi volání z pevné linky na mobil a opačně.

"Pouze dalšími podstatnými sníženími lze zabezpečit, aby spotřebitelé v České republice mohli využívat nižší ceny u mobilních hovorů. Doufám, že český telekomunikační regulační orgán naši radu řádně zváží a bude trhy s ukončením mobilních hovorů regulovat odpovídajícím způsobem," uvedla komisařka EU pro telekomunikace Viviane Redingová. Její kolegyně, komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová, byla ještě tvrdší, když prohlásila: "S politováním musím konstatovat, že český regulační orgán neaplikoval model výpočtu nákladů, který odráží skutečné náklady. Takový přístup by vedl k nižším sazbám za ukončení volání v mobilní síti."

V dopise Evropská komise zdůraznila, že pro výpočet nákladů na ukončení volání v mobilní síti je důležité používat metodu dlouhodobých přírůstkových nákladů, označovanou jako LRIC (Long Run Incremental Costs), a nikoli metodu plně alokovaných nákladů (FAC, Fully Allocated Costs), kterou navrhuje ČTÚ. Komise v dopise naléhavě vyzývá ČTÚ, aby opětně zvážil svou navrhovanou přechodnou regulaci za účelem rychlejšího přechodu na efektivnější úroveň sazeb za ukončení volání v mobilní síti.

Žádné výhody pro U:fona

Dopis se ale netýká jen požadavku na snížení ceny terminačních poplatků. Evropská komise upozornila ČTÚ i na to, že z hlediska hospodářské soutěže není přípustné stanovit výhodnější podmínky pro nejmladšího operátora U:fona. ČTÚ totiž navrhuje ukládat méně přísné povinnosti společnosti MobilKom s poukazem na její poměrně slabší postavení na trhu. Komise nad tímto postupem vyjádřila politování s tím, že to může vést k selháním trhu nebo ke sporům mezi operátory.

Podle názoru Komise by se totiž mohlo stát, že se MobilKom rozhodne zvýšit své vlastní MTR nebo neukončovat hovory ze sítí jiných operátorů. Kroesová k tomu uvádí: "Rovné podmínky pro všechny mobilní operátory by prospěly hospodářské soutěži a českým spotřebitelům." Na obranu ČTÚ je v tomto případě ale potřeba uvést, že podobný postup je ze strany U:fona značně nepravděpodobný. Kdyby přestal ukončovat hovory jiných sítí, znamenalo by to, že na čísla U:fona by se dalo volat jen v rámci jeho sítě. To by byla ze strany nejmenšího operátora jistá sebevražda.

Autor:
  • Nejčtenější

Nový tenký iPhone bude zásadním krokem. Odpovídat tomu bude cena

18. června 2024  7:02

Příští rok bychom se měli dočkat nového iPhonu 17 Slim. Přístroj nebude jen náhradou za model Plus,...

Samsung se tenkrát rozhodl správně a tento model se stal legendou

17. června 2024  7:02

Už je to 15 let, co Samsung začal používat operační systém Android. Oproti jiným výrobcům z té doby...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

iPhony budou vypadat jinak. Budou co nejtenčí a co nejlehčí

22. června 2024

Nový tablet iPad Pro ukázal nový designový styl Applu, který se postupně dostane na počítače...

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Novinky nástupce Nokie nedávají smysl, jsou totálně nudné. Jenže tu je háček

22. června 2024

Premium Společnost HMD opustila ve smartphonech značku Nokia a představila první vlastní smartphony....

Vivo V40 v testu: střední třída se špičkovým foťákem a displejem

23. června 2024

Jen málo fotomobilů ve střední třídě může kvalitou snímků alespoň částečně konkurovat špičkovým...

iPhony budou vypadat jinak. Budou co nejtenčí a co nejlehčí

22. června 2024

Nový tablet iPad Pro ukázal nový designový styl Applu, který se postupně dostane na počítače...

Novinky nástupce Nokie nedávají smysl, jsou totálně nudné. Jenže tu je háček

22. června 2024

Premium Společnost HMD opustila ve smartphonech značku Nokia a představila první vlastní smartphony....

Nový nejdražší samsung dostane moderní design, s výbavou je to složitější

21. června 2024  7:02

Nový Samsung Galaxy Fold 6 se představí již zanedlouho, premiéra je naplánovaná na 10. července....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...