Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Konec 3G v Česku. Takto to bude probíhat, vysvětlují operátoři

  1:08
Tuzemští mobilní operátoři se letos začnou loučit s 3G technologií. Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) v ilustrativním videu vysvětluje, proč tomu tak je. V Česku používané datové sítě v něm přirovnává k řece o třech proudech.

„Lodě v prvním proudu pohání stará technologie 3G,“ vysvětluje APMS v úvodu videa význam prostředního ze třech proudů. Tímto způsobe chce lidem pomoci pochopit, proč je z pohledu operátorů 3G síť nadále nevyužitelná. Proudy představují de facto všechny v Česku využívané technologie. Tedy konkrétně ty, na kterých lze v současnosti kloudně využívat mobilní data: 3G, 4G a 5G.

Jedinou stále využívanou mobilní sítí, která není ve videu zohledněna, je nejstarší 2G. Důvod je nasnadě: pro datový provoz je prakticky nepoužitelná, v případě technologie EDGE přenosová rychlost dosahuje maximálně 256 kbit/s. Tato síť bude i nadále sloužit zejména pro hlasové a textové služby, uživatelé letitých mobilů se tak nemusí obávat, že by se jich museli vzdát (více viz Češi stále používají 20 let staré mobily. Legendární nokie i první iPhone).

Hlavním rozdílem mezi sítěmi s datovým provozem je dostupná přenosová rychlost, tu APMS ve videu demonstruje plavidly. „Plují tak pomalu, že za jednu minutu jich projede jen deset,“ vysvětluje zásadní úskalí zastaralé 3G sítě s tím, že třeba v proudu pomyslně poháněném 4G technologií jsou lodě až dvacetkrát rychlejší.

Důvod vypnutí zastaralé sítě je nasnadě: dnes již nedostačující přenosová rychlost. Technologie 3G však nezmizí zbytečně, ustoupí ve prospěch novějších, tedy k posílení 4G a zejména rozvíjející se 5G sítě.

„Výměna a přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout,“ informoval v únoru výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

Strategii vypínání 3G a využití uvolněných frekvencí pro 4G a 5G sítě operátoři v současnosti finalizují. Nejsou jediní, kdo v letošním a následujícím roce plánuje zastaralou 3G sítě vypnout. Podle APMS ke stejnému kroku přistoupí i operátoři v dalších zemích, konkrétně v Evropě třeba také v Německu, Itálii či Nizozemí.

Vyměnit budete muset minimálně SIM

„Lze předpokládat, že 3G síť vypneme nejpozději v příštím roce. Přesné datum a plán vypínání zveřejníme, jakmile to bude možné,“ reagoval na dotaz redakce Mobil.iDNES.cz Jiří Janeček z tiskového oddělení T-Mobilu.

Poukázal zároveň, co vypnutí 3G bude znamenat pro uživatele, kteří tuto síť využívají a budou chtít i nadále datovat. Těm, kteří mají telefon podporující pouze datové přenosy ve 2G a 3G, doporučuje pořízení nového přístroje podporujícího minimálně LTE, tedy 4G technologii.

Jak šel vývoj s generacemi mobilních sítí

V 90. letech minulého století nastoupila první digitální 2G síť, která přinesla novinku v podobě SMS zpráv a mobilní data uměla běhat rychlostí maximálně 9,6 kbit/s. Na přelomu tisíciletí již mobilní data v ČR „svištěla“ rychlostí zhruba 40 kbit/s. První 3G (UMTS) sítě přinesly v roce 2004 významné zrychlení mobilního internetu. Nejprve se rychlost vyšplhala na 3 Mbit/s, v roce 2006 až na 14,4 Mbit/s a v roce 2013 to mohlo být až 42 Mbit/s.

Jenomže v roce 2012 se v ČR do provozu přihlásily současné 4G sítě (LTE), které umožňovaly rychlost od 40 Mbit/s výše, a proto se tehdy rozvoj českých 3G sítí de facto zastavil. Jednoduše už nedávalo smysl investovat do tehdy překonané technologie. 3G síť proto nikdy v ČR neměla celostátní pokrytí a byla využita zejména pro budování mobilního internetu ve městech.

zdroj: Asociace provozovatelů mobilních sítí

„Další skupinou jsou zákazníci, kteří mají přístroj s podporou 4G, ale nemají správnou SIM kartu. V tomto případě postačí SIM kartu vyměnit,“ uvedl Janeček s tím, že výměna je zdarma. Připomněl také skupinu zákazníků, kteří mají SIM i smartphone podporující LTE (4G), jen nemají ve svém telefonu zapnutou patřičnou síť. „Těm stačí změnit nastavení v jejich telefonu,“ dodal.

Většina zákazníků si změny nevšimne

O2 na dotaz redakce reagovalo, že zákazníky, kteří k datování využívají 3G síť, bude o změně informovat prostřednictvím SMS a e-mailu. „Většina zákazníků si však změny technologie ani nepovšimne. Jejich telefon při volání a přijímání i odesílání SMS automaticky přepne do 2G sítě,“ informovala Blanka Vokounová z tiskového oddělení O2.

To se ovšem týká skupiny zákazníků, kteří v současnosti sice využívají 3G síť, ale bez potřeby přístupu na internet. Ti ostatní, pokud k datování již nevyužívají novější technologie (4G, 5G), se nicméně neobejdou bez SIM a smartphonu s podporou LTE (4G). Zda má vhodnou SIM či správný telefon, si může zákazník O2 ověřit vytočením *444*#.

Změny si příliš nepovšimnou ani zákazníci Vodafonu. Podle tiskového mluvčího Ondřeje Luštince zastaralou datovou síť využívá v současnosti méně než procento zákazníků tohoto operátora.

„Komu stačí volání a SMS, nemusí si měnit ani starší přístroj, protože využije 2G,“ dodal Luštinec. Stále tak platí, že ti zákazníci Vodafonu, kteří v současnosti pro internetové připojení využívají právě 3G síť a budou chtít mobilní data využívat i nadále, se neobejdou minimálně bez výměny SIM.

Autor:
  • Nejčtenější

Víte, co vše dovede umělá inteligence v mobilech Samsungu? Odborník radí

22. května 2024

Společně s odborníkem z českého zastoupení Samsungu Petrem Holým jsme prozkoumali možnosti, jaké...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V USA je to samý iPhone. Nabídka mobilů je mnohem menší než v Evropě

24. května 2024  7:02

V prvním čtvrtletí letošního roku měly iPhony na trhu ve Spojených státech více než poloviční tržní...

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

Vyměnil smartphone za „hloupý“ mobil. Nevydržel dlouho, přestože švindloval

29. května 2024

Smartphony se staly našimi každodenními společníky. Mnohdy nás však pohltí více, než je zdrávo....

Víte, jak dlouhou podporu dávají výrobci smartphonům? Apple už není první

28. května 2024  7:02

Výrobci se v poslední době přehánějí v délce podpory systému svých smartphonů. Dříve byl premiantem...

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...