Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Máte starší smartphone s 3G? Za chvíli bude s daty v Česku k ničemu

Středa 31. března se stane jedním z milníků v historii tuzemského mobilního trhu. V tento den večer totiž Vodafone jako první český operátor vypne svou 3G síť. O2 má v plánu postupné vypínání. Zprvu zastaralá technologie uvolní místo novějším 4G a 5G ke konci května v Praze.
Zastaralá 3G technologie přenechá místo modernějším 4G a 5G sítím. Ilustrační snímek

Zastaralá 3G technologie přenechá místo modernějším 4G a 5G sítím. Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

„Vodafone se jako první operátor v Česku rozhodl k razantnímu kroku, který brzy přispěje k digitalizaci země a rozšíření rychlejšího mobilního internetového připojení. Už za pár dní, přesně 31. března večer, firma uzavře historii své 3G sítě,“ informoval ve středu Vodafone v tiskové zprávě.

Podotýká nicméně, že víc než 99 % jeho zákazníků se vypnutí zastaralé datové sítě nedotkne. A to z důvodu, že již v současnosti využívají novější přístroje s podporou LTE (4G) či nejnovější 5G sítě i patřičnou SIM fungující na rychlejší síti. Nutnost výměny smartphonu či SIM tak bude pouze výjimečná.

Lidé se nicméně nemusí obávat, že by vypnutím 3G sítě přišli o mobilní signál. Pokud daný uživatel nevyužívá mobilní data, tak se mu telefon při volání a přijímání či odesílání SMS automaticky přepne do zachované celoplošné 2G sítě.

„Pokrytí 2G a 4G/5G je výrazně rozšířenější a záleží jen na zákazníkovi, jak bude postupovat. Komu stačí volání a SMS, nemusí nic měnit. Kdo chce rychlý internet v mobilu, s novějším telefonem dostane mnohem rychlejší připojení a lepší pokrytí, a to jak uvnitř budov, tak na větším území Česka,“ upřesnil ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu Slavomír Slanina.

Vytíženost 3G sítě se podle statistik operátora během posledních dvou let snížila na desetinu. Síť, s níž se Vodafone nadobro rozloučí na konci března, tak v současnosti nevyužívá ani 1 % jeho zákazníků. Její vypnutí se navíc dotkne pouze datových uživatelů, tedy pouhých 0,4 % zákazníků.

O2: nejdřív Praha, pak postupně zbytek Česka

Zatímco Vodafone přestane 3G technologii používat celoplošně, tak O2 bude tuto zastaralou síť vypínat postupně. Modernizaci sítě si operátor rozplánoval do třech vln. Jako první se s 3G rozloučí v Praze, a to k 31. květnu. Následovat budou k 31. srpnu Zlínský a Olomoucký kraj, zbývající kraje pak k 30. listopadu.

„Cílem projektu je přinést našim zákazníkům ještě rychlejší a spolehlivější 4G (LTE) mobilní internet a zároveň spustit v modernizovaných lokalitách síť 5G,“ vysvětlilo O2, proč vlastně tuzemští operátoři 3G technologii opouštějí. Uvolněné frekvence po 3G sítí využijí pro modernější technologie.

Jediným tuzemským operátorem, který prozatím nezveřejnil detaily strategie vypínání 3G, je T-Mobile. Podle dřívějších informací však proces finalizuje. „Lze předpokládat že 3G síť vypneme nejpozději v příštím roce. Přesné datum a plán vypínání zveřejníme, jakmile to bude možné,“ reagoval na dřívější dotaz redakce Mobil.iDNES.cz Jiří Janeček z tiskového oddělení T-Mobilu.

Zákazníky, kterých se vypnutí 3G sítě dotkne, budou operátoři informovat různými způsoby, včetně třeba SMS.

3G je jako stará parní lokomotiva či pramice

Nahrazením zastaralé 3G technologie modernějšími, kdy tento krok přinese rychlejší mobilní internet téměř všem tuzemským uživatelům smartphonů, se operátoři připravují na očekávaný nárůst datové spotřeby, a to i v souvislosti s rozšířením chytrých systémů řízení dopravy či rozšířené a virtuální reality.

„Symbolicky je 3G stará parní lokomotiva a 5G nejmodernější rychlovlak. Například video o velikosti 1,5 GB se přes 3G stáhne zhruba za 14 minut, zatímco u 5G za 20 sekund,“ upřesnil Vodafone výhodu moderních technologií.

Rozdíly mezi jednotlivými datovými technologiemi, které tuzemští operátoři v současnosti využívají, v minulých dnech demonstrovala Asociace provozovatelů mobilních operátorů na ilustrativním videu. V Česku využívané datové sítě v něm přirovnala k řece o třech proudech (více viz Konec 3G v Česku. Takto to bude probíhat, vysvětlují operátoři).

12. března 2021

S instalací 3G technologie pomáhal i vrtulník

V souvislosti s koncem jedné mobilní sítě v Česku zavzpomínal Vodafone i na doby instalace potřebné technologie, která znamenala skutečný nástup mobilního internetu. Instalace na střechy pražských domů v roce 2008 se totiž kvůli rozměrům a hmotnosti neobešla bez pomoci sedmitunového vrtulníku Mil Mi-8T (více viz Nad Prahou se na deset dní rozburácel vrtulník, kterému spadl náklad do Vltavy).

„Na co byl dříve potřeba vrtulník, to dnes odnesou dělníci jen ve svých rukou – i symbolická změna v rozměrech ukazuje, jak výrazný pokrok mobilní technologie za pár let udělaly,“ zmínil Vodafone s tím, že na svém vrcholu 3G technologie sloužila až pro 1,5 milionu jeho zákazníků a za celou dobu existence přenesla 34,5 PB dat a spojila hovory v celkové délce 28,3 miliardy minut.

Autor:
  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

O jednostranné změně tarifu musí operátor informovat. Včas a srozumitelně

14. června 2024

V souvislosti s již probíhajícími či v nejbližší době chystanými změnami některých tarifů u...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Honor překvapil premiérou na hipodromu. Novinky staví na foťácích

12. června 2024  16:30,  aktualizováno  16:41

Paříž (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Výrobci nové modely představují po celém světě, obvykle však v nejrůznějších konferenčních sálech,...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...