Kauza policisty s rozbuškami končí. Po šesti letech ho zprostili obžaloby

  12:19aktualizováno  12:19
Policistu Josefa Šelu z Velkých Hamrů na Jablonecku, který měl doma rozbušky a látky používané k výrobě výbušnin, soud po šesti letech pravomocně zprostil obžaloby z nedovoleného ozbrojování. Co bude se zakázanou pyrotechnikou, kterou zabavila policie, zatím rozhodnuto není.

Policejní inspektoři před domem, kde bydlí podezřelý policista. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V březnu před šesti lety zadržela Josefa Šelu před domem ve Velkých Hamrech zásahová jednotka při akci Dynamit. V bytě totiž muž přechovával rozbušky nebo látky používané k výrobě výbušnin. Hasiči preventivně na několik hodin evakuovali celý dům.

Případ se zdál být o to pikantnější, že zatčený obyvatel domu byl policista. Kvůli nedovolenému ozbrojování šel před soud, kde mu hrozilo až pětileté vězení.

Dva roky byl muž postaven mimo službu. Po šesti letech je případ u konce. Odvolací senát Krajského soudu v Liberci pravomocně rozhodl, že Šela nespáchal trestný čin a zprostil ho obžaloby.

„Důvodem zproštění byl výsledek podrobného znaleckého dokazování, na jehož základě soud dospěl k závěru, že jednání obžalovaného nenaplňuje skutkovou podstatu žádného trestného činu,“ vysvětlil mluvčí Okresního soudu v Jablonci nad Nisou Jaroslav Kneř. 

„Jsme samozřejmě rádi, že to takto dopadlo. Od začátku jsme tvrdili, že se nestal trestný čin,“ řekl MF DNES obhájce policisty Štěpán Mašek.

Obžaloba tvrdila, že policista mohl vyrobit hromadně účinnou zbraň, protože k tomu měl v bytě potřebné složky. Poukazovala třeba i na video nalezené v počítači obžalovaného, na němž muž v lese něco odpaluje.

Státní zástupce u soudu zmínil, že si policista podle internetového návodu sestavil něco jako kuličkovou protipěchotní minu.

Odvolací soud však nakonec konstatoval, že mohlo jít maximálně o kázeňský přestupek, který je ale už promlčený. Státní zástupce si to ovšem nemyslí. Zvažuje podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Otázkou zůstává, co udělá okresní soud se zabavenými předměty, jako jsou rozbušky, zápalnice nebo chemikálie.

„Rozbušky spadají do kategorie výbušnin a pan Šela není oprávněn k držení takových věcí. Pokud je soud vrátí, bude to zase problém,“ domnívá se státní zástupce Martin Tvrdík.

„O vrácení věcí zajištěných v průběhu trestního řízení dosud nebylo rozhodnuto. Nelze vyloučit, že u některých položek bude rozhodnuto o jejich zničení,“ uvedl mluvčí jabloneckého soudu Kneř. 

Výbušniny jako koníček

Obžalovaný od počátku tvrdil, že trestný čin nespáchal. Hájil se tím, že neplánoval žádný útok a zájem o výbušniny měl čistě jako koníček. „Žádnou zbraň hromadně účinnou jsem neměl ani jsem se ji nechystal vyrábět,“ hájil se při jednom z hlavních líčení Josef Šela. 

O údajné kuličkové bombě prohlásil, že to byla atrapa, která nebyla nebezpečná. Podomácké rekonstruování součástek k výrobě hromadně účinné zbraně byl prý jen jeho koníček. K tomu, že jde o neškodné hobby, se klonil i jablonecký soud. Věc projednával celkem čtyřikrát.

Policista byl od 8. srpna 2013 do 31. července 2015 zproštěn výkonu služby. Po tuto dobu pobíral polovinu platu. Nyní znovu slouží a má nárok na doplacení.

Loni trestně stíhali dvanáct policistů

Loni bylo v rámci krajského ředitelství policie trestně stíháno 12 policistů. Šlo převážně o obvinění podaná v předchozích letech. „Z uvedeného počtu bylo v loňském roce zahájeno trestní stíhání pouze dvou policistů. V současné době, to je k 22. únoru, evidujeme čtyři trestně stíhané policisty,“ přiblížil policejní mluvčí Vojtěch Robovský. 

Z dvanácti loni stíhaných byli podle Robovského dva policisté pravomocně odsouzeni za spáchání úmyslného trestného činu. Následně je policie propustila ze služebního poměru. 

Pět policistů bylo zproštěno obžaloby. Po dobu svého stíhání zůstali ve službě. 

Jednoho policistu soud pravomocně odsoudil za nedbalostní trestný čin. Nebyl ale propuštěn ze služebního poměru. „Trestní stíhání čtyř příslušníků nadále trvá,“ přidal mluvčí Vojtěch Robovský. 

Muže nechali ležet na sněhu

Odvolací soud zprostil obžaloby za zneužití pravomoci úřední osoby a omezování osobní svobody například i policisty z Doks Ondřeje Bínu a Přemysla Rückla. Stíháni byli za nepřiměřený zákrok během silniční kontroly z ledna 2016. 

Podle obžaloby nechali spoutaného řidiče několik minut ležet na sněhu s obličejem postříkaným slzným plynem. Obžaloba upozornila na to, že jeden z policistů pak do ležícího muže kopl. 

Podle odvolacího soudu však nešlo o trestný čin. Soud konstatoval, že k zákroku a zadržení řidiče byl důvod. 

Státní zástupce ale případ označil za protizákonnou policejní šikanu a podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten případ postoupil ke kázeňskému projednání jako přestupek. 

Jeden z policistů už dnes u policie nepracuje, druhý slouží v jiném kraji. „Protože už nejsou služebně zařazeni na Krajském ředitelství policie Libereckého kraje a není nám tedy vývoj kauzy znám, nebudeme jej ani nijak komentovat,“ řekl jen policejní mluvčí Vojtěch Robovský. 

Autor:

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Noste si vlastní toaletní papír, radí nemocnice pacientům. Pobouřila radnici

Balení testovacích vzorků toaletních papírů pro naše čtenáře.

„Nechte si přinést vlastní toaletní papír.“ Tuhle větu slýchali jako jednu z prvních někteří hospitalizovaní lidé v...

Trapné, opakoval Pešán. Kritizuje simulování Komety i vlastní hráče

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Jeho boj proti simulování v českém hokeji pokračuje. Trenér libereckých hokejistů Filip Pešán se po pátém semifinálovém...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Další z rubriky

Žena zanechala dopis na rozloučenou. Živou ji nedaleko našel policejní pes

Policisté na Železnobrodsku pátrali po mladé ženě (19. dubna 2019).

Úspěchem skončilo páteční ranní pátrání po mladé ženě na Železnobrodsku, která rodině nechala dopis na rozloučenou....

Dva orlosupi se vylíhli během jednoho jara, v Liberci historický úspěch

Orlosup bradatý

Dvě mláďata, každé od jiných rodičů. V liberecké zoologické zahradě se poprvé v historii podařilo v jedné hnízdící...

Cizinec s kradeným BMW ujížděl policii na Jablonecku, nyní je ve vazbě

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

S kradeným luxusním autem chtěl cizinec minulý týden projet Česko. V obci Líšný na Jablonecku překročil rychlost, proto...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz