Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Silnice zničí krajinu a naruší zdejší klid, bouří se lidé na Českolipsku

  11:27
Řada obyvatel Blíževedel a okolí je naštvaná na stát, který uvažuje, že v blízkosti jejich domů na Českolipsku postaví přeložku rušné silnice. O nové komunikaci jim navíc nikdo neřekl.

Idylu a ráz krajiny u Blíževedel může narušit frekventovaná silnice. Na snímku pohled z Ronova. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Nedaleko odtud se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj a evropsky významná lokalita Roverské skály. Turisté tu v okolí rádi navštěvují zříceniny památkově chráněných hradů Ronov a Hřídelík či stoupají na vrch Vlhošť. Na zdejších loukách hospodaří zemědělci a doprava je tady mírná.

Blíževedlům však hrozí, že idylu a ráz krajiny poškodí frekventovaná silnice. Místní obyvatelé mají tyto obavy proto, že stát začal uvažovat o přeložce silnice I/9. A právě hloubá nad dvěma jejími variantami, jejichž části by vedly jen kousek od místních domů, zahrad nebo farem.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si nechalo vypracovat studii, která vypočítává několik variant přeložek silnice, jež spojuje Prahu, Středočeský a Liberecký kraj se sousedním Německem.

Intenzita dopravy se na úseku, který je předmětem plánované přeložky, pohybuje okolo 4 030 automobilů denně, z toho 1 420 vozidel je nákladních. Tento ruch by se mohl přesunout právě k Blíževedlům. 

Studie, kterou jako první zveřejnil server Hlidacipes.org, navrhuje v blízkosti Blíževedel přeložky pojmenované Úštěk 1 a Úštěk 2. V prvním návrhu se například píše: „Trasa následně klesá, křižuje silnici III/2606 a opět stoupá mezi obcí Blíževedly a evropsky významnou lokalitou Ronov. Přeložka následně pokračuje podél železniční trati 087, kterou mostem mimoúrovňově křižuje a poté klesá k okružní křižovatce u obce Kravaře.“ Ústěk 2 by zase obešel obec západně a vyhnul by se tak CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

Hodně zdejších obyvatel s přeložkou rozhodně nesouhlasí. Bojují též peticí, kterou v minulém týdnu podepsalo přes 800 lidí odsud i ze sousedství. 

Petice: oblast je vzácnou oázou

„Při aktuálním stavu husté silniční sítě v České republice je oblast Úštěcka a Kokořínska vzácnou oázou, kam utíkají nejen rodiny s dětmi a turisté toužící po klidu a pobytu v nedotčené přírodě. Přivést do této oblasti kamionovou dopravu se naprosto neslučuje se snahou o zachování přírodního bohatství oblasti nebo s ochranou zdraví jejích obyvatel,“ stojí mimo jiné v petici.

Její iniciátorka Kristýna Lánská v Blíževedlech bydlí se svojí rodinou necelé dva roky, již před tím tady asi deset let vlastnili chalupu. Teď říká, že přeložka silnice I/9 je v CHKO nesmysl. 

„Bydleli jsme v Praze, kde nám před okny vyrostlo rušné obchodní centrum. To s pěti dětmi nebylo úplně báječné. Hledali jsme proto větší klid a přestěhovali se do CHKO s vírou a téměř jistotou, že budeme žít v tichém, zdravém a bezpečném prostředí. A teď nám má nějakých sto, sto padesát metrů od zahrady projíždět přes tisíc kamionů denně,“ svěřuje se Lánská.

Dodává, že úvahy nad stavbou přeložky jsou věcí, která ji nemůže nechat chladnou. „Nevidím v tom žádný smysl, přínos. Jde to celé proti ochraně přírody, zdraví obyvatel, proti všem trendům, kterými bychom se měli v současnosti vydávat. Žili bychom ve smogu rovnajícímu se městu, ale bez jeho výhod. Kam se pak dál přestěhovat, když ani v CHKO nemáme jistotu?“ ptá se Kristýna Lánská.

Proti přeložce je i starostka

Plány na přeložku odmítá též starostka Blíževedel Romana Dvořáková. Ta je navíc naštvaná, že ŘSD ani nikdo jiný o těchto myšlenkách obec vůbec neinformoval a musela se celou věc dozvědět neoficiálně. 

„Dostalo se to ke mně, až když to bylo na internetu, kolovalo po e-mailech. Oficiálně nám to nikdo nesdělil a sama jsem si musela nastudovat těch asi čtyřicet stran studie. Napsala jsem také řadu dopisů do České Lípy, na krajský úřad či na ministerstvo dopravy s dotazem, proč tuhle informaci vůbec nemáme. S oběma variantami zásadně nesouhlasíme, nechceme, aby tady nějaká silnice vedla. Je tady vzácná fauna i flóra, krásné, zalesněné území. Silnice by zvýšila dopravu, hluk, narušila čistotu ovzduší a to nehovořím o nějakých případných výkupech či vyvlastnění pozemků. Připadá mi to, že si pánové v Praze sedli k mapě, zabodli do ní prst a řekli: tady uděláme silnici. Kdo tuto krajinu zná, něco takového přeci nemůže vymyslet,“ zlobí se starostka.

MF DNES oslovila ŘSD, aby jí zodpovědělo několik dotazů ohledně studie přeložek. Jeho mluvčí Nina Ledvinová vzkázala, že není pravda, že by ŘSD Blíževedly o studii neinformovalo.

„V případě Blíževedel bohužel pravděpodobně došlo k nedorozumění, kdy všechny pozvánky a podklady k jednání končily v e-mailové schránce, ze které nikdo nereagoval,“ sděluje mluvčí s tím, že ŘSD výtky místních vnímá a do jisté míry je chápe.

„Proces hledání možných tras a jejich porovnávání bude určitě dlouhodobý, přitom s nejasným výsledkem, především založený na vzájemné věcné diskuzi a úctě,“ dodává Ledvinová.

Podle ní ŘSD uvažuje o přeložkách proto, že současné vedení části silnice I/9 má nevhodné parametry, a to především směrové. „Dále to jsou průtahy obcemi, které neodpovídají stávajícím požadavkům kladeným na silnice prvních tříd. S ohledem na charakter trasy a průchod CHKO není náprava v koridoru stávající trasy možná,“ podotýká Ledvinová. 

„Ve studii jsou prověřovány dvě základní varianty, a to s napojením na stávající trasu u obce Dubá a trasu kolem Blíževedel s napojením na silnici I/15. Další varianty je možné prověřovat po dokončení této studie, na základě jejích výsledků a závěrů z projednávání s obcemi a dalšími dotčenými subjekty. Jedná se o úvodní prověřovací studii fáze hledání trasy a výsledek tohoto hledání může být jakýkoli, i například že se žádná všeobecně přijatelná trasa nenajde.“

Blíževedly se bouří proti nové silnici.

Blíževedly se bouří proti nové silnici.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Zásah NCOZ v Liberci. Policisté vyšetřují politiky i společnost Syner

9. dubna 2024  10:11,  aktualizováno  17:04

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v Liberci v historické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Soud v Liberci poslal do vazby dva obviněné v korupční kauze

11. dubna 2024  9:08,  aktualizováno  16:33

Soud v Liberci uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí. Jde o Lukáše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

Požár bytu v Železném Brodě napáchal škodu za 10 milionů, příčinu policie vyšetřuje

16. dubna 2024  16:52

Úmyslné založení vyloučili kriminalisté jako možnou příčinu vzniku pondělního požáru bytu v...

Za pokus o vývoz dílů využitelných pro jaderné zbraně uložil soud podmínku

16. dubna 2024  13:15

Krajský soud v Brně dnes v případu turnovské společnosti NRB - New Rock Bits uložil podmíněný...

Nádraží v Chrastavě a Hrádku vyhlížejí modernizaci, cestující čeká výluka

16. dubna 2024  10:09

Dlouho očekávaná rekonstrukce železničních stanic Chrastava a Hrádek nad Nisou na Liberecku začíná...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK PŘES PLC ROBOTY (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...