Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Silnice zničí krajinu a naruší zdejší klid, bouří se lidé na Českolipsku

  11:27
Řada obyvatel Blíževedel a okolí je naštvaná na stát, který uvažuje, že v blízkosti jejich domů na Českolipsku postaví přeložku rušné silnice. O nové komunikaci jim navíc nikdo neřekl.

Idylu a ráz krajiny u Blíževedel může narušit frekventovaná silnice. Na snímku pohled z Ronova. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Nedaleko odtud se rozprostírá Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj a evropsky významná lokalita Roverské skály. Turisté tu v okolí rádi navštěvují zříceniny památkově chráněných hradů Ronov a Hřídelík či stoupají na vrch Vlhošť. Na zdejších loukách hospodaří zemědělci a doprava je tady mírná.

Blíževedlům však hrozí, že idylu a ráz krajiny poškodí frekventovaná silnice. Místní obyvatelé mají tyto obavy proto, že stát začal uvažovat o přeložce silnice I/9. A právě hloubá nad dvěma jejími variantami, jejichž části by vedly jen kousek od místních domů, zahrad nebo farem.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) si nechalo vypracovat studii, která vypočítává několik variant přeložek silnice, jež spojuje Prahu, Středočeský a Liberecký kraj se sousedním Německem.

Intenzita dopravy se na úseku, který je předmětem plánované přeložky, pohybuje okolo 4 030 automobilů denně, z toho 1 420 vozidel je nákladních. Tento ruch by se mohl přesunout právě k Blíževedlům. 

Studie, kterou jako první zveřejnil server Hlidacipes.org, navrhuje v blízkosti Blíževedel přeložky pojmenované Úštěk 1 a Úštěk 2. V prvním návrhu se například píše: „Trasa následně klesá, křižuje silnici III/2606 a opět stoupá mezi obcí Blíževedly a evropsky významnou lokalitou Ronov. Přeložka následně pokračuje podél železniční trati 087, kterou mostem mimoúrovňově křižuje a poté klesá k okružní křižovatce u obce Kravaře.“ Ústěk 2 by zase obešel obec západně a vyhnul by se tak CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

Hodně zdejších obyvatel s přeložkou rozhodně nesouhlasí. Bojují též peticí, kterou v minulém týdnu podepsalo přes 800 lidí odsud i ze sousedství. 

Petice: oblast je vzácnou oázou

„Při aktuálním stavu husté silniční sítě v České republice je oblast Úštěcka a Kokořínska vzácnou oázou, kam utíkají nejen rodiny s dětmi a turisté toužící po klidu a pobytu v nedotčené přírodě. Přivést do této oblasti kamionovou dopravu se naprosto neslučuje se snahou o zachování přírodního bohatství oblasti nebo s ochranou zdraví jejích obyvatel,“ stojí mimo jiné v petici.

Její iniciátorka Kristýna Lánská v Blíževedlech bydlí se svojí rodinou necelé dva roky, již před tím tady asi deset let vlastnili chalupu. Teď říká, že přeložka silnice I/9 je v CHKO nesmysl. 

„Bydleli jsme v Praze, kde nám před okny vyrostlo rušné obchodní centrum. To s pěti dětmi nebylo úplně báječné. Hledali jsme proto větší klid a přestěhovali se do CHKO s vírou a téměř jistotou, že budeme žít v tichém, zdravém a bezpečném prostředí. A teď nám má nějakých sto, sto padesát metrů od zahrady projíždět přes tisíc kamionů denně,“ svěřuje se Lánská.

Dodává, že úvahy nad stavbou přeložky jsou věcí, která ji nemůže nechat chladnou. „Nevidím v tom žádný smysl, přínos. Jde to celé proti ochraně přírody, zdraví obyvatel, proti všem trendům, kterými bychom se měli v současnosti vydávat. Žili bychom ve smogu rovnajícímu se městu, ale bez jeho výhod. Kam se pak dál přestěhovat, když ani v CHKO nemáme jistotu?“ ptá se Kristýna Lánská.

Proti přeložce je i starostka

Plány na přeložku odmítá též starostka Blíževedel Romana Dvořáková. Ta je navíc naštvaná, že ŘSD ani nikdo jiný o těchto myšlenkách obec vůbec neinformoval a musela se celou věc dozvědět neoficiálně. 

„Dostalo se to ke mně, až když to bylo na internetu, kolovalo po e-mailech. Oficiálně nám to nikdo nesdělil a sama jsem si musela nastudovat těch asi čtyřicet stran studie. Napsala jsem také řadu dopisů do České Lípy, na krajský úřad či na ministerstvo dopravy s dotazem, proč tuhle informaci vůbec nemáme. S oběma variantami zásadně nesouhlasíme, nechceme, aby tady nějaká silnice vedla. Je tady vzácná fauna i flóra, krásné, zalesněné území. Silnice by zvýšila dopravu, hluk, narušila čistotu ovzduší a to nehovořím o nějakých případných výkupech či vyvlastnění pozemků. Připadá mi to, že si pánové v Praze sedli k mapě, zabodli do ní prst a řekli: tady uděláme silnici. Kdo tuto krajinu zná, něco takového přeci nemůže vymyslet,“ zlobí se starostka.

MF DNES oslovila ŘSD, aby jí zodpovědělo několik dotazů ohledně studie přeložek. Jeho mluvčí Nina Ledvinová vzkázala, že není pravda, že by ŘSD Blíževedly o studii neinformovalo.

„V případě Blíževedel bohužel pravděpodobně došlo k nedorozumění, kdy všechny pozvánky a podklady k jednání končily v e-mailové schránce, ze které nikdo nereagoval,“ sděluje mluvčí s tím, že ŘSD výtky místních vnímá a do jisté míry je chápe.

„Proces hledání možných tras a jejich porovnávání bude určitě dlouhodobý, přitom s nejasným výsledkem, především založený na vzájemné věcné diskuzi a úctě,“ dodává Ledvinová.

Podle ní ŘSD uvažuje o přeložkách proto, že současné vedení části silnice I/9 má nevhodné parametry, a to především směrové. „Dále to jsou průtahy obcemi, které neodpovídají stávajícím požadavkům kladeným na silnice prvních tříd. S ohledem na charakter trasy a průchod CHKO není náprava v koridoru stávající trasy možná,“ podotýká Ledvinová. 

„Ve studii jsou prověřovány dvě základní varianty, a to s napojením na stávající trasu u obce Dubá a trasu kolem Blíževedel s napojením na silnici I/15. Další varianty je možné prověřovat po dokončení této studie, na základě jejích výsledků a závěrů z projednávání s obcemi a dalšími dotčenými subjekty. Jedná se o úvodní prověřovací studii fáze hledání trasy a výsledek tohoto hledání může být jakýkoli, i například že se žádná všeobecně přijatelná trasa nenajde.“

Blíževedly se bouří proti nové silnici.

Blíževedly se bouří proti nové silnici.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Při nehodě na D10 zemřelo dítě, řidička je vážně zraněná

Při nehodě osobního auta na 61. kilometru dálnice D10 zemřelo dítě, řidičku ve vážném stavu přepravili vrtulníkem do...

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

Auto v Českém ráji zavadilo o cyklistu, následně jich popadalo šest

Šest cyklistů se v úterý dopoledne střetlo s autem v Českém ráji. Tři z nich se zranili. Nehoda se stala u Rovenska pod...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Provozovatel skiareálu na Ještědu plánuje další, ještě mohutnější kácení

Dalších 54 hektarů lesa by mělo zmizet z Ještědu, pokud projde záměr na výstavbu dvou nových sjezdovek. Proti kácení se...

Liberecký kraj zkontroloval domovy seniorů, ředitelé dostali vytýkací dopisy

Chyby ve smlouvách i v účetnictví. Liberecký kraj poslal vytýkací dopisy dvěma ředitelům domovů důchodců, které nově...

Liberecká galerie zve do baroka, na lunetách ožívá Krajina zázraků

Na výjimečnou výstavu zve v letních měsících Oblastní galerie Liberec (OGL). Bazénovou halu zdobí série nově...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...