Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo rozhledny čtyři vyhlídky. Krkonoše střeží Horník, Liška, Medvěd a Ovce

  8:15
Od nápadu postavit nad Rokytnicí nad Jizerou rozhlednu uběhlo sedm let. Z rozhledny se ale staly čtyři vyhlídky pojmenované po patronech města. Jejich podobu navrhli architekti ze studia Mjölk.

Liška, Medvěd, Ovce a Horník. Dříve pouze patroni města Rokytnice nad Jizerou, dnes i názvy nových zastavení v lesoparku Hlídka na Stráži, z nichž se návštěvníci mohou pokochat krásou vrcholků hor i korun stromů. Stačí vystoupat na vrch Stráž nad městem a pár metrů za hotelem začíná lesopark s novými vyhlídkami. Jejich podobu navrhli architekti z libereckého studia Mjölk.

Prvním zastavením je Liška, jejíž chvost čnící nad srázem bude jistě vděčným místem fanoušků instagramu. „Chtěli jsme, aby zážitky z vyhlídek byly různé a každá dala lidem jiný zážitek. Na Lišce už se někteří lidé mohou trochu bát, dostanou se hluboko nad propast,“ vysvětluje Jan Mach ze studia Mjölk. 

Jen pár metrů od křehce působící Lišky čeká na příchozí o něco rozložitější Medvěd. „Stojí v lese a je veliký, aby se na něj vešlo hodně lidí. Můžou se tam zdržet, pořádat pikniky a podobně,“ přibližuje architekt. Další zastávkou je Ovce, malá konstrukce, určená spíše pro děti, které ji ocení jako prolézačku. 

Poslední a nejimpozantnější je Horník. Na něj se člověk musí vydat nejprve po žebříku, pak po lávce a nakonec vyšplhat po strmých schodech. Za odměnu jej čeká exkluzivní výhled z kabinky tyčící se téměř ve vzduchoprázdnu.

Koncepci staveb volili architekti tak, aby zapadala do okolní krajiny. Zvolili proto lehce působící stavby z ocelové konstrukce opláštěné tvrdým dřevem. Podle architektů by měly vydržet dlouhé roky.

Jejich instalace nebyla podle starosty Rokytnice Petra Matyáše jednoduchá. Umístit bylo potřeba dvanáct a půl tuny ocelových konstrukcí v těžko dostupném terénu. 

„Sami jsme byli zvědaví, jak si s tím firma poradí. A poradila. Měli různé kladkostroje a výsuvné ruční jeřáby, kterými jednotlivé díly umisťovali,“ popsal starosta s tím, že firma nepoužívala pomoc vrtulníků, jak bývá v případě těchto staveb časté. Podle architektů bylo na některých místech nutné vyvrtat až osmimetrové vrty ve skále, aby vyhlídky byly dostatečně stabilní.

Místo rozhledny série vyhlídek

Nápad postavit nad Rokytnicí vyhlídky vznikl už před sedmi lety. Původně ale město počítalo podle starosty s rozhlednou. „Ta by ale byla problémová, musela by být hodně vysoká, postavená z oceli a betonu. Pak přišli architekti s návrhem na sérii vyhlídek,“ vysvětlil Matyáš. Podle něj nápad konzultovali i s veřejností. Jak přiznal, z počátku se ne všem nápad zamlouval. 

„Objevily se nějaké stesky. Ne všem se líbilo, že se do skal vrtá. Pro spoustu místních je to srdcové místo a zaznívaly názory, že se to tady zničí,“ vysvětluje Matyáš s tím, že v poslední době už negativní ohlasy nezaznamenal.

Projekt podle starosty nekomplikoval ani Krkonošský národní park. Viděl přínos v tom, že vznikne atraktivní zastavení v níže položených místech a turisté se tak více rozptýlí po horách a uleví se těm nejvytíženějším lokalitám.

Projekt, který vyšel na zhruba devět milionů korun, se podařilo z velké části zafinancovat z dotací.

Vyhlídkový lesopark Hlídka na Stráži je součástí projektu s názvem Česko-polská hřebenovka - západní část - Rokytnice a Piechowice s výhledem na Krkonoše. V polském partnerském městě Piechowice vznikla vyhlídková plošina Złotý Widok, který nabízí pohled z opačné strany hor než Hlídka na Stráži.

Čtyři patroni Rokytnice, Liška, Medvěd, Ovce a Horník symbolizují čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnici.

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...