Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ralsko protne cyklostezka do Mimoně, povede u parovodů

  8:35
Tři metry šířka, dva a půl kilometru délka. Taková bude cyklostezka, kterou postaví mezi Ploužnicí v Ralsku a nedalekou Mimoní. Od první myšlenky na její stavbu už uplynulo 15 let.

Nová cyklostezka z Ploužnice do Mimoně povede vedle parovodů. Doteď chodí lidé na nákupy po silnici. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Už v roce 2006 jsme ji měli v plánu investic, dlouho se ale nedařilo dohodnout se s majiteli pozemků, které protínala. S některými nebyla řeč nebo různě zdržovali. Teď jsme se všemi vypořádaní,“ informoval starosta Ralska Miloslav Tůma (ANO).

Na cyklostezku už Ralsko dokonce získalo dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Ta činí 25 milionů z předpokládané ceny 41 milionů. Rozdíl uhradí radnice ze svého rozpočtu. Tůma však předpokládá, že finální vysoutěžená cena bude nakonec nižší, například díky tomu, že kácení stromů si radnice zajistí sama, stejně jako deponii materiálů na stavbu. Měla by být pod 35 milionů korun.

„Nejvíc cyklostezku samozřejmě prodraží most, který se musí postavit přes Ploužnický potok. Poněvadž má mít cyklostezka parametry účelové komunikace čtvrté třídy, která musí unést i auto. Cyklostezku bude třeba udržovat, takže na ni čas od času nějaké auto bude muset zajet,“ vysvětlil starosta. Stavební povolení již má Ralsko vyřízené, čeká se na výběr firmy, která cyklostezku postaví.

Ralsko nechce čekat, až se vyřeší formality

Zajímavostí je, že cyklostezka nepovede lesem, ale podél silnice II/268 spojující Mimoň a Mnichovo Hradiště. Projektant ji vměstnal mezi obří parovody, které mezi Ploužnicí a Mimoní vedou nad zemí. Výměníky tepla se sice podle původních plánů měly přesunout pod zem, Ralsko však nechce čekat, až se vyřeší všechny formality. 

Cyklostezka na konci vyústí u mimoňského domova důchodců. Uleví ale hlavně ralskému sídlišti Ploužnice, kde trvale žije asi tisícovka obyvatel. Vzhledem k tomu, že zde není žádný obchod, chodí většina lidí pěšky 2,5 kilometru do Mimoně za nákupy po silnici. Ta přitom není v noci osvětlená, navíc tu denně projede 600 kamionů. 

„Je to nejnebezpečnější úsek téhle silnice. Chodí tam řada lidí, provoz je tam přitom velký. Jsem rád, že lidé už tam nebudou uskakovat před rozjetými tiráky,“ podotkl starosta Mimoně Petr Král (ANO).

Třebaže cyklostezku vybuduje Ralsko, z větší části jde o pozemky v katastru Mimoně. Logika by tedy velela, aby šlo o mimoňský projekt. Starosta Mimoně však podotýká, že jako více než šestitisícové město by na dotaci nedosáhli.

„Ploužnice je vyloučená lokalita a lépe tedy splňují podmínky pro zisk dotace a lépe vyhoví kritériím přidělení peněz. My bychom na ty peníze nedosáhli,“ zdůraznil Petr Král. „Navíc oni to stavějí hlavně pro svoje lidi, pro Mimoňské není tak důležitá.“ Po uplynutí nezbytných pěti let udržitelnosti projektu bude cyklostezka kompletně patřit Ralsku.

Cyklisté mohou využívat vojenské cesty v oborách

Cyklostezka po svém dokončení umožní lidem dojet z Ploužnice prakticky až k Průrvě Ploučnice. Stačí dojet do Mimoně, odtud na sídliště Pod Ralskem, kde začíná mimoňská cyklostezka do osady Srní Potok, kde se napojuje na silnici.

Po dalších sto metrech lze pak sjet na již déle existující cyklomagistrálu Ploučnice do Novin pod Ralskem až k Průrvě Ploučnice. Cyklisté mohou využívat i vojenské cesty v oborách, které spravují Vojenské lesy. Po nich se dá dojet ze Stráže pod Ralskem přes Osečnou, Náhlov a Židlov zpět do hlavní administrativní části Ralska – Kuřívod.

V přípravě je také stavba cyklostezky z Potoční ulice v Mimoni až k letišti v Hradčanech. Zde je však překážka v podobě starého nepoužívaného železničního mostu, který se bude muset pro potřeby cyklistů upravit. Stavba nového by celý projekt neúměrně prodražila.

Cyklostezka povede mezi Mimoní a Ploužnicí

Cyklostezka povede mezi Mimoní a Ploužnicí

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

22. června 2024  7:17

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

20. června 2024  12:51,  aktualizováno  14:11

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

23. června 2024  8:23

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři...

„Jsem na něj hrdá!“ Vězni převzali výuční listy před zraky pyšných rodin

21. června 2024

Premium Jen co si osmnáctiletý syn Františka Hrušky převzal svůj výuční list, zamířil do věznice ve Stráži...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fandění na fotbale je únosné. Soud zamítl žalobu nespokojených sousedů

18. června 2024  17:32

Bubnování a hlasité fandění na vesnických fotbalových zápasech ve Studenci na Semilsku může podle...

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

24. června 2024  16:53

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK,...

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

24. června 2024  12:21

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos....

Proč Baník? Po šesti letech v Liberci potřebuje Fukala zkusit něco nového

24. června 2024  11:02

Přiznává, že se mu z Liberce odcházelo těžce. Ostatně fotbalista Michal Fukala byl v tamějším...

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

23. června 2024  8:23

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...