Kraj propojí síť cyklostezek, aby už nekončily kdesi v kamení

  6:20aktualizováno  6:20
Krásný asfalt cyklostezky skončí u lesa a dál už kamenitá pěšina připomíná singltrek. Jezdci na bicyklu se zatím může jen zdát o tom, že by se mohl bezpečně a pohodlně dostat z bodu A do bodu B. Liberecký kraj chce ale problém s roztříštěností a izolovaností cyklostezek začít řešit.
Kraj chce skoncovat s roztříštěností cyklostezek. Hodlá se zaměřit na jejich propojení, aby pro cyklisty konečně vznikla funkční bezpečná síť stezek. (ilusttační snímek)

Kraj chce skoncovat s roztříštěností cyklostezek. Hodlá se zaměřit na jejich propojení, aby pro cyklisty konečně vznikla funkční bezpečná síť stezek. (ilusttační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Koncepci výstavby a projekční přípravy páteřních cyklotras vezme na svá bedra.

„Rozhodli jsme se tak vzhledem k tomu, že se nám stále ještě nepodařilo systém cyklostezek propojit tak, aby byl skutečně funkční. Liberecký kraj proto zastřeší jednotlivé stavby včetně přípravných prací,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

Kraj tím podle něj odlehčí především malým obcím a městům. Podle Svitáka by už nemělo docházet k situacím, kdy obec se sto obyvateli řeší sedmikilometrový úsek cyklostezky s investicemi v řádech desítek milionů korun.

„Je to jediný způsob, jak docílit toho, abychom měli v dohledné době na území kraje odpovídající síť cyklostezek,“ uvedl Jan Sviták.

„Investiční činnost je v této oblasti hodně roztříštěná. Takže obce často získají nějakou dotaci na cyklostezku, kterou ale nejsou schopny majetkoprávně dořešit. Potom vznikají stavby, že jedete po hladkém asfaltu a pak dojedete na místo, přes které se ani na horském kole nedostanete,“ doplnil hejtman Martin Půta.

Kraj má sice koordinátora cyklodopravy, ten ale poskytuje především poradenskou činnost nebo administruje dotační programy.

„V nahodilé míře zpracovává podklady pro zadání projekční přípravy a výstavby cyklostezek přímo krajem. Nově by kraj chtěl přímo sám zadávat projektové dokumentace a vstupovat do jednání s vlastníky pozemků, do jednání s dotčenými orgány státní správy,“ zmínil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Nový způsob plánování a výstavby cyklostezek chce kraj rozjet od příštího roku. Krajští úředníci zatím sbírají podklady k území celého kraje, aby podchytili nejpalčivější „hluchá místa“.

Asfalt by měl být jen na páteřních cyklostezkách

Na všech cyklostezkách by se přitom nemusel nutně objevit asfalt. Ten by měl být jen na těch páteřních.

„Není nutné budovat pro cyklisty dálnice. Po lesních cestách a pěšinách se dá velmi snadno propojit mnoho kilometrů cyklotras. Bude to jeden ze směrů, kterým se chceme vydat. Už o tom jednáme i s orgány ochrany přírody,“ nastínil náměstek Sviták. 

Asfalt by nemusel pokrýt například ani 795 metrů dlouhý úsek cyklostezky Odra – Nisa v části mezi Chotyní a Bílým Kostelem u vodní elektrárny. „Úsek v Bílém Kostele je posledním, který chybí k tomu, aby byla celá cyklotrasa propojená,“ zmínil Sviták. 

Kraji se po dlouhých letech podařilo najít technické řešení, díky němuž se vyhne soukromým pozemkům. To i za cenu, že možná kvůli patnáctiprocentnímu podélnému sklonu cyklostezky ve skalním zářezu nedostane dotaci ze Státního fondu Dopravní infrastruktury (SFDI). 

„Pokud bychom předělávali trasu na sklon 8,3 procenta, stouply by náklady o zhruba deset milionů a dostali bychom se přibližně na dvacet sedm milionů korun včetně daně,“ vysvětlil Sviták. 

Kraj už požádal o stavební povolení a předpokládá, že by stavba mohla začít příští rok. „Pokud se to podaří, znamená to, že od kraje Liberce do Hrádku nad Nisou ke státní hranici se dojede na kole bezpečněji. Jediný úsek, kde budou muset cyklisté jet po silnici, je z Andělské hory do Chrastavy. Ten zatím v projekční přípravě nemáme,“ dodal Sviták. 

V plánu jsou další trasy

Kraj také dokončuje projekční přípravu úseku cyklostezky Sv. Zdislava mezi Svorem a Cvikovem. Jedná se o nový úsek podél státní silnice první třídy číslo 13. 

Náklady se pohybují okolo patnácti milionů korun, žadatelem o dotaci do Státního fondu dopravní infrastruktury bude město Cvikov. Letos by mělo být schválené stavební povolení. V příštím roce by se mohlo začít stavět.

Nové cyklostezky vzniknou mezi Kunraticemi u Cvikova a Drnovcem, z Příšovic do Přepeř nebo mezi Hranicemi a Borkem. Jejich investory jsou obce. 

Ve většině případů obce získaly dotaci od státu. Kraj přispěje jen na část úseku cyklostezek. Na Příšovice–Přepeře pošle 3,9 milionu korun. Na cyklostezku mezi Kunraticemi a Drnovcem dá dva miliony korun. Pravděpodobně v příštím roce by měly být cyklostezky dokončené. 

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Další z rubriky

Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o...

Houby v Libereckém kraji vyschly, teď svitla naděje na obrat

V červnu nacházeli houbaři v lesích také docela hodně hřibů. Teď doufají, že...

Jako vysušené mumie vypadaly v červenci často houby v lesích Libereckého kraje. Pokud tedy vůbec vyrostly. Po deštích...

Ovzduší v kraji stále špiní tisíce kotlů, ne všichni lidé dosáhnou na nové

Ilustrační snímek

Zřejmě poslední možnost získat peníze na nový, ekologický kotel mají žadatelé o dotaci v Libereckém kraji. Třetí vlna...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz