Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Kvůli suchu byl jed včel a vos agresivnější, hodnotí léto šéf záchranky

  6:32aktualizováno  6:32
Horko, dusno a sluníčko netrápilo letos v létě jen zemědělce a lesníky, zaměstnalo daleko více třeba i záchranáře. „Vyjížděli jsme často k alergikům, které bodla vosa. Jejich jed byl zřejmě vlivem sucha agresivnější,“ říká Luděk Kramář, ředitel krajské záchranné služby v Liberci.

Ředitel krajské záchranné služby v Liberci Luděk Kramář nechce ztratit kontakt s profesí lékaře. Proto vyjíždí i do terénu, za měsíc si bere pravidelně několik služeb. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Skončily prázdniny i léto. S tím jsou spojené i pobyty u vody. Jak časté jsou výjezdy k tonoucím?
V létě se to samozřejmě stává častěji, letos jsme k tonoucím vyjížděli zatím sedmkrát. Každý rok varujeme lidi, aby nechodili do vody opilí, aby neskákali do mělkých bazénů po hlavě, aby neskákali do neznámých vod, aby se před vstupem do studené vody osmělili. Aby dávali pozor na děti. Stejně k tonoucím vyjíždíme a někdy to nejsou hezké případy. Většinou končí špatně, minimálně s trvalými následky. A většina nehod se stává buď u domácích bazénů nebo na přírodních koupalištích bez dozoru. Nejohroženější skupinou z našeho pohledu jsou děti a senioři.

Během letních měsíců přibývá zřejmě i úrazů na kole, a svou roli hraje jistě i počasí. Měli jste kvůli vysokým teplotám více práce?
Mohu říci, že letos počet výjezdů určitě hodně ovlivnilo počasí. Horko, dusno a sluníčko se podepsalo na všem. Ať už to bylo víc infarktů, výjezdů k dušnostem, k přehřátí… Za řadou nehod a úrazů určitě mohla být nepozornost v důsledku horka, to je ale asi nedohledatelné. Takže letos nás určitě potrápilo počasí. A samozřejmě letní klasika, pády z kola, z koloběžek, trampolíny a domácí kutilové… Ovšem řekl bych, že to bylo v podstatě ve standardních počtech. Nejvíce jsme asi letos vyjížděli k srdečním kolapsům. A kdybych měl vyzdvihnout jednu věc, kde jsme měli oproti předchozím letům výrazně zvýšený počet zásahů, byly by to alergické reakce. Po bodnutí včelou či vosou, patrně vlivem sucha byl jejich jed letos výrazně agresivnější a alergici na něj reagovali poměrně bouřlivě.

Samostatnou kapitolou pak bývají v létě motorkáři. Čistě z vašeho pohledu, přibývá nehod s nimi? A jaké jsou pak následky? Myslíte, že příčinou je rychlá jízda nebo spíš fakt, že neumějí stroj správně ovládat?
Sám mám motorku a vyjíždím na ní velmi rád, je to pro mě úžasný relax. Nehody motorkářů možná i proto sleduji o něco víc. Každopádně mám pocit, že jich nijak výrazně nepřibývá ani neubývá. Faktem ale určitě zůstává, že když jedeme k nehodě motorky nebo čtyřkolky, víme, že se bude většinou jednat o středně těžké až těžké poranění. Motorkář, na sebelepším stroji a se sebelepším vybavením, je křehká lidská schránka. Při střetu s autem nebo stromem nemůže vyhrát. Do jaké míry jsou za nehodu zodpovědní oni a do jaké míry neohleduplnost jiných řidičů, to asi není úplně otázka na záchranáře a nás to ani moc nezajímá. Nám nejde o zjišťování příčin nehody, od toho je policie. My se snažíme zachránit život a jeho kvalitu. Jde nám o vteřiny, na rozhlížení se na místě nemáme čas.

Když už jsme zmínili cyklisty. Jak se jako lékař tváříte na fakt, že spousta lidí ještě odmítá helmu na kolo s tím, že ji nepotřebují, že se jim v ní potí hlava, že jim třeba nesluší. Jak byste je přesvědčil o opaku?
Nechápu je. Ani jako lékař, ani jako otec malých dětí. Ochranné pomůcky při sportu jsou neuvěřitelným benefitem moderní doby, ať už jde o kolo, lyže, brusle… Já ani nikdo z rodiny bez nich nevyjíždíme a je to pro nás samozřejmostí. Jak bych koho přesvědčil? To je těžké. Myslím, že těch návodných videí, letáčků a všech informací je kolem nás spousta. Jenže kdo nechce vidět, nevidí. Matka, která jezdí před dětmi bez helmy, aby si nepocuchala účes, je z mého pohledu hloupá. Její děti to do budoucna budou mít stejně. Tam je to špatné od samého počátku, důležité je prostě jít příkladem. Zdůrazňovat, že dávat na sebe pozor je správné, odpovědné a moderní. Zkuste si vzít dva melouny, jeden pustit z metru a půl na zem jen tak a jeden zapnutý v cyklistické nebo lyžařské přilbě. Uvidíte rozdíl.

Léto také častěji svádí k zábavě spojené s alkoholem. Vyjíždíte často k otravám? A nemají pak záchranáři problém s tím, že takoví pacienti jsou agresivní, chtějí se prát?
Co chcete slyšet? Jakákoliv těžká intoxikace alkoholem je strašná. My se dostáváme nejčastěji k těm, kde jsou lidé i po pádu nebo mají nějaké těžké problémy. Co mě někdy děsí, že věk těch, ke kterým vyjíždíme, se snižuje. Když přijedete k osmnáctileté pomlácené holce, která je na tom tak, že ani nemůže dýchat a musíte zajistit dýchací cesty, veselé to není. A samozřejmě, pokud má dispečer jakékoliv podezření, že jedeme do rizikového prostředí, že by sám pacient nebo jeho okolí mohli jednat agresivně, žádáme o součinnost policii. Státní i městskou. Vždycky platí, že záchranář má v první řadě myslet na svůj život a zdraví. Jen tak může pomoci i jiným.

Jaký případ z poslední doby vám nejvíce utkvěl v paměti? A překvapilo vás něco?
Každý případ vám nějakým způsobem zůstane v paměti, každý na vás nějak zapůsobí. A každý zaměstnanec záchranky se s tím vyrovnává po svém, tady asi nebudu příliš konkrétní. A co mě překvapilo? Léta praxe ve výjezdech mě už naučila připravovat se na ty horší varianty. A překvapuje mě, kolik lidí se i v dnešní době a v těch nejkrizovějších chvílích svého života, dokáže chovat mile. Ocenit práci záchranářů, všimnout si, že nejsou lhostejní. Není to běžné a nechám se tak překvapovat rád. Poděkování od paní, které jste přes veškerou svou snahu nedokázal zachránit manžela. Štěstí rodičů, kterým jste zachránil dítě. To jsou chvíle, které vám zůstanou v mysli, a které vám vhánějí slzy do očí. Vždycky.

Takže se stává, že vám pacienti, nebo jejich příbuzní zpětně poděkují za záchranu života?
Někdy jsou to moc hezké dopisy, které se krásně čtou, od té doby co záchranka aktivně používá Facebook, jich přibylo. Každé takové poděkování nebo pochvalu se snažíme tlumočit přímo posádkám, které na daném výjezdu byly. Protože to poděkování většinou není za záchranu života, ale za profesionální chování a za empatii, které záchranáři od řidiče až po lékaře na místě projeví. Všechno je o přístupu. Když nás lidé volají, jsou většinou v jedné z nejkrizovějších chvílích života, jejich život se najednou obrátil naruby. A my samozřejmě veškerou svou primární pozornost věnujeme pacientovi, musíme ale také vnímat a komunikovat s jeho okolím. A to úplně nedokáže rozlišit, jaké úsilí vynakládáme při resuscitaci, při ošetřování pacientů. Ale dokáží vnímat náš lidský přístup. Troufám si říct, že většina zaměstnanců liberecké záchranky je v tomto ohledu skvělá. Jsem na svůj tým pyšný.

Myslíte si, že lidé mají dostatečné povědomí o první pomoci? Že ji umí poskytnout anebo se bojí, a tak raději nedělají nic a nečinně čekají, až dorazíte?
Zejména mladší generace má dnes už znalosti první pomoci velmi slušné. Začíná být vidět účinek různých preventivních programů, se kterými se děti poprvé setkávají už třeba ve školce, na prvním stupni. Několikrát jsme se setkali s tím, že si děti v nějaké konkrétní situaci věděly rady lépe než jejich okolí. Ale je to samozřejmě nárazové. Každopádně mám pocit, že lidé první pomoc vnímají jinak, řada z nich se sama hlásí do různých kurzů. A pokud nám lidé zavolají, naši operátoři je nenechají nic nedělat, po telefonu jim radí, jak postupovat. Nedávno jsme třeba měli případ, kdy pacient zkolaboval, jeho okolí zavolalo na linku 155 a díky perfektní spolupráci s operátory pacienta zresuscitovali ještě před naším příjezdem.

Jak zvládáte stresové situace, hysterické reakce blízkých, například rodičů dítěte, kterému se něco stalo?
Zvládáme. Jsme na to školení, připravení. Ale někdy je to opravdu těžké. Přímo u nás na záchrance působí i speciálně vyškolený psychosociální intervenční tým. Jeho členy můžeme přizvat na místo a oni mohou rodičům nebo blízkým pomoci, provést je těmi prvními nejhoršími okamžiky.

Jste ředitelem záchranky, nebylo by jednodušší sedět u stolu a šéfovat, než vyjíždět do terénu?
Nebylo. Té papírové a organizační práce je samozřejmě hrozně moc, mám pocit, že čím déle na záchrance v pozici ředitele jsem, tím je jí více a některé dny bych potřeboval o pár hodin prodloužit. Ale já i jako ředitel potřebuji být v kontaktu s našimi zaměstnanci, se záchranáři, musím vidět, jak se chovají v terénu. Navíc jsem lékař a nechci ztratit kontakt se svou profesí. Vybral jsem si ji, protože mě baví, nedokázal bych bez ní žít. Takže několik služeb si beru pravidelně každý měsíc.

  • Nejčtenější

VIDEO: V Jablonci se pobili členové dvou rodin, použili násady i obušek

Vyhrocená hádka dvou velkých znesvářených rodin se odehrála v úterý na ulici v Jablonci nad Nisou. Dlouhodobý spor...

Nacistický kříž v Jizerských horách. Strhněte ho, vyzývá svaz politických vězňů

Premium V Jizerských horách nedaleko rozhledny Štěpánka už devět let snahou podivného spolku stojí kamenný německý kříž se...

Ve firmě na Liberecku je přes 30 nakažených, nová opatření hygiena nezavede

Nové ohnisko onemocnění covid-19 objevili hygienici v průmyslovém podniku na Liberecku. V závodě nyní testují všechny...

Když si lidé zvyknou na chleba, zůstávají mu věrní, říká pekař z Jizerek

Jaké je tajemství chleba, na který se nejen ve Smržovce stojí fronty? Podle pekaře Jana Maška je základem kvalitní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia si v přípravě zastřílela, za Liberec se trefili Mosquera i Júsuf

Na suverénní jízdu domácí ligou navázali fotbalisté Slavie i v prvním přípravném utkání. V Rakousku si zastříleli proti...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Odvolání v korupční kauze Nečesaných zůstalo soudci, jenž soudil jejich syna

Odvolání v korupční kauze bývalého ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného a jeho ženy Šárky bude s konečnou...

Liberec nestíhá péči o zeleň, lidé si můžou adoptovat záhonek či trávník

Technické služby města Liberec nestačí kapacitně na všechny zelené plochy, o které má město pečovat. Liberecká radnice...

Teenagery zaujal řinkot skla, ve staré kotelně zachránili podřezaného muže

Praskání skla ozývající se z opuštěné kotelny zaujalo dva teenagery ze Semil. Když nahlédli dovnitř, spatřili bezvládně...

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich ve veřejné zakázce

Policie obvinila ČSAD Liberec a BusLine z pletich ve veřejné zakázce. Liberecký kraj, který ČSAD koupil, se brání....

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...