Rozhledna se začne opravovat už příští rok na jaře. Majitel na ni získal dotaci z Evropské unie. Na rekonstrukci, která spolyká zhruba třiašedesát milionů korun, dostane téměř osmatřicet milionů od EU.
Ještě nedávno ji přitom firma nabízela ke koupi. "Chtěli jsme ji prodat. To ale bylo ještě předtím, než jsme získali dotaci. Bez ní bychom ji totiž opravit nedokázali," připustil Pavel Práde, jednatel Družstva PLP Invest, které o dotaci žádalo.
Zbytek peněz už má firma zajištěný. Zda si vezme úvěr od banky či sehnala investora, ale nechtěl Práde říct.
Přibude restaurace, ubytování i prostory k pořádání večírků
Nový majitel jí chce i s pomocí evropských peněz vrátit její původní poslání. Turistům tak bude k dispozici restaurace a po letech se otevře také rozhledna.
Rozhledna VýšinaVyhlídkovou restauraci s rozhlednou dal v roce 1901 postavit Heinrich Liebieg. Projekty vypracoval norimberský stavitel, který při stavbě použil některé původní materiály ze zbouraných středověkých domů v Norimberku. Dosáhl tak dojmu starobylosti. Iluzi hradu pak dotvářel ještě příkop překlenutý mostem a nádvoří obehnané hradbou se střílnami. Až do roku 1966 měla svou původní podobu, pak se na jejím vzhledu podepsali komunističtí stavitelé, kteří zasáhli necitlivě do architektury celého hrádečku. Před veřejností se Výšina uzavřela zhruba před deseti lety. Z její věže byla přitom vidět Liberecká kotlina i hřbet Ještědu. |
Do budoucna by pak měla vyrůst také letní terasa a pro hosty tam chtějí vybudovat i kolem šesti pokojů. "Chceme, aby se tu konaly různé akce, třeba maturitní večírky," upozornil Práde.
Jako první se musí vybudovat plynovodní, kanalizační a vodovodní přípojky, které budou napojeny na veřejné sítě. Stavební povolení na inženýrské sítě získal majitel už před třemi lety.
Kanalizace dosud vedla přes soukromé pozemky a voda byla napojena na malou studánku.
Do budoucna počítá i s tím, že obnoví a upraví venkovní terasy v jihovýchodním a severozápadním průčelí.
Hotovo musí být do roku 2013
Rekonstrukce i dostavba Výšiny musí být hotova do roku 2013. To je podmínka evropské dotace. "Rozhledna by si zasloužila opravit, je jednou z dvaadvaceti v republice, která není přístupná. Navíc dlouhá léta chátrá. Přitom leží na krásné turistické trase," upozornil Pavel Gejdoš z Klubu přátel rozhleden.
Výšinu koupila firma Dorint, v níž je Pavel Práde společníkem, ve výběrovém řízení už v roce 2002 od města Liberec.
Chátrat rozhledna začala v devadesátých letech minulého století, kdy se bývalí nájemci nedohodli s městem na koupi objektu.