Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pomohla do Česka tisícům Ukrajinců. Situace je stejná jako na jaře, říká

  8:27
Z malé vesnice na Jablonecku řídila celorepublikovou síť, která pomáhala vozit uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny do Česka. A Jaroslava Cejnarová pomáhá dodnes.

Během několika týdnů se Jaroslavě Cejnarové podařilo vytvořit síť o nejméně stovce dobrovolníků z celé republiky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Čekala jsem, že vypravíme jedno auto za den, ale lidé byli strašně hodní a strašně obětaví,“ začíná vyprávět Jaroslava Cejnarová z Odolenovic v Jenišovicích.

Mladá maminka sedmileté dcerky hned v prvních dnech po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině začala organizovat pomoc. Během několika týdnů se jí z malé vesnice na Jablonecku podařilo vytvořit síť o nejméně stovce dobrovolníků z celé republiky.

Jen řidičů, kteří pod jejím „velením“ pendlovali mezi Českou republikou a ukrajinskými hranicemi, bylo v nejvytíženějších dnech kolem šedesáti. Celkem se jim podařilo převézt do Česka pět tisíc lidí, převážně matek s dětmi, starých nebo nemocných lidí.

Všem, kteří neměli ubytování, ho sehnala. „Měla jsem štěstí, nikdy se nestalo, že by někdo slíbil a nejel,“ pokračuje Cejnarová. Jako prvního vyslala na ukrajinské hranice svého tatínka.

„25. února jsem seděla a přemýšlela, jak pomoci. Na sociálních sítích jsem viděla zprávu, že na hranicích Hruszow - Budomierz to vypadá špatně, že tam lidé mrznou. A že kdo může, ať tam jede,“ popisuje.

„Atomový“ budík v hlavě

Mezitím, co její tatínek mířil na hranice s Ukrajinou, ona začala shánět další řidiče. Princip byl jednoduchý, řidič dostal přesné instrukce, kam a pro koho jet, a mohl vyrazit. Po celou dobu s nimi byla Jaroslava Cejnarová v kontaktu.

„Měla jsem už v hlavě ‚atomový‘ budík. Budila jsem se v době, kdy měli dorazit na hranice,“ vzpomíná. Pomoc by se neobešla bez kontaktu přímo na hranicích. Ten obstaral Ukrajinec s českým občanstvím Kolja.

Pomáhal překonávat jazykovou bariéru a komunikace s vyděšenými, unavenými a nedůvěřivými lidmi tak byla mnohem snazší. Přesto naráželi čeští řidiči na řadu komplikací například s pohraničníky a bez problémů nebyly ani samotné cesty.

„Řešili jsme omrzliny, děti zvracející ze stresu, ženy, které se sesypaly,“ vysvětluje organizátorka. „Vždycky jsem jim říkala, že hlavně musí být v klidu. Pak budou v klidu i ostatní,“ dodává s tím, že mezi řidiči byli také profesionální hasiči. „U těch jsem byla trochu klidnější, věděla jsem, že jsou zvyklí pracovat pod tlakem,“ vysvětluje.

Řidiči si ale podle ní vedli skvěle. „Situace už je samozřejmě mnohem klidnější. Momentálně máme skupinu asi patnácti řidičů, kteří vyjedou, když je potřeba. Jezdilo by jich i více, nechybí energie ani chuť, někteří už se ale úplně vydali z peněz,“ vysvětluje, proč uspořádala sbírku na pohonné hmoty na ‚znesnáze21‘ s názvem ,,Pomozte dostat ženy a děti z hranic do bezpečí“.

Přesto na Ukrajinu stále někteří řidiči jezdí pravidelně. Tentokrát už se ale jedná v řadě případů o záchranu lidí přímo z okupovaných zón. „Máme například učitele Filipa, který už jezdí každý víkend po vlastní trase a sváží lidi z různých míst z Ukrajiny na hranice,“ uvádí.

Telefonovala osmnáct hodin denně

Pomoc pro Jaroslavu Cejnarovou ale nekončí v momentě, kdy uprchlíci překročí české hranice. Těm, kteří potřebují, je schopná sehnat ubytování v celé republice.

„Telefonovala jsem i osmnáct hodin denně. Obvolávala jsem penziony, ubytovny, ukrajinské domy, řešila problémy, jako byly například otřesné podmínky na ubytovnách nebo to, že ubytovatelé chtěli zaplatit něco, co už zaplaceno měli,“ vzpomíná na nejvytíženější dny, kdy se její domov změnil na call centrum.

Aby toho nebylo málo, organizuje Jaroslava Cejnarová také humanitární pomoc, na které spolupracuje s Nadačním Fondem Veroniky Kašákové. Část putuje na pomoc uprchlíkům v Česku, část na Ukrajinu, kde pomáhá s distribucí do nejvytíženějších míst Ukrajinka Olha a Čech Pavel, ale i jiní řidiči jako například František.

„V práci jsem si musela vzít dovolenou, naštěstí to zaměstnavatel pochopil,“ vysvětluje Cejnarová, která pracuje pro Sdružení TULIPAN a zároveň je takzvanou dočaskářkou a stará se o odebraná zvířata.

„Obě práce mi pomohly. Z TULIPANu jsem zvyklá telefonovat a jako dočaskářka musím umět rychle reagovat na některé situace a komunikovat na sociálních sítích,“ komentuje.

I přes náročný úkol, do kterého se pustila, v něm dál pokračuje. „Lidé už to tak možná nevnímají, ale pro Ukrajince je situace stále stejná jako na jaře,“ uzavírá Cejnarová.

  • Nejčtenější

Blesk zranil děti a dospělé v libereckém zámeckém parku, některé oživovali

2. června 2024  16:37,  aktualizováno  20:11

Celkem osmnáct lidí včetně dětí zranil blesk, který v libereckých Vratislavicích uhodil do stromu....

Všichni se snažili dostat raněné od stromu, popisuje úder blesku sestra

2. června 2024  21:09

V pravý čas na pravém místě byla v neděli odpoledne zdravotní sestra Veronika Birčáková, když v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Je to úspěch, smál se Pelta po zrušeném rozsudku. Kauza se vrací na začátek

6. června 2024,  aktualizováno  18:16

Vrchní soud ve čtvrtek znovu zrušil rozsudek v kauze „cinknutých“ sportovních dotací. Případ...

Řidič pod vlivem alkoholu nezvládl řízení. Při nehodě zemřel spolujezdec

1. června 2024  13:23

U obce Bradlecká Lhota v okrese Semily v sobotu dopoledne havarovala dodávka. Při nehodě na místě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mladík zazmatkoval při předjíždění, auto v kotrmelcích těsně minulo strom

4. června 2024  14:32

Mladý šofér s čerstvým řidičským průkazem nezvládl v neděli na Českolipsku předjížděcí manévr....

Strach o park i muzeum. Liberec chce výhledově místo výstaviště stavět byty

7. června 2024  10:38

Územní studii na využití desetihektarového areálu výstaviště představili obyvatelům Liberce...

Nebudeme alibisti, chceme do top šestky, říká nový liberecký trenér Kováč

7. června 2024  9:58

Fotbalový Liberec vstupuje do nové éry s jednoznačným cílem vrátit se mezi ligovou elitu. „Nebudeme...

Je to úspěch, smál se Pelta po zrušeném rozsudku. Kauza se vrací na začátek

6. června 2024,  aktualizováno  18:16

Vrchní soud ve čtvrtek znovu zrušil rozsudek v kauze „cinknutých“ sportovních dotací. Případ...

Horská služba už se netísní s cyklisty, v Jizerkách má novou základnu

6. června 2024  16:19

Záchranáři jsou v Jizerských horách zase o něco blíž cyklistům, turistům i jejich případným úrazům....

Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...