„V poslední době se to děje opravdu ve velkém. V Libereckém kraji je nedostatek kvalifikovaných dělníků, některé pozice je mimořádně těžké obsadit. Náboráři ty lidi oslovují, když jdou třeba na směnu, dají jim hned část peněz na ruku. Lidé slyší na vyšší plat a u zaměstnavatele, který jim ho nabídne, nastoupí třeba druhý den. Potýkají se s tím firmy jako Denso nebo Grupo Antolin,“ poznamenal Milan Šubrt, liberecký krajský předseda Asociace samostatných odborů.
Zaměstnanci takovým chováním poruší zákoník práce, firma je pak na hodinu propustí pro hrubé porušení pracovní kázně. Novému zaměstnavateli ale podle Šubrta nevadí, že takový člověk má v zápočtovém listu uvedenou absenci, takzvané „áčko“.
„Získá zapracovaného člověka, kterého potřebuje. Pokud to ti lidé neudělají znovu i této nové firmě, odcházeli by z ní už s čistým zápočtovým listem,“ poznamenal Šubrt.
„Ano, bohužel někteří zaměstnanci přistoupí na toto řešení, nečekají na uplynutí výpovědní doby a nechají se tak zvaně ‚vyáčkovat‘, přestože se jim v mnoha případech snažíme vyhovět ukončením pracovního poměru na dohodu,“ řekla za Denso Manufacturing Czech mluvčí Markéta Dousková.
Přesná čísla společnost nechce sdělit. Přestože se i Denso potýká s nedostatkem lidí, takové postupy odsuzuje. „Takové jednání pro nás není akceptovatelné.“
„Nemohu to potvrdit ani vyvrátit. Podle interních předpisů se nesmím vyjadřovat do médií,“ uvedla Jaroslava Topičová, personalistka Grupo Antolin Bohemia.
„Podobné případy nezaznamenáváme, nebo alespoň ne často,“ uvedla naproti tomu za společnost Magna Exteriors (Bohemia) Lucie Mazáčová. Pokud se tak podle ní stane, jedná se o nové zaměstnance, takzvané turisty.
„Takto ‚korzují‘ během zkušební doby. Takových případů ale máme tak maximálně dva až tři do měsíce,“ uvedla Mazáčová. Také Magna pokládá podobné jednání firem za nekalé. „Než u nás někdo nastoupí, čekáme na řádné ukončení jeho závazku vůči bývalému zaměstnavateli.“
Potíže s nekorektním chováním některých zaměstnanců ale anonymně popsaly i jiné oslovené firmy. „Potýkáme se s tím. Vím, že se to týká i mnoha jiných firem,“ zhodnotil jednatel jedné z oslovených firem, který si ale nepřál jmenovat.
Pokud zaměstnavateli vznikne škoda, může podat žalobu
Takto nekompromisně jednající zaměstnanci se vystavují riziku žalob. Hrozí například, že se kvůli nim nerozjede linka.
„Pro nás jako pro inspekci práce to není téma, ti druzí zaměstnavatelé vlastně nic neporušují. Ale obecně vzato - zaměstnanec porušil svůj závazek vůči zaměstnavateli, protože neskončil řádným způsobem svůj pracovní poměr. A pokud nepřišel na směnu, dosavadní zaměstnavatel musel vzít někoho na přesčas, vznikla mu vyčíslitelná škoda. Takového člověka by mohl žalovat,“ sdělil Aleš Kalvoda, vedoucí inspektor Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj.
Pokud by navíc nová práce nevyšla, ocitne se takto jednající člověk bez podpory v nezaměstnanosti. „Byl by to běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem,“ odpověděla Dousková na dotaz, zda se Denso brání žalobami.
„Kromě záznamu v zápočtovém listu se lze opravdu bránit jen těžko,“ souhlasí mluvčí Magny Mazáčová. Firma se proto snaží udržet si lidi pomocí benefitů nebo zvyšování mezd. „Naší strategií je prevence,“ dodala Mazáčová.
„Firmy nemají dostatek lidí, nestíhají zajišťovat zakázky, ve firmách bývá nervozita, lidé mají hodně přesčasů. Pokud ani nejsou dobře zaplacení, ať se firmy nediví, že odcházejí za lepším i tímto způsobem,“ domnívá se Šubrt.