Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Českému ráji došla trpělivost, cyklisté se už malebným údolím neprojedou

  15:42
Český ráj letos očekává turisticky nejvypjatější sezonu. Za běžných okolností sem ročně zamíří dva miliony turistů. Kvůli epidemii koronaviru správci CHKO nyní připravují omezení, končí i propagace skalních měst.

Údolí Plakánek v Českém ráji je v obležení turistů dokonce i v zimě. Snímek je z půlky února, kdy panovaly patnáctistupňové mrazy. V létě tu projdou na dva tisíce lidí denně. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Když bylo loni Česko poprvé v karanténě, inkasoval Český ráj úder v podobě nájezdu turistů toužících vyčistit si hlavy. Davy lidí už tehdy vyvolaly otázku, zda je na takovou zátěž malá oblast připravena.

Letos se bude scénář nejspíš opakovat. Lockdown vyžene lidi opět do lesů a do skal.

„Bohužel je to stejné, jako bychom na stadion o kapacitě pět tisíc lidí prodali 50 tisíc vstupenek. Lidí přibývá. Všude jsou davy, odpadky lemují cesty, na každém rohu se vznáší dron. Na některých místech už bohužel chůze připomíná spíš tanec mezi vlhčenými ubrousky,“ posteskl si šéf CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Konec cyklistů v údolí Plakánek

Lokalita je přitom zákonem chráněná a její turistické využití je přípustné jen tehdy, pokud se nepoškozují její přírodní hodnoty. Z toho důvodu se v Českém ráji chystá například několik opatření, která mají ničení přírody zabránit.

Tím nejvýraznějším bude od jara zákaz vjezdu cyklistů do údolí Plakánek u hradu Kost. To je už dnes jedním z turisticky nejzatíženějších míst. Ročně tu podle odhadů projede kolem 40 tisíc cyklistů.

„Není to populární krok, ale nemáme zbytí. Střetávají se tu chodci, cyklisté i koně, takže se šlape všude možně, porušují se vzácná prameniště a erodují cesty. Tuto zátěž musíme významně zredukovat,“ připustil Jiří Klápště.

Naučná stezka Údolí Plakánek

Od dubna se tak na vstupu do Plakánku objeví zákazové cedule. Kola bude možné vést, ale ne na nich jezdit. Dodržování opatření má hlídat stráž přírody, která je oprávněna udělit pokutu do výše deseti tisíc korun. 

„Zpočátku budeme přestupky řešit domluvou. Ale po půl roce přistoupíme k sankcím. Předpokládám, že zákaz kol budou vymáhat i sami pěší turisté a sami upozorní, pokud potkají někoho na kole, že porušuje zákon,“ podotkl Klápště.

Český ráj na tolik lidí není připraven

Cyklisté ale nemusejí zoufat, trasa kolem Kosti se dá jet i objet přes Podkost nebo přes Dobšín, je jen asi o kilometr delší.

Zákaz kol v Plakánku už posvětila i policie a souhlasí s ním i šlechtický rod Kinský dal Borgo, jemuž celá oblast patří. Vítá jej i Sdružení Český ráj, které spojuje města a obce ležící v Českém ráji a celou oblast propaguje.

„Situace v Plakánku je vážná. Loni v červenci, kdy jsme sčítali lidi, tu byl překročen počet dvou tisíc turistů denně. To je nejvíc v celém Českém ráji. Jde o extrémně vytížené místo. A Český ráj na tolik lidí není připraven,“ míní ředitelka sdružení Jitka Kořínková.

Hruboskalsko

Ze stejného důvodu sdružení již nebude ve svých tištěných a elektronických materiálech propagovat skalní města. Zvát lidi na Hruboskalsko nebo do Prachovských skal by již bylo kontraproduktivní.

„Budeme teď lidi zvát spíš na méně známá turistická místa, která jsou pro mnohé zatím neobjevená, kde se vyšší zátěž ještě snese. Rovněž budeme nabádat k vyššímu využívání hromadné dopravy,“ uvedla Kořínková.

Auta stojí úplně všude

Právě parkování je další bolístkou Českého ráje. Parkovišť je tu málo, a proto lidé odstavují vozidla u cesty nebo s nimi vjíždějí do lesa. Své o tom ví starosta Libošovic Vít Svoboda.

„Tady v Českém ráji bohužel zákazy neplatí pro nikoho. Auta stojí úplně všude. Řidiči jsou schopni vjet do Vesce u Sobotky, což je vesnická památková rezervace, a nechat auta stát na zelených plochách a lidem před vjezdem do domů. To samé u hradu Kost. Loni jsme tu měli několik lesních požárů a hasiči tam nemohli zajet, protože obě strany silnice byly obestavěné zaparkovanými auty. Bohužel Češi jsou přeborníci v tom, jak nic nerespektovat. Letos umístíme všude kolem hradu značky se zákazem stání, ale předpokládám, že ani z toho si nebudou nic dělat,“ informoval starosta. 

V některých oblastech Českého ráje už kvůli extrémnímu množství turistů zavedli vstupné, což funguje i jako regulační mechanismus. Poplatek se hradí například při vstupu do Prachovských skal, patřících potomkům dědiců šlechtického rodu Schliků. Zde se ale vstupné platilo již za komunismu.

Zavést ho i jinde by pomohlo regulovat některé turisty, avšak CHKO se k tomu zatím nechystá.

„To je věcí obcí, jestli se k tomu odhodlají. Pakliže je nějaké území v jejich katastru extrémně zatíženo, musí o tom začít uvažovat,“ řekl nedávno v rozhovoru pro MF DNES Jiří Klápště.

Stejně jako někteří cyklisté nedodržují pravidla ani majitelé čtyřkolek: 

20. července 2020

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

Bez helmy by bylo po mně, vzpomíná cyklista na střet s traktorem na stezce

Na kole ujel bez většího karambolu přes 100 tisíc kilometrů. Když však minulou neděli Tomáš Hájek z Prahy putoval po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Liberecký kraj zkontroloval domovy seniorů, ředitelé dostali vytýkací dopisy

Chyby ve smlouvách i v účetnictví. Liberecký kraj poslal vytýkací dopisy dvěma ředitelům domovů důchodců, které nově...

Stromek je zbytečný, v Jablonci se chlubí vánočními ozdobami na parníku

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představuje návštěvníkům část své největší sbírky vánočních ozdob na světě...

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...