Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Českém ráji to vře. Malá Skála se bojí nové stáčírny skalní vody

  15:31
Strach z hluku, kamionů a prachu mají lidé v jedné z nejmalebnějších obcí Českého ráje - v Malé Skále. Měla by tady totiž vzniknout nová stáčírna kvalitní skalní vody, která má vyrůst v areálu firmy Veseta, v bývalé pile pod vlakovým nádražím.

Místní se bojí toho, že malebnou Malou Skálu tovární stavba zhyzdí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

K továrně povede i nová přístupová cesta s mostem pro kamiony, jež protne cyklostezku Greenway Jizera.

Místní lidé tvrdí, že stáčírna přinese jen hluk, připraví jeden z klenotů Českého ráje o turistickou atraktivitu a navíc neobohatí Český ráj o žádný ekonomický zisk.

Firma s miliardovým obratem a hlavním závodem v Kyšicích tu totiž nemá sídlo a daně za vodu z podzemí platí ve Středočeském kraji. Firma založí fond pro odškodnění obyvatel.

"Udělám všechno pro to, abych krásnou Malou Skálu nezkazil," prohlásil majitel Vesety Petr Souček na nedávném veřejném projednávání, kde s obyvateli Malé Skály řešil dopady svého podnikatelského plánu na jejich obec.

Nová hala, která by v areálu navazovala na místo, kde se ještě nedávno konaly hudební festivaly Benátská noc, má mít rozměry 80 x 45 metrů a celý areál stáčírny se s manipulační plochou rozroste na 11 tisíc metrů čtverečných.

Součkovi už v cestě nestojí prakticky nic. S novou průmyslovou zónou totiž počítá územní plán obce a nedávné veřejné projednání záměru výstavby bylo jen dalším krokem k získání stavebního povolení.

Podnikatel tvrdí, že se snaží vyjít vstříc obci i lidem a plánuje založit fond, ze kterého by byli všichni, kteří utrpí škodu provozem stáčírny, odškodněni. Nabídl navíc peníze také obci. Ta je však už v minulosti odmítla s tím, že dokud se problém se stáčírnou nevyřeší, nic nechce.

Co bude, až přijdou povodně?

Místní se ovšem nebojí jen hluku a prachu z provozu kamionů, ale obavy mají také z období povodní. Továrna totiž stojí v zátopové oblasti a společně s novým mostem by mohla v kritických situacích zvednout hladinu Jizery.

Aby toho nebylo málo, starousedlíci studii ani plánům podnikatele příliš nevěří. Podle nich se z Malé Skály stane zničená obec se zvýšenou prašností a hlukem, kam turisté přestanou jezdit.

Nechápou také, jak je možné postavit novou halu v Chráněné krajinné oblasti Český ráj, když přitom ochránci přírody často vetují byť jen výměnu oken nebo nátěr na domě.

"Je to nevratné poškození Malé Skály jako místa turistického ruchu. Nepřinese to nové pracovní příležitosti, a protože firma sídlí mimo obec, ani ta z toho nebude mít žádný profit," vypočítává negativa obyvatel Malé Skály Jiří Hořák.

Malá Skála patří mezi nejžádanější lokality Českého ráje. Nachází se tu Pantheon s nejstarším skalním hradem v zemi, skalní města, Suché skály, zámek v secesním duchu, nebo kaple ve Vranovém.

Z většiny výše položených míst obce však bude nová provozovna dobře vidět. "Ptám se, kde byli všichni oněch deset let, kdy se o tom mluví. Tehdy to šlo třeba zastavit. Dnes můžeme mluvit tak akorát do toho, aby ten barák k něčemu vypadal," dodal další místní obyvatel Martin Bouček.

Autor:
  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...