Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Staré nádraží chtěli dát skautům na klubovnu, stát ho nařídil zbourat

  6:00
Před pár týdny proběhly velkolepé oslavy železniční tratě Liberec - Žitava, která slaví 160 let. Pro Chotyni to má ale hořkou příchuť. Tamní nádraží se má totiž bourat. Obci se to nelíbí, chtěla by v budově zřídit skautské středisko.

Vlak na nádraží začal jezdit v roce 1859. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vlak tam začal jezdit v roce 1859. Z té doby je i nádražní budova, která se tyčí na kopci a je tak svým způsobem jednou z dominant Chotyně.

Zčásti dřevěnou budovu, která se svým vzhledem poněkud vymyká běžným nádražím, chce ovšem Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zbourat. A to i přesto, že obec už několikrát žádala o převod.

„Poprvé to bylo před devíti lety, ale nic se nestalo. Pak po šesti letech přišel dotaz, zda náš zájem trvá, tak jsme ho potvrdili a zase nic. A najednou se dozvídáme, že SŽDC plánuje nádraží zbourat, protože je prý ve špatném stavu, příliš veliké a oni tu takhle velkou budovu nepotřebují,“ popisuje starostka Chotyně Jana Mlejnecká. 

S tím se ovšem Chotyně nechce smířit.

„Chotyně je hezká, máme tu národní kulturní památku v podobě hradu Grabštejn, staráme se o školu, školku, hřiště, dům s pečovatelskou službou a stejně pak vše přebije hrozné nádraží. Je to vstupní brána do Chotyně, na vysokém náspu, je zdaleka vidět. Už proto bychom se o ni chtěli postarat,“ vysvětluje Mlejnecká.

Jenže i přes několikerá jednání s vedením SŽDC zatím dostává Chotyně stejnou odpověď. „Převod budovy není možný, protože je součástí provozované dopravní cesty,“ uvedla mluvčí SŽDC Nela Friebová. 

Jinými slovy je nádraží postavené už v tělese náspu, po kterém vedou koleje a stejně tak je to i s přístupovou cestou. Plány železničářů proto nadále kalkulují s demolicí nádraží. Místo něj se má postavit nová dřevěná zastávka.

„Zároveň se opraví i přístupová cesta. Výslednou podobu ukáže projektová dokumentace, která je teď ve fázi výběrového řízení. Práce by mohly začít v září 2020,“ dodala Friebová.

Klubovna pro skauty

Podle starostky tak zbývá ještě naděje, že náklady na demolici a stavbu nové zastávky budou tak vysoké, že by oprava vyšla levněji. Už jednou se totiž výběrové řízení na projekt zrušilo. Všechny tři nabídky, které se v něm sešly, převyšovaly finanční představy SŽDC.

„Také se obáváme, že demolice naruší násep s kolejemi, rozhodně to nebude nic jednoduchého. Boj za záchranu nádraží proto nevzdáváme. I když už nefunguje, tak je pořád hezké,“ řekla místostarostka Ivana Morgensternová. 

Chotyně si chce nádraží pronajmout na dvacet let, postupně ho opravit a uvnitř zřídit klubovnu pro skauty i s ubytovnou.

„Teď naši skauti spadají pod Hrádek, ale od příštího roku budou mít samostatné středisko. Jenže zázemí mají v šatnách fotbalistů, věci mají různě uložené ve škole, chybí jim klubovna. Na opravu bychom vypsali veřejnou sbírku. Rozhodně by byla škoda, aby nádraží odtud zmizelo,“ dodala starostka.

Kampaň za nádraží

Mezitím se na sociálních sítích rozběhla kampaň, za kterou stojí Michala Marková. V Chotyni má babičku.

„Nádraží leží na frekventované trati Liberec - Žitava. Je to připomínka industriální architektury česko-německého pohraničí, která pomalu, ale jistě mizí. Přitom za hranicemi v Německu nádražní budovy z jakéhosi důvodu opravitelné jsou a bývají ozdobou obce,“ vysvětluje Marková svoji iniciativu. 

A místní s ní souhlasí. „Člověku se chce brečet, když to vidí. Není to jen Chotyně, ale i další nádraží, která už zmizela a místo nich jsou betonové zastávky. A přitom tu jsou lidé, kteří mají zájem se o to starat. Ale nemají šanci, to nepochopím,“ řekl David Tandler z Chotyně.

Do záchrany se už zapojil i Liberecký kraj. Hejtman Martin Půta požádal vedení SŽDC o nové jednání. Podle něj si nádraží zaslouží lepší osud než demolici.

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Liberecký kraj potvrdil svůj zájem o Ještěd, cena by měla být jasná v srpnu

Půl století shlíží na Liberec a širé okolí futuristická stavba vysílače a hotelu Ještěd. Téměř polovinu času patří dílo architekta Karla Hubáčka Českým Radiokomunikacím (ČRa), ale to se může už brzy...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...