Firma chce velký kravín kvůli produkci mléka, lidé se ale bojí o vodu

  15:27aktualizováno  15:27
V lokalitě v Třešinkách v Bělé na Semilsku má vyrůst velký kravín. Část místních je ale proti. O ustájení téměř šesti stovek zvířat tak rozhodne referendum.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Buď postavíme velký kravín, nebo skončíme s živočišnou výrobou. Tak vidí budoucnost společnosti DS Agro Libštát její jednatel Josef Chuchlík. Jenže výstavba velkokapacitního kravína v Bělé se nelíbí některým místním obyvatelům.

Celá věc došla tak daleko, že se o kravíně bude rozhodovat tuto sobotu v referendu.

„Už tu máme haly na kuřata, bioplynovou stanici, pořád to smrdí. A teď do toho velký kravín. Proč to nepostavíte jinde?“ zaznívalo od občanů na veřejném projednání.

Chov krav je ztrátový

Podle Chuchlíka už ale není čas ani energie dát kravín pro 484 krav a sto telat jinam.

„Jednáme o tom už pět let. Teprve teď se podařila změna územního plánu a obec nám to schválila. Není možné tohle podstupovat znovu někde jinde. Situace je taková, že buď kravín bude v Bělé, nebo s chovem krav na mléko skončíme, protože je dlouhodobě ztrátový. Nový kravín by ale výrobu udržel aspoň na nule. Nechceme, aby odsud mléčná produkce zmizela. Když ji zrušíme, nikdo už to pak nedá v budoucnu dohromady,“ vysvětloval před zaplněným obecním sálem Chuchlík.

DS Agro Libštát provozuje dnes tři kravíny. V Libštátě, Košťálově a Svojku. Jenže stavebně i technologicky jsou přežité.

„Třeba v Košťálově máme do stropu tři a půl metru. To je hrozně málo. Zvířata potřebují co největší přísun čerstvého vzduchu, jinak je problém s amoniakem, který produkují. Chceme pro naše zvířata lepší podmínky. Budou pak zdravější, čímž se jim omezí i dávkování léků, které se pak stejně dostávají do mléka. Nehledě na to, že provoz jednoho velkého kravína je ekonomicky výhodnější, než když máme dnes krávy na třech místech,“ sdělil Chuchlík.

Podle něj je i výhoda v tom, že kejda z kravína by šla rovnou do bioplynové stanice, která už v areálu stojí, a která vyrábí z přebytků rostlinné a živočišné výroby teplo a energii.

Místní se bojí o vodu

Někteří místní ale mají obavu o zásoby vody. Nový kravín má mít spotřebu 22 tisíc kubíků ročně, zatímco teď z vrtu v Bělé odebírá Agro Libštát jen 12 tisíc kubíků. „Voda se nedá vyrobit. Nikdo neví, jak to s ní bude dál. Pořád se tu mluví o lepších podmínkách pro zvířata, ale co lidi? Nepřipraví nás nový kravín o vodu?“ zněl další dotaz ze sálu.

Podle Chuchlíka se ale dnes spotřebovává z vrtu v Bělé jen deset procent jeho kapacity. Provoz kravína by tak vrt neměl ohrozit. Zbytečné jsou prý i obavy ze zvýšené dopravy. Nový kravín má spotřebovat o tři tisíce tun krmiva víc než kravíny stávající. A krmivo musí na místo dovést náklaďáky.

Na druhou stranu ale odpadne dovoz kejdy a močůvky do bioplynové stanice z kravínů ze Svojku, Košťálova a Libštátu, protože zásobovat ji bude nový kravín propojený s bioplynkou potrubím.

Podle Chuchlíka se tak doprava zvýší o jeden náklaďák denně. Zároveň firma zaplatila projektovou dokumentaci pro výstavbu 14 zálivů pro bezpečnější vyhýbání aut na úzké silnici mezi Bělou a Libštátem. A darovat chce i jeden milion na stavbu cyklostezky mezi oběma obcemi. Jak moc to rozhodnutí obyvatel ovlivní, zatím není jasné. Bělá má 269 obyvatel, proti kravínu zatím bylo zhruba sto lidí.

Zhruba v těchto místech by měl kravín vyrůst.

Zhruba v těchto místech by měl kravín vyrůst.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Štve mě, když krásné staré náhrobky končí za plotem, říká autor knihy

Dlouhých deset let se Michal Maršík zaobíral příběhy a historií libereckých hřbitovů. O těch zaniklých i těch...

Vrtulníky v Libereckém kraji přijdou o lano. Zpomalí zásahy, tvrdí kritici

Letecké záchranné službě v Libereckém kraji hrozí, že nebude zajišťovat slaňování nebo záchranu lidí z podvěsu. Dělaly...

Děti v Libereckém kraji mají druhé nejnižší kapesné, utrácí ho za sladkosti

Limonády, sladkosti, jídlo ve fastfoodech. Nejčastější věci, za které děti v Libereckém kraji utrácejí své kapesné....

Premium

Ze starých lednic květináče. Ve Stráži rozebrali už miliony spotřebičů

Firma Praktik System ve Stráži pod Ralskem postavila za 165 milionů linku na likvidaci starých lednic. Jako jediní v...

Najdete na iDNES.cz