Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Hledět do okuláru je pohlazení po duši, říká astronom, který vyfotil Teslu

  8:19
Vesmírem pluje roadster šéfa společnosti SpaceX Elona Muska a astronomové z celého světa se předhánějí v jeho zachycení. Liberečan Martin Mašek byl jediným českým astronomem, kterému se podařilo nepatrné auto vyfotit.

Operátor robotického dalekohledu FRAM Martin Mašek na observatoři Pierra Augera v Argentině. Provozuje jej Fyzikální ústav AV ČR. Zrcadlový dalekohled o průměru optiky 30 cm se ovládá na dálku přes internet. Mašek s jeho pomocí nasnímal roadster šéfa společnosti SpaceX Elona Muska. | foto: Jakub Černý

Jeho snímek Tesla mezi hvězdami získal ocenění Česká astrofotografie za únor 2018. Astronom, po kterém je ve vesmíru dokonce pojmenovaná planeta a jenž neúnavně upozorňuje na světelné znečištění v České republice, ale zůstává nohama „na zemi“.

Co pro vás ocenění znamená?
Je to prestižní ocenění České astronomické společnosti, o snímek Tesly ve vesmíru byl velký mediální zájem. Velmi mě překvapil. Myslím, že to udělalo službu popularizaci astronomie a vědy. Teslu ve vesmíru zachytilo přes 20 observatoří po celém světě, ale z České republiky jsem byl jediný.

Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se Martinu Maškovi podařilo 10. února 2018.

Raketa vynesla elektromobil do vesmíru 6. února, už za čtyři dny jste kabriolet zachytil robotickým dalekohledem FRAM (Fotometrický robotický atmosferický monitor) umístěným v Argentině. Jak vůbec jde něco tak malého najít a pozorovat?
Samotný automobil by tak snadno pozorovatelný nebyl. Automobil Tesla je ale stále připojen k hornímu stupni rakety Falcon Heavy, který kabriolet vynesl do vesmíru. Takže to až tak malé těleso není. Ale i tak bylo zapotřebí použití astronomického dalekohledu s citlivou elektronickou kamerou. Nalézt objekt na obloze nebylo těžké. Již dva dny po startu ho zachytily jiné observatoře, takže jsem věděl kam dalekohled namířit.

Na jaké zařízení jste auto zachytil?
Teslu jsem nasnímal přes robotický dalekohled FRAM, který se nachází v Argentině na astročásticové observatoři Pierra Augera. Provozuje jej Fyzikální ústav AV ČR, který se na chodu observatoře podílí. Je to zrcadlový dalekohled o průměru optiky 30 cm, na dalekohledu není okulár, místo něj je elektronická CCD kamera. To je, laicky řečeno, takový lepší velmi citlivý digitální fotoaparát. Dalekohled je autonomní, ovládaný na dálku přes internet. Díky němu mohu dalekohled ovládat odkudkoli na světě.

K čemu se FRAM využívá?
Jeho hlavním úkolem je sledování průzračnosti zemské atmosféry nad observatoří. Znalost stavu zemské atmosféry je pro observatoř zásadní, neboť je nutné kalibrovat pozorování průletů kosmického záření atmosférou, které se na observatoři pozoruje. Ve zbylém pozorovacím čase se pozorují další zajímavé objekty, například proměnné hvězdy, blízkozemní planetky nebo komety.

Dá se srovnat pozorování z jihoamerických pamp se sledováním oblohy ve střední Evropě?
Řada laiků má zato, že ke spatření dobré, tmavé oblohy stačí vyjet kousek za město. Bohužel problematika světelného znečištění není tak jednoduchá. V hustě osídlené střední Evropě je velmi těžké nalézt přírodně tmavou oblohu, velká města mají vliv na světlost oblohy na desítky kilometrů daleko. S jihoamerickou pampou se to těžko srovnává, člověk musí tu přírodně tmavou oblohu prostě zažít.

Co Jizerská oblast tmavé oblohy?
Na Jizerce lze docela slušně vidět Mléčnou dráhu, ale bohužel do té skutečně přírodně tmavé oblohy to má daleko. Obloha na Jizerce je zhruba dvakrát světlejší oproti přírodnímu stavu, jaký bychom mohli zažít při úplné absenci světelného znečištění. Nejtmavším místem v České republice jsou centrální oblasti Šumavy, ale ani tam není obloha zcela přírodně tmavá. Vliv světel z velkých měst je patrný i na velkou vzdálenost. To skutečně světlem nenarušené noční životní prostředí už u nás bohužel nenajdeme.

Jak často se na Jizerku dostanete?
Na Jizerku nejezdím tak často jako kdysi, přece jen mám na starost dalekohled na druhé straně zeměkoule. Ale několikrát do roka tam rád s kolegy z Klubu astronomů Liberecka zavítám. Používáme dalekohledy, které se dají složit do auta. Někteří kolegové se snaží zachytit krásy noční oblohy na fotoaparát. Já se rád dívám jen tak do okuláru a kochám se hvězdokupami, galaxiemi, mlhovinami, nebo kometami, je to takové pohlazení na duši. Při tom si odpočinu od veškeré elektroniky, zapnutý monitor počítače by rušil adaptaci na tmu.

Světle modré oblasti jsou místa s nejnižší mírou světelného znečištění v České republice. Nejvíce světla je pak v okolí velkých měst a aglomerací. Tmavě modré, šedé a černé oblasti se u náš již nenacházejí.

Před časem zaměstnávalo záření z polských skleníků dokonce vlády Polska a České republiky. Poláci skleníky odstínili. Pomohlo to snížit světelné znečištění?
Zastínění pomohlo, byť není zcela ideální, například boky skleníku zakryté nejsou. Ale zlepšení je citelné. Bohužel i přes instalaci rolet nastalo přes podzim a zimu nemálo situací, kdy z nějakého důvodu rolety nebyly zatažené a skleníky svítily do oblohy dlouho do pozdního večera, nebo nad ránem. Je to od provozovatele skleníků velmi bezohledné, protože negativně ovlivňuje široké okolí.

Jak intenzivní světlo bylo v době, kdy skleníky zářily?
Prováděli jsme měření přesně na půli cesty mezi Libercem a skleníky. Skleníky na obloze vyprodukovaly větší záři než Liberec se sto tisíci obyvateli.

Noční svícení se rozšiřuje. Osvětleny jsou parky, památky a jiné budovy. Co se s tím dá dělat? A dělá se s tím vůbec něco?
Ani astronomové nechtějí mít temné ulice, ale mělo by se svítit s mírou a rozumem, nesvítit zbytečně víc než je potřeba a nesvítit tam, kde to není nutné a někdy i nevhodné, například do oken bytů. Pozdě v noci, když už téměř všichni spí, lze ztlumit nebo vypnout například osvětlení památek nebo světelnou reklamu.

Kritizujete bílé LED v nočním osvětlení, jejichž rozmach v poslední době nastal. Proč?
Jejich problém je v tom, že vyzařují velké množství světla v modré barvě, které narušuje biologické rytmy organismů včetně člověka mnohem víc, než dosud používané oranžové výbojky. Modrá složka světla se také víc rozptyluje v zemské atmosféře. Klasické oranžové sodíkové výbojky jsou už na ústupu.

Co by bylo řešením?
Použití LED s teplejším odstínem a co nejmenším podílem modré složky. Výborným řešením jsou tak zvané PC-Amber LED, které svítí žlutooranžově. Například na Kanárských ostrovech, kde se nacházejí světově významné observatoře, se tento typ LED úspěšně používá.

Zhoršuje se světelné znečištění?
Bohužel ano. Rozmach úsporných LED svítidel způsobil to, že se osvětlují i místa, která dříve osvětlována nebyla, anebo se osvětluje s vyšší intenzitou, než je nutné. Po výměně starých svítidel za nové bílé LED se stává, že ulice v klidných obytných zónách svítí intenzitou, která je podle technických norem určena pro silnice vyšších tříd.

Zaznamenali jste i stížnosti?
Ano. Intenzivnější osvětlení ulic vadí nejen obyvatelům přilehlých domů, ale i chodcům a řidičům. Exemplárním příkladem je naprosto nevhodně provedená rekonstrukce v Janově nad Nisou, kde špatně navržené osvětlení svítí i do oken domů, které jsou daleko od silnice. Doporučení, aby si lidé na okna pořídili rolety, je v podobných případech nemístné. Provozovatel osvětlení je totiž plně zodpovědný za to, aby světla neobtěžovala lidi.

Řekněte, díváte se někdy na oblohu jen tak běžným okulárem z balkonu libereckého bytu? A umíte to ještě vůbec bez profesionální deformace?
Do okuláru se na balkonu již prakticky nedívám, obloha ve městě je přesvětlená. Ale balkon k pozorování využívám, zaměřuji se na pozorování jasnějších proměnných hvězd, používám komerčně dostupný dalekohled spojený s běžnou digitální zrcadlovkou, nebo elektronickou kamerou. V tomto případě není světelné znečištění tak limitující. Změny jasnosti hvězd se dají snadno zaznamenat na sérii snímků, desítky nových proměnných hvězd se mi podařilo objevit i z Liberce. A na oblohu jen tak bez dalekohledu se podívám rád. Ale bez profesionální deformace to už asi nejde.

Na kontě máte několik astronomických objevů. Je po vás také pojmenovaná planetka 9841 Mašek. Jaký to je vlastně pocit?
Mezi řadou tuctových proměnných hvězd, které jsem objevil, připadá pár astrofyzikálně zajímavých objektů. Planetku, která je po mně pojmenována, objevila na Kleťské hvězdárně Zdeňka Vávrová v roce 1988. Je to hezký pocit, když mohu svým dalekohledem namířit na „vlastní“ planetku.

Co vás přivedlo k pozorování hvězd a zájmu o astronomii?
Úplné zatmění Slunce, které bylo viditelné ze střední Evropy v roce 1999, to mi bylo jedenáct let. Z České republiky sice nebylo vidět jako úplné, ale Slunce bylo zakryté přes 90 procent. Bylo to dost medializované a velmi mě to zaujalo. Přes špatné počasí jsem z Liberce bohužel neviděl nic, ale zájem o astronomické úkazy zůstal. K Vánocům jsem dostal na CD Encyklopedii vesmíru. Začal jsem chodit do knihovny půjčovat si astronomickou literaturu, začalo první seznamování s oblohou. Chytlo mě to. Na astronomii a vesmíru je totiž úžasné, že nikdy dopředu nevíte, co můžete objevit. Chce to jen trpělivě pozorovat a mít trochu štěstí.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladý řidič narazil do auta s rodinou. Otec nepřežil, žena a tři děti jsou vážně zraněné

Při čelním střetu dvou vozidel nedaleko Doks na Českolipsku zemřel ve čtvrtek pozdě večer řidič jednoho z nich a pět lidí utrpělo těžká zranění. Mezi nimi jsou tři děti.

26. července 2024  9:25,  aktualizováno  15:26

Hrubka na dopravní značce baví obyvatele Milířů, zhotovitel se omluvil

Slyšet, mlýn, blýskat se, Milýře… Podobně poupravená verze vyjmenovaných slov pravděpodobně zněla v mysli zhotovitele dopravní značky pro obec Rádlo na Jablonecku, v jehož katastru se nachází...

23. července 2024,  aktualizováno  13:55

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Perštýně vyrostou věže se stovkou bytů. Nejsou pro každého, míní makléř

Rezidenční projekt Nový Perštýn v centru Liberce vstoupil do své druhé fáze, která nese název Vilapark Horizont. Stavba dalšího bloku moderních bytovek v nevzhledné jámě již započala a developer už...

20. července 2024  7:33

Tragikomický dvojdotek změnil euforii na zmar. Nešťastník Trubač se podivoval nad VAR

Vše pro Daniela Trubače začalo až komickým ukopnutím. Po pár vteřinách se pro něj a jeho spoluhráče situace proměnila v nepopsatelnou radost, aby za pár minut bylo zase všechno jinak. A nakonec z...

22. července 2024  8:53

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z vrcholů v Jizerských horách mizejí kříže, osiřel Holubník i Ptačí kupy

Z vrcholu Holubníku v Jizerských horách zmizel v uplynulých týdnech dřevěný kříž. Na ztrátu symbolu jednoho z oblíbených turistických míst upozornil sám jeho autor, horolezec Jan Novotný. Už od února...

23. července 2024  16:33

Firemních dodávek je příliš, na sídlišti v Liberci už v noci nezaparkují

Liberecké sídliště Broumovská je o něco blíž k nočnímu zákazu parkování firemních dodávek a dalších nákladních aut, která tu stojí často nedbale a blokují už tak nedostatečný počet míst. Návrh na...

26. července 2024  15:27

Mladý řidič narazil do auta s rodinou. Otec nepřežil, žena a tři děti jsou vážně zraněné

Při čelním střetu dvou vozidel nedaleko Doks na Českolipsku zemřel ve čtvrtek pozdě večer řidič jednoho z nich a pět lidí utrpělo těžká zranění. Mezi nimi jsou tři děti.

26. července 2024  9:25,  aktualizováno  15:26

Vandal v noci vrazil do zaparkovaného auta krumpáč, vůz je nepojízdný

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do stojícího vozidla jednoho z místních obyvatel. Pachateli hrozí až dva roky vězení.

25. července 2024  18:52

Liberečtí hokejisté ulovili ofenzivní eso. Z Boleslavi přichází Lantoši

Při úterním startu přípravy na ledě liberecký trenér Filip Pešán naznačil, že soupiska Bílých Tygrů pro nový extraligový ročník ještě není definitivně uzavřená. „Ještě máme jedno místo volné,“ řekl.

25. července 2024  15:43

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....