Mucha stále táhne, ale výstavy lákají i na Kupku nebo Švankmajera

  14:03aktualizováno  14:03
V parných dnech může být pečlivě klimatizovaná obrazárna nečekaně příjemné místo k pobytu. A přes léto navíc dobíhají zajímavé projekty: Muchovy plakáty, grafiky Albrechta Dürera i obrazy, jimž tleskali v Soulu.

Muchův plakát k pantomimě Princezna Hyacinta | foto: Nadační fond Richarda Fuxy

Přes léto se moc velkých výstav nerozjelo, to však neznamená, že by uměnímilovný turista neměl během prázdnin kam zajít. O víkendu je poslední možnost navštívit výstavu sochaře Huga Demartiniho v pražském Veletržním paláci, na kterou dosud přišlo takřka 14 tisíc lidí. Zítra se bude od 15 hodin konat také poslední komentovaná prohlídka. Na témže místě je dlouhodobě vystavena i Slovanská epopej Alfonse Muchy.

Fotogalerie

Až do 10. září je prodloužená další expozice lákající na jméno secesního výtvarníka. Muchovy plakáty ze sbírky tenisty Ivana Lendla si do Obecního domu již přišlo prohlédnout na 140 tisíc návštěvníků a s nejvyšší pravděpodobností výstava letos zlomí rekord.

S pražskou Národní galerií potom může návštěvník pomyslně procestovat kus kulturní Evropy. Šternberský palác na Hradčanském náměstí nabízí mistrovská díla rakouského a německého malířství 19. století (do 15. září), protilehlý Salmovský palác romantické malíře z Holandska a Belgie (do 1. září). Valdštejnskou jízdárnu pak obsadil Jan Křížek, který tvořil v 50. letech v Paříži. Jeho výstava trvá až do ­ 29. září.

Výběr z letních výstav

 • Alfons Mucha: sbírka plakátů
  Obecní dům, Praha
 • Jan Křížek: od 50. let žil a tvořil v Paříži
  Valdštejnská jízdárna, Praha
 • Vášeň, sen a ideál: secesní plastika
  Zámek Troja, Praha
 • Gerald Scarde: výtvarník Pink Floyd
  Museum Kampa, Praha
 • Josef Mikulka: 30. léta na fotkách
  Arcidiecézní muzeum, Olomouc
 • Sklo jako koncept
  GASK, Kutná Hora
 • Michael Rittstein: malířova nová tvorba
  Letohrádek Ostrov nad Ohří
 • Albrecht Dürer: poprvé mimo Německo
  Oblastní galerie Liberec

To nejlepší od Švankmajera

Galerie hlavního města Prahy až do listopadu nabízí dvojici výstav v zámku Troja: výběr z uměleckého skla a přehlídku české secesní plastiky. Milovníci fotografie ocení průřez současnou tvorbou, jenž se do 18. srpna představuje v Městské knihovně. Zaujmout může i výstava Jiřího Davida Křik paviánů (Colloredo-Mansfeldský palác, do 8. září) či retrospektiva Jiřího Koláře v domě U Kamenného zvonu, která potrvá do 29. září.

Přes prázdniny a až do 15. září trvají i dvě výstavy v pražské Galerii Rudolfinum: reprezentativní průřez tvorbou portugalského fotografa Carlose Relvase a první představení malíře Raqiba Shawa v Česku. Museum Kampa potom nabízí díla Gustava Klimta, Alfonse Muchy a Františka Kupky i výstavu britského karikaturisty Geralda Scarfa.

Karikatura od Geralda Scarfa

Karikatura od Geralda Scarfa

Roky ztracený plakát na koncert Rudolfa Frimla od Alfonse Muchy

Roky ztracený plakát na koncert Rudolfa Frimla od Alfonse Muchy

Ladislav Šaloun, Děti z Krakonoše, 1902

Ladislav Šaloun, Děti z Krakonoše, 1902

Ostravská Galerie výtvarného umění má přes léto naplánovanou rekonstrukci, znovu otevřít by měla během října. V olomouckém Arcidiecézním muzeu je až do 15. září k vidění dílo fotografa Josefa Mikulky (1892-1975), dnes neprávem opomíjeného, ale ve své době ceněného dokumentaristy všedního dne. Do 29. září se tu představuje i výběr japonského umění z českých sbírek pod názvem Stín kvetoucí sakury. Spřízněné Muzeum moderního umění přináší dvě velká jména: Magdalenu Jetelovou a její projekty z let 1982-2013 (do 27. října) a retrospektivu Jana Švankmajera nazvanou Možnosti dialogu (do 15. září).

Kutnohorská Galerie Středočeského kraje nabízí do 1. září výstavu Špičky: Sklo jako koncept, jež představuje práce absolventek ateliéru profesora Kopeckého.

Ze Soulu do Plzně

Dozvuk filmového festivalu v Karlových Varech bude končit 25. srpna. Výstava ve zdejší Galerii umění nabízí průřez osmnácti lety spolupráce Michala a Šimona Cabanových s přehlídkou. V Letohrádku Ostrov do konce září trvá výstava Michaela Rittsteina nazvaná Galaktické manšestráky.

Albrecht Dürer, Adam a Eva

Albrecht Dürer, Adam a Eva

Výjimečný počin připravila na léto a až do 1. září nabízí Oblastní galerie v Liberci. Výstava více než dvou set grafik renesančního umělce Albrechta Dürera pochází ze soukromé sbírky v Německu a u nás se představuje poprvé. V souboru nechybějí známá díla Adam a Eva nebo Jezdci z Apokalypsy.

Světový úspěch na závěr. V Plzni přináší Západočeská galerie reprízu výstavy Vzpomínka na krajinu, kterou jsem nikdy neviděl. České umění z let 1903-1943 ze sbírek Národní galerie už se úspěšně představilo v korejském Soulu. Jedinečný soubor mají nyní možnost vidět návštěvníci Plzně. Ovšem už jen krátce, výstava trvá jen do 18. srpna.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Banksy je zpět s chlapcem, který na jazyk chytá vločky z hořícího koše

Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. (20.12.2018)

Britský streetartový umělec Banksy překvapil městečko Port Talbot na jihu Walesu novou malbou. Rafinovaným dílem...

OBRAZEM: Příběh hraček nebo Auta. Celou historii Pixaru uvidíte v Praze

Z výstavy Pixar: 30 let animace

Baz Rakeťák, Ratatouille i Blesk McQueen se na pár měsíců přestěhovali do Křižíkova pavilonu v pražských Holešovicích....

Najdete na iDNES.cz