V kavárně vystavují snímky neprávem zapomenutého fotografa

  16:05aktualizováno  16:05
V Olomouci si připomínají fotografa Josefa Mikulku. Rodáka, který "jen" dokumentoval běžný život. Jenže možná právě proto mohou být jeho snímky dnes zajímavé.

Josef Mikulka, Dráteníci (30. léta 20. století) | foto: Muzeum umění Olomouc

Ve své době patřil Josef Mikulka (1892-1975) k významným a oceňovaným tvůrcům. Ostatně jeden z jeho snímků se dostal až na titulní stranu prestižního časopisu American Photography. Dnes však jméno olomouckého fotografa Josefa Mikulky něco říká jen znalcům a historikům.

Do širšího povědomí by jeho dílo chtěla vrátit olomoucká Galerie Café Amadeus ve stejnojmenné kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc výstavou nazvanou Sentiment, která potrvá do 15. září.

Fotogalerie

Ovlivněný dvěma válkami

Rodák z Bohuslavic u Litovle se začal fotografii věnovat ve svých osmnácti letech. V období mezi dvěma světovými válkami se aktivně zapojoval do tuzemské umělecké sféry, konkrétně byl členem Klubu fotografů amatérů v Olomouci.

Možná právě skutečnost, že Mikulka fotil spíše obyčejné výjevy ze života, může dnes nalákat návštěvníky na atmosféru zašlých časů. Podle kurátora výstavy Davida Komínka autorovy fotografie totiž nepřekypují experimentem, ale "pouze" dokumentují život v duchu doznívajícího piktorialismu a klasické krajinářské fotografie. "Láska k přírodě a k lidem, patrná z jeho snímků, jde napříč celou jeho tvorbou. Snad to byla aktivní zkušenost ze dvou světových konfliktů, která nutila Mikulku hledat ve svých snímcích klid, vyrovnanost a poezii," říká Komínek.

Zastíněný Drtikolem

Jeho velkým fotografickým námětem byla podle historičky umění Štěpánky Bieleszové také Olomouc. "Starobylé uličky, atmosféra městských parků, povodí řeky Moravy. U všech jeho fotografií je patrná atmosféra podmalovaná světlem, počasím, nálada z nich doslova promlouvá," popisuje Mikulkovy snímky.

Josef Mikulka, bez názvu (30. léta 20. století)

Josef Mikulka, bez názvu (30. léta 20. století)

Josef Mikulka, bez názvu (30. léta 20. století)

Josef Mikulka, bez názvu (30. léta 20. století)

Dnes nepatří mezi nejznámější tvůrce, je však nepopiratelné, že ve své době se fotografie Josefa Mikulky těšily velké pozornosti. Prezentoval se u nás i v zahraničí a na řadě výstav posbíral také nemálo cen. "Jeho práce ocenili na mezinárodních salonech v Lucernu nebo v Cannes, fotografii Vánoční stromek publikoval na titulní stránce prestižní americký časopis American Photography," upozorňuje Komínek.

Dnes bohužel zůstává ve stínu slavnějších a progresivnějších vrstevníků, jako byli František Drtikol, Jaromír Funke či Josef Sudek. A Bieleszová soudí, že rozhodně neprávem. "Přestože byl fotoamatér a nepatřil mezi průkopníky nových trendů, nepostrádají jeho fotografie výtvarné a estetické kvality. Hodnota jeho snímků spočívá tedy nejen v umělecké rovině, ale zároveň má velkou váhu dokumentární a historickou," vysvětluje význam Mikulkovy tvorby Bieleszová.

Josef Mikulka, bez názvu (30. léta 20. století)

Josef Mikulka, bez názvu (30. léta 20. století)

Na prestižním festivalu

Výstava nazvaná Sentiment se bude v kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc konat po celou dobu prázdnin, skončí až 15. září. Galerie Café Amadeus vznikla v roce 2009. Dramaturgie výstav, jež vzniká ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě, se zaměřuje na tvorbu střední a nejmladší generace.

Dosud galerie uspořádala více než dvě desítky výstav. V roce 2011 byla jako jediná česká galerie pozvána na prestižní pařížský Festival mladé evropské fotografie Circulation(s).


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Převaděči slibují imigrantům americký sen. Vítěz World Press Photo byl v Praze

Na Staroměstské radnici v Praze byla 5. června 2019 zahájena výstava snímků z...

Fotograf John Moore se snímkem z americko-mexických hranic vyhrál letošní World Press Photo. Nyní zahájil stejnojmennou...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz