Mužná Thatcherová a Cameron s bujným poprsím, to jsou Scarfeovy karikatury

  14:18aktualizováno  14:18
Karikaturista Gerald Scarfe se proslavil jako autor výtvarné stránky pinkfloydovské The Wall. Na své pražské výstavě však okomentoval i kresby věnované neklidné střední Evropě.

Gerald Scarfe na svojí výstavě v Museu Kampa | foto: ČTK

Gerald Scarfe: ilustrace k projektu Pink Floyd The Wall

Gerald Scarfe: ilustrace k projektu Pink Floyd The Wall

Britský karikaturista a výtvarník Gerald Scarfe v uplynulém týdnu zahájil výstavu svých děl v pražském Museu Kampa. Nese název Pink Floyd v Praze, a i když se koná u příležitosti blížícího se koncertu Rogera Waterse a připomíná hlavně výtvarníkovy práce na grafice pro projekt The Wall, najdou se tu i další povedené kousky.

Scarfe svými karikaturami již několik desetiletí glosuje především britskou politiku. Nenechává na ostrovních představitelích nit suchou, ale přesto dodává, že ho ještě žádný z nich nenapadl, tedy alespoň fyzicky prý ne.

Padlý Superman Obama

"K politikům jsem velmi kritický, je to potřeba," líčí třeba u jednoho z obrázků, na němž se anonymní postavička, jež zřejmě znázorňuje rovnou archetyp politika, nafukuje, praská a vypouští ven velmi nevábný obsah. "Dostává se ven vše, co polici řeknou – lži, lži, lži. A hned vedle je podobná figurka – člověk, který mluví svým rektem. Ta je z The Wall," popisuje s gustem sedmasedmdesátiletý tvůrce.

Fotogalerie

Scarfe se pochopitelně nevyhýbá ani reálným politikům, jak britským, tak světovým. Přiznává, že ze začátku fandil Baracku Obamovi. "Kreslím ho jako Supermana, protože se od něj hrozně moc očekávalo," vysvětluje před obrazem, na němž je prezident skutečně v typické pláštěnce. Jenže se pobouchaný válí pod obrovským nápisem "realita". "Prostě na ni těžce narazil a zbytky jeho naděje se tu válí po zemi," krčí rameny Scarfe.

"Na Tonyho Blaira jsem byl naštvaný," říká u dalšího z děl. Bývalý britský premiér na něm stojí s rukama od krve a popiskem "Velvyslanec míru na Středním východě". "Říkal, že musíme jít do války v Iráku, protože se Saddám připravuje na to, aby nás všechny vymazal z mapy světa. Přidali jsme se k Bushovi a byly z toho jen problémy. A i když opravdu nešlo o nějakou mírovou akci, Blair se potom stal velvyslancem míru na Středním východě."

Gerald Scarfe u své karikatury Tonyho Blaira v Museu Kampa

Karikatura Tonyho Blaira

Nad obrázkem, kde týž politik "odjíždí" zpráskaně z Evropské unie, jen mávne rukou: "Ach, zase Tony Blair..." V mužné póze zpodobnil Margaret Thatcherovou, současného premiéra Camerona naopak s bujným ženským poprsím. Sluní se pod logem bulvárních novin The Sun.

"Majitel plátku Rupert Murdoch ho podporoval. A v těch novinách otiskují fotky holek nahoře bez, tak jsem Camerona udělal stejně. A že je tak vyvinutý? No ovšem, v The Sun menší prsa nenajdete," směje se Scarfe.

Mao Ce-tung jako rodička

Jedna z částí pražské výstavy, jež potrvá do 13. října, ukazuje karikatury na téma střední a východní Evropy. A některé jsou už historické kousky. Jurij Andropov jako medvěd s raketami místo pracek, černobylská tragédie s nápisem Ticho, nikomu to neříkejte nebo Mao Ce-tung jako rodička dávající život milionům Číňanů.

Karikatura od Geralda Scarfa

Karikatura od Geralda Scarfa

Objevuje se tu i náš Alexander Dubček z roku 1968 ve známé scéně s kočárkem a schodištěm z filmu Křižník Potěmkin. „Na schodech stojí američtí studenti s transparenty jako Ruce pryč od Vietnamu! A on říká – A co já? Už nejsem v kurzu? A Maďaři už jsou pod těmi schody...“ popisuje Scarfe poměrně přesnou glosu historických událostí.

Historické evropské karikatury obsadily samostatnou místnost a většina z nich je černobílá. V barvě je vyvedená třeba Braniborská brána, pochopitelně ještě z dob, kdy byla součástí berlínské zdi.

"Loni jsem se na ni byl podívat a dnes je z toho turistické místo. Je zajímavé, jak se věci mění. V roce 1966 jsem strávil nějaký čas ve Vietnamu. Na plážích se tehdy vyloďovali američtí vojáci a dnes tam stojí největší luxusní hotely. Není to šílené?" uzavírá Scarfe.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

ANKETA: Jaký byl největší hit od revoluce? Zvolte hit třiceti let svobody

Revoluce roku 1989 přinesla umělcům možnost konečně svobodně tvořit. Dramaturgové hudební stanice Óčko STAR vybrali ve...

Štědrý večer přinese na ČT novou pohádku Princezna a půl království

Podle tradice připravila Česká televize pro každý ze tří vánočních dní novou pohádku. Na Štědrý večer se představí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Ani Terminátor, ani Rambo. Legendy vydrží jen jednu generaci

Kdykoli kdekoli vyhoří jasný papírový favorit, strhne se pozdvižení. Ale že by se něco takového mohlo přihodit...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

Premium

Nejhorší byli příslušníci Lidových milicí, říká fotograf doby šedivé

Jeho syrové černobílé fotografie jsou svědectvím bídného života v totalitě. Snímky pořizoval v 70. a 80. letech nejen v...

Zemřel významný český výtvarník Karel Malich, bylo mu 95 let

Ve věku 95 let ve čtvrtek zemřel sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Karel Malich, jeden z...

Obraz Františka Kupky Pískaři na Seině se vydražil za 16 milionů korun

Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELECTRICAL DESIGN ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz