Ukázka z knihy Návrat krále Šumavy

Ukázka z knihy Návrat krále Šumavy | foto: Labyrint

RECENZE: Návrat krále Šumavy v komiksu skvěle navazuje. Připomíná Hasila

  • 1
V pražském Labyrintu vyšel první díl komiksové trilogie Návrat krále Šumavy. Kniha realizovaná zkušeným triem, které tvoří Karel Osoha (kresba) a Ondřej Kavalír plus Vojtěch Mašek (scénář), má na co navazovat. A navazuje skvěle.

Roku 2012 vydal u téhož nakladatele jihočeský prozaik David Jan Žák stejnojmenný román. Jde o jasný odkaz na dávný film Karla Kachyni Král Šumavy (1959), ukázkově ideologicky zdeformované dílo o hrdinných ochráncích hranic a mrzkých zloduších, kteří chtějí utéct z komunistického ráje do kapitalistického pekla a odtud vést záškodnický boj.

Po letech je jasné, u koho se Kachyňa a jeho scenáristé inspirovali. Předobrazem neohroženého převaděče jim byla reálná postava: Josef Hasil. Dnes je mu čtyřiadevadesát let a žije v USA.

Román i komiks se při vyprávění drží reality. Ostatně těžko vykouzlit silnější příběh, než je ten Hasilův. Rodák ze Šumavy, za války krátce partyzán, po válce příslušník Sboru národní bezpečnosti, kterému však ideologické schematismy strany lezly krkem, v devětačtyřicátém pak vězeň pracovního lágru, z nějž utekl, a konečně agent-chodec americké CIA.

Doslova černobíle

Hasil je sice vzrůstem malý, měří sto šedesát centimetrů, ale velký na duchu: měl sociální cítění, smysl pro spravedlnost, nebál se. Prostě typ prvorepublikového hrdiny, jakého by člověk v současnosti pohledal.

Tým Osoha–Kavalír–Mašek jde sice ve stopách Davida Jana Žáka, pokud jde o slovo, ale zároveň navazuje tak trochu i na Kachyňův film, na jeho vidění. Doslova i přeneseně černobílé.

V první části komiksové trilogie s podtitulem Na čáře mají své místo široké záběry Šumavy, silně atmosférické krajinné obrázky málem romantického typu.

Návrat krále Šumavy

90 %

Předloha: David Jan Žák

Ilustrace: Karel Osoha

Labyrint, 2018, 160 stran

Ale vnější se tu střídá s vnitřním, s intimním. Josef Hasil je miláček žen a později, v komunistickém koncentráku, kde všichni mašírují „prací ke svobodě“, jasně odbojný živel. Cloumají s ním vášně, touhy, sny – chce dát svému životu smysl, naplnit jej po okraj.

Připomínat dějiny, potažmo razantní dějinné zlomy, není nikdy od věci. Zvláště v době, kdy je hitem ztráta paměti, kdy kdokoli nadšeně modeluje zdejší minulost k obrazu svému.

Mimochodem: do lágru tenkrát Hasila poslal Karel Vaš, jedna z největších zrůd komunistické justice po roce 1948. Takže rychle sem s druhým a třetím dílem komiksového „krále Šumavy“.