Letošním nositelem Nobelovy ceny za literaturu se stal Günther Grass

- Kdokoliv obdrží Nobelovu cenu za literaturu, může v příštím roce očekávat boom v prodeji svých knih a celosvětové uznání.
Švédská Akademie většinou udílí Nobelovu cenu za literaturu ve čtvrtek prvního nebo druhého říjnového týdne, letos tak ale učinila nečekaně už dnes. Švédská média spekulovala o neobvyklé shodě osmnácti členů Akademie v otázce příštího nositele Nobelovy ceny - znamená to, že laureáta museli určit během dvou setkání v září.

Horace Engdahl, nový stálý sekretář Akademie, přečetl jméno vítěze dnes ve 13.00 SELČ před budovou Akademie ve Stockholmském Starém městě.
Rychlé rozhodnutí letos eliminovalo tradiční týdny spekulace o možném vítězi. "Toto brzké rozhodnutí zřejmě znamená, že budoucím nositelem bude někdo z těch, o kterých se už dlouho diskutuje," předpokládal švédský deník Dagens Nyheter.

Hodnota udělované ceny byla Nobelovou společností, která spravuje vynálezcovu pozůstalost, zvýšena na 7,9 milionu švédských korun (960.000 dolarů) oproti 7,6 milionu v roce 1998.

Spisovatelé z celé planety
Spisovatelé, jejichž jména se pravidelně objevují na listině možných budoucích nositelů Nobelovy ceny za literaturu, pocházejí z různých míst světa a liší se i stylem.
Loni oceněný Portugalec Jose Saramago (76), byl coby možný vítěz tipován už po mnoho let.
Dalšími evropskými spisovateli, jejichž šance na ocenění byly velké, jsou Nizozemci Cees Nooteboom a Hugo Claus, Brit Salman Rushdie, Estonec Jaan Kross, Ismail Kadare z Albánie, Němec Günther Grass, Čech Milan Kundera a Ben Jelloun z Maroka. O Portugalci Antonio Lobo Antunesovi, dalším z možných kandidátů, se tvrdilo, že bude opomenut, protože Akademie se snaží udělit ocenění každý rok jiné zemi.
Také sami Švédové měli své hvězdy a doufali, že buď autorka Astrid Lindgren nebo básník Tomas Transtromer obdrží cenu, která je každý rok udělována podle podmínek, stanovených Alfredem Nobelem, švédským vynálezcem dynamitu, který zemřel roku 1896.
Mezi asijské autory, jejichž šance byly obecně považovány za velké, patří Indonésan Pramoedya Ananta Toer a exilový čínský básník Bei Dao, zatímco Jižní Amerika má své naděje v v trojici, kterou tvoří Brazilec Jorge Amado, Peruánec Mario Vargas Llosa a Mexičan Carlos Fuentes.

Nobelova cena za lékařství bude vyhlášena 11. října, ceny za fyziku a chemii budou známy den nato. Cena za ekonomii bude udělena 13. října.
Nobelova cena za mír pro rok 1999 bude vyhlášena v Oslu 15. října. V současnosti média tipují coby vedoucí kandidáty izraelského prezidenta Ezera Weizmanna, Spojené národy, papeže Jana Pavla a čínského disidenta Wei Jingshenga.