Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi jsou otrlí, kniha o terorismu s nimi nehne

  13:09
Internet je studnice informací a možností komunikovat a spojovat se -mocnější než sebelepší kniha Toma Clancyho. Tvrdí to devětačtyřicetiletý generál Andor Šándor.

Andor Šándor - Andor Šándor, bývalý velitel vojenské rozvědky | foto: David PortMF DNES

V dětství hltal příběhy Václava Pavla Borovičky o tajemstvích špionáže a vyzvědačkách století. Dětský sen se mu splnil a v čele Vojenské zpravodajské služby bezmála dva roky stál. Šándor, který nyní mimo jiné přednáší o terorismu na Karlově univerzitě, uvažuje o otrlých Češích, špionážní literatuře a ohroženém světě.

Zatímco v amerických knižních žebříčcích vedou tituly o válce v Iráku a 11. září, v Česku je to Deník Ostravaka. Nejsou Češi k hrozbě terorismu trochu neteční?
Velký dluh vidím v tom, že politici této země ani šestnáct let po revoluci nejsou schopni Čechům dostatečně vysvětlit, že nabytá svoboda a demokracie, ve které máme možnost žít, se musí nějak bránit. Zadruhé se na našem území více než šedesát let nestalo nic závažného. To je samozřejmě dobře, nesmíme však zapomínat, že terorismus v Evropě zakotvil a celá naše zahraničně-politická orientace je dost dobrým důvodem pro útok teroristů: jsme největšími spojenci Izraele z Evropské unie, máme vojska v Afghánistánu, policisty v Iráku, je tu neoficiální centrum celoevropského židovství... Bohužel, na tuto hrozbu nejsme po všech stránkách připraveni.

Může k "lidové osvětě" napomoci literatura či film?
Nemyslím si, že literatura nebo film mohou tento "stav mysli" v Česku změnit. Pomoci může pouze promyšlená, soustavná a nenásilná osvěta politiků, škol. Vzdělávací pořady, které mohou pomoci pochopit, proč za určitých okolností by mohlo být nutné v zájmu bezpečnosti se vzdát některých svobod a vymožeností. Nikdy však nelze terorismu stoprocentně předejít.

Ale třeba přesvědčivé zpracování může předat silné emoce...
Čechem to neotřese. Příklad národní otrlosti ilustruje i vztah k povodním - teprve po devastujících povodních roku 2002 se začala uskutečňovat určitá opatření, a to ještě ne všude. Nevěřím, že sebelepší film či kniha o 11. září či o londýnském metru budou mít velký dopad.

Čtete špionážní romány?
Čtu spíše literaturu faktu, pomáhal jsem Karlu Pacnerovi, když psal o české špionáži. Ale že bych nedočkavě stál v noci před knihkupectvím na nový román Toma Clancyho nebo Fredericka Forsytha, to určitě ne. Na druhou stranu je nechci zatracovat, první knihy Johna Le Carrého byly dost věrohodné, Tom Clancy zase dobře odhadl, co se může stát a čeho jsou teroristé schopní. Pro obyčejného českého čtenáře jsou podobné tituly dostačující, aby se s problematikou seznámil a vnímal ji.

Jak se tyto romány blíží skutečnosti?
Metody používané v protiteroristickém boji nejsou tak neznámé - odlišné jsou spíš způsoby, jak se používají, či jednotlivé případy. Nezapomeňte, že John le Carré byl důstojníkem MI6, což je britská ofenzivní zpravodajská služba. Bezesporu řadu znalostí využil a vtělil je do svých příběhů. I Tom Clancy má velmi dobrý přístup do zpravodajských služeb Spojených států a mezi vojáky, navíc je velký vlastenec, což přispívá k nutné popularizaci ozbrojených sil a zpravodajských služeb v moderním světě. Podobně Clancyho britská obdoba Frederick Forsyth - oba jsou velmi pravicoví, patriotičtí, informovaní a mají dar čtivě psát.

Existuje něco, co spisovatelům z moderních postupů tajných služeb uniká?
Asi jen obtížně budou udržovat přehled v technice, elektronických médiích, mobilních sítích - způsob přenosu dat je dnes velmi komplikovaný. Zprávy můžete posílat přes různé systémy - roztrhají se, vedou různými cestami a pak se někde spojí. Obrana proti tomu je složitá a stojí obrovské peníze, ostatně moderní teroristé bojují proti západnímu světu jeho vymoženostmi. Nicméně způsob zpravodajské práce si průměrně chytrý spisovatel dovodí a dokáže na něj naroubovat příběh.

Mohou být špionážní thrillery vodítkem pro teroristy?
Nemyslím si. Potenciální teroristé se spíše inspirují na internetu, kde se lze dobrat i návodu, jak podomácku vyrobit řadu nebezpečných výbušnin. Nepřeceňoval bych jakkoliv dobře zpracovaný příběh, jen těžko bude vodítkem pro Usámu bin Ládina. Teroristé dobře vědí, co chtějí, jak to mají udělat a co s tím způsobí. Existuje asi pět tisíc webových stránek islámských fanatiků a radikálů, které obsahují řadu důležitých údajů - od náborů přes finanční sbírky až k provokování a podporování nálad v různých zemích. Není však v silách relativně malých zemí, jako jsme my, všechny sledovat: málo lidí zde umí arabsky, rozumí Koránu a kontextu. Internet je studnice informací a možností komunikovat a spojovat se - mocnější než sebelepší kniha Toma Clancyho.

Myslíte si, že s tím chabým povědomím českého národa souvisí i to, že nemáme žádného výrazného autora špionážních románů?
Ať Michal Viewegh napíše nějaký špionážní román! Uvidíme. Terorismus prostě není to, čím by Češi žili.

Asi to souvisí i s přístupem k informacím - český spisovatel bude těžko tak dobře informován jako Clancy...
Nepochybně žádný takový tady není. Jediný spisovatel či novinář, který se tomu blíží, je váš redaktor Jaroslav Kmenta. Ale nelze se tomu divit - jiná situace by byla, kdybychom jako Spojené státy měli sto padesát tisíc vojáků v Iráku a téměř tři tisíce mrtvých, přes deset tisíc vojáků v Afghánistánu, kdybychom zažili na vlastní kůži řadu teroristických útoků, od stovek mrtvých vojáků v Bejrútu v 80. letech až po 11. září. Americká společnost to vnímá mnohem intenzivněji, terorismus je mnohem více provázán s osudy běžných Američanů.

Neuvažujete vy sám o napsání románu ze špionážního prostředí? Možná máte ideální předpoklady.
To si neumím představit. Nevím, zda bych uměl napsat poutavý příběh, a nerad bych se podvědomě dopouštěl vykrádání skutečných případů.

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

  • Nejčtenější

Strach posílá muzikál Anděl Páně k soudu. Karlín jej uvede v upravené verzi

12. června 2024  16:29

Hudební divadlo Karlín vypustí pasáže muzikálu Anděl Páně, o kterých režisér Jiří Strach tvrdí, že...

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Byla jsem na sebe přísná. Trvalo najít pochopení pro své „chyby“, říká Langerová

11. června 2024

Rozstřel Aneta Langerová letos slaví dvacet let na scéně. Výběrovým albem Zázračné písně krajina 20 LET,...

To on z nás dělal osobnosti. Se Schmidem se loučili Eben, Dejdar i Lábus

13. června 2024  12:51,  aktualizováno  15:09

Poslední rozloučení se zesnulým legendárním divadelníkem Janem Schmidem se za účasti všech předních...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

RECENZE: I rodinný seriál může mít mozek, dokazuje premiérová Mozaika

11. června 2024

Premium Z pojmu český rodinný seriál se stal skoro divácký postrach, ale třináctidílná novinka platformy...

Hašek nebyl ožrala či zrádce, hájí filmařka autora Švejka. Jeho život je plný záhad

16. června 2024

Premium Na předloňském Světě knihy představila svůj filmový scénář Haškův písař, ale už pracuje na dalším...

Legendární Lassie se zase vrací. Tentokrát už má vlastního kaskadéra

16. června 2024

Premium Kuriózně už v historicky prvním filmovém přepisu si legendární fenku kolie zahrál pes a stejně tak...

RECENZE: Emancipace na ostří kordu. Proč Vary ovládl film Ve jménu cti

16. června 2024

Vítězství v diváckém hlasování loňského karlovarského festivalu si francouzský historický snímek Ve...

SÓLO PRO MORÁVKA: Vzkaz pro mou novorozenou vnučku za třináct let

15. června 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...