Ruského státního vyznamenání Puškinova medaile se ve čtvrtek na protest proti aktuálnímu dění na Ukrajině a vpádu ruských vojsk vzdal její další držitel, slovenský spisovatel a překladatel Ján Štrasser. „Bohužel, Puškinova medaile je také Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace,“ uvedl spisovatel podle agentury TASR v prohlášení.
Zatímco Ján Štrasser obdržel v roce 2004 Puškinovu medaili za překlad Evžena Oněgina, Jaromír Nohavica ji podle oficiálního vyjádření Kremlu z roku 2018 dostal za „zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur“. Nohavicu tehdy při předávání ocenění označili za „českého barda“. Písničkář pak v děkovné řeči pronesené v ruštině zazpíval i část písně Bulata Okudžavy.
Právě písně Bulata Okudžavy a Vladimira Vysockého u nás Jaromír Nohavica zpopularizoval ještě před listopadem 1989. Jejich tvorba se přitom stavěla kriticky k sovětskému režimu a až do perestrojky se v SSSR šířila spíše neoficiálně.
„Nechávám si ji. Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení,“ odpověděl Jaromír Nohavica na dotaz iDNES.cz, zda neuvažuje o stejném gestu jako slovenský spisovatel. Populární písničkář, textař a skladatel se krátce vyjádřil i k aktuálnímu dění na Ukrajině. „Na to se dá říct jediné: je to hrozné,“ uvedl.
Puškinovu medaili uděluje Ruská federace od roku 1999, kdy byla Borisem Jelcinem zavedena k dvoustému výročí Puškinova narození. Ruský prezident jí osobně oceňuje přínos dekorované osobnosti v oblasti kulturní, v literatuře, humanitních vědách či dalších uměleckých oborech. Dosud ji obdrželo okolo tisíce lidí. Z Čechů byli oceněni bývalý prezident Václav Klaus, který ji dostal v roce 2007, a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, který medaili obdržel ve stejný rok jako Nohavica.
Jak uvádí Wikipedie, samotná medaile má průměr tři centimetry, je ze stříbra a na lícové straně má z profilu zpodobněného básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, zatímco na rubové straně medaile je básníkův podpis a pořadové číslo uděleného ocenění.