Sdružení, které je provozovatelem registru domén s českou národní koncovkou .cz, to oznámilo v tiskové zprávě. Tento zcela mimořádný krok je podle výkonného ředitele sdružení Ondřeje Filipa reakcí na vojenský útok ruské armády proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.
Zablokované jsou weby Aeronet.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz, Skrytapravda.cz a Protiproud.cz. Poslední zmíněný web provozoval bývalý mluvčí Václava Klause a bývalý zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek.
„Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu,“ uvedl Filip.
„Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ doplnil výkonný ředitel sdružení.
Z technických principů fungování protokolu DNS může podle zástupců sdružení nějaký čas trvat, než budou weby v jednotlivých sítích nedostupné.
Největší český internetový vyhledávač Seznam.cz již nějakou dobu dezinformační weby označuje oznámením, že šíří konspirační nebo sporný obsah.
Dezinformace kolem Ukrajiny: šíří se falešná videa i proruské narativy![]() |
„Jsme v dezinformační válce, ale nebudu prozrazovat strategii, kterou jdeme,“ odpověděl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády premiér Petr Fiala (ODS) na obecný dotaz k opatřením proti dezinformacím.
Vláda podle něj ale dělá řadu souběžných kroků, jak se bránit vůči různým typům útoků a jak se bránit dezinformační kampani. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) aktuální kroky neodpovídají materiálu, který vláda projednávala. Blíže se odmítl vyjádřit s odvoláním na účinnost opatření v boji proti dezinformacím.
K zamezení přístupu ruských trolů do evropských sítí se vyjádřila i Mendelova univerzita v Brně. Podle Jiřího Baleje z Ústavu informatiky PEF MENDELU je takové zamezení přístupu poměrně snadné pokud jsou známé adresy sítě, ze které trolové přistupují.
„Bohužel stejně tak snadné je využít pro komunikaci různé anonymizační nástroje – VPN sítě, proxy servery nebo síť ToR. Organizované skupiny trolů tak mají mnoho možností, jak se před lokalizací a identifikací zdrojové adresy snadno skrýt nebo ji alespoň pravidelně měnit, “ uvedl na webu univerzity.
Jediným účinným způsobem obrany proti dezinformacím na sociálních sítích je podle něj jejich aktivní vyhledávání, jeho pravidelné mazání a deaktivace účtů, které jej tvoří.
„Ve vyhrocené situaci jaká je dnes na Ukrajině, by mohlo být i akceptovatelným řešením nařízení blokace záměrně proruských informačních webů v sítích poskytovatelů připojení k Internetu,“ uvedl Balej.