GLOSA: Vzkříšení České filharmonie pokračuje. Rudolfinum však nestačí

  17:55aktualizováno  17:55
Česká filharmonie oficiálně vstoupila do nové sezony a etapy své existence. Šéfdirigent Semjon Byčkov se ujal funkce a pro zahajovací koncert sezony vybral jediné dílo, osmdesátiminutovou Mahlerovu Symfonii č. 2 "Vzkříšení“.

Semjon Byčkov řídil Českou filharmonii na zahajovacím koncertu sezony | foto: Petr Kadlec

K apoteóze věčnosti lidské existence, vítězící nad apokalypsou, Mahlera podle vlastních vzpomínek nemalou měrou inspiroval zážitek z tryzny za předního dirigenta té doby Hanse von Bülowa. Aby dovršil, či ještě překonal dojem z už tak mohutného orchestru, použil i sbor a sóla, podobně jako Beethoven ve své Symfonii č. 9.

Všechna heroická a slavnostní témata, nesená smyčci i dechovými nástroji a samozřejmě altové sólo Urlicht (Prasvětlo), jakož i sborové pasáže patří k nejefektnějším v klasické hudbě a jako vstupní koncert do sezony i nové etapy je to jistě vhodná skladba. Posluchač si mohl všimnout, že kvůli početnému obsazení Byčkov nechal rozšířit pódium směrem do hlediště, na úkor části diváckých míst. 

To je jistě možné, i když přirozeně nouzové řešení situace. Dvořákova síň na takováto díla není stavěna, což neznamená, že je Česká filharmonie nebude hrát. Je to samozřejmě neřešitelné dilema. A člověka znovu napadlo, že nekonečný příběh o novém koncertním sále pro Prahu zatím stále nemá ani začátek.

Dojem z provedení v hledišti to přirozeně poněkud ovlivnilo, jakkoli bylo evidentní, že Byčkov se snaží udržet zvuk v mezích, nepouštět ho z otěží, nerozpoutat zvukové orgie a vytěžit z díla především důstojnost, ušlechtilost a velebnost, což se dařilo. Přesto se zvuk mahlerovského orchestru úplně zkrotit nedá, v takovéto a podobných skladbách už se v Rudolfinu prostě nemá kam rozpínat, tříští se a pohlcuje sám sebe.

Nicméně interpretace sama o sobě byla prvotřídní. Nelehká souhra obrovského aparátu, k němuž patřily i nástroje za scénou, klapala bezvadně, energie, s níž všichni hráli, držela pozornost, takže divák byl do skladby vtahován. Pokud by něčemu Byčkov (a další dirigenti) měli věnovat pozornost, pak nejspíš větší vláčnosti a měkkosti, zvlášť ve zpěvných pasážích. 

Špičkový výkon jako vždy podal Pražský filharmonický výkon, sopránový part zpívala německá sopranistka Christiane Kargová, větší prostor však měla a silnější dojem také zanechala rakouská mezzosopranistka Elisabeth Kulmanová, která slavné Prasvětlo podala neokázale a niterně a ozvláštnila ho krásnou, jakoby svítivou barvou svého hlasu.

Dodejme, že Mahlerovu Symfonii č. 2 provede Česká filharmonie s Byčkovem i na nadcházejícím americkém turné, na státní svátek 28. října ji bude hrát v newyorské Carnegie Hall. A Byčkov se netají tím, že chce světu Mahlera více prezentovat jako autora, který má kořeny na území dnešní České republiky.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Bratři Malinové jedou na turné a zvou na Dylanova harmonikáře

Kapela Malina Brothers

Uznávaná kapela Malina Brothers, v níž se sešli banjista Luboš, kytarista Pavel a houslista Josef Malinovi a která má...

VIDEO: Kapela FROM uzavírá klipovou trilogii písní Najednou

Kapela FROM

Teplická kapela FROM natočila v roce 2015 videoklip k singlu V síti, který si zamilovaly tisíce posluchačů všech...

Eurovizi vyhrajeme. Letos nebo za deset let, tvrdí šéf české delegace

Mikolas Josef při páteční zkoušce na finálové vystoupení Eurovize 2018

Fanoušci mají do pondělní půlnoci čas vybrat českého zástupce do Eurovize. K rozhodnutí přispěje také zahraniční porota...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍK S ELEKTREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz