Filharmonie dostala v USA cenu pojmenovanou po svém prvním dirigentovi

  17:43aktualizováno  17:43
Washington (od zpravodajky iDNES.cz) - Ovacemi ve stoje a dvěma přídavky skončil koncert České filharmonie ke stému výročí založení Československa ve Washingtonu. Šéfdirigent Semjon Byčkov při té příležitosti převzal z rukou miliardáře Karla Komárka Cenu Antonína Dvořáka.

Cenu Antonína Dvořáka pro Českou filharmonii převzal její šéfdirigent Semjon Byčkov a generální ředitel České filharmonie David Mareček. (29. 10. 2018) | foto: Yassine El Mansouri, The Kennedy Center

Program slavnostního koncertu se chystal téměř dva roky. A nejen pro Američany nejslavnější Dvořákova symfonie Novosvětská v něm chyběla. 

„My musíme, upřímně řečeno, dělat repertoár podle Carnegie Hall,“ prozradil iDNES.cz generální ředitel České filharmonie David Mareček. Až když těleso dostane termín ve slavné newyorské koncertní síni, začnou koncert filharmonie kupovat všichni ostatní promotéři. Vedení Carnegie Hall si velmi vybírá, co nabídne, a na minulém turné před čtyřmi lety Novosvětská zazněla. „To je důvod, proč řekli, že to teď musí být jiná symfonie,“ dodal Mareček. 

Šéfdirigent Semjon Byčkov tedy vybral Sedmou, byť v ní chybí pro Dvořáka typické slovanské motivy. 

Americká violoncellistka Alisa Weilersteinová vystoupila v roce 2014 na BBC...

Druhým krokem k úspěšnému turné je výběr sólisty, který by vyprodal sál. Ty slavné chtějí samozřejmě všichni. Česká filharmonie využila své známosti s americkou violoncellistkou Alisou Weilersteinovou, která s ní v roce 2014 natočila právě Dvořákovy koncerty pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. „Její hraní je kombinací normální i hudební inteligence s totálním živelným projevem. Ona se v momentě, kdy začne hrát, ztratí v těch emocích a vydá se a otevře,“ popsal Mareček. Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll je po Novosvětské druhou nejčastěji uváděnou skladbou z jeho repertoáru, takže přesvědčit americkou hvězdu, kterou pokládají téměř za národní hrdinku, k vystoupení, bylo snadné. Hraje ho velmi ráda. Už od prvních tónů na ní bylo vidět, jak jej prožívá.

Úvod koncertu patřil Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera, závěr ovacím ve stoje. Prvním přídavkem byl opět Dvořák a druhým slavný Uherský tanec Johannese Brahmse, což bylo k probíhající oslavě stého výročí oddělení Československa od Rakouska-Uherska odměněno smíchem publika. Velmi živé provedení donutilo hlavně starší americkou ženskou část publika nadšeně tleskat do rytmu.

Fotogalerie

Před koncertem dostala Česká filharmonie prestižní hudební cenu. Akademie klasické hudby sídlící v Praze uděluje Cenu Antonína Dvořáka těm, kteří se zasloužili o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Zatím ji od roku 2009 dostali například houslista Josef Suk, sopranistka Ludmila Dvořáková, dirigent Jiří Bělohlávek nebo violoncellista Yo-Yo Ma. 

„To, že jste se rozhodli cenu udělit instituci, považujeme za mimořádný čin a za ocenění všech generací muzikantů, kteří z České filharmonie udělali to, čím dneska je,“ děkoval její šéf David Mareček. Křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser předal podnikatel a filantrop Karel Komárek šéfdirigentovi Semjonu Byčkovi. Třetí nejbohatší Čech při té příležitosti připomněl, že je Česká filharmonie o 22 let starší než Československo a že jejím prvním dirigentem byl právě Antonín Dvořák.

Zároveň přiznal, že předání ocenění na půdě prestižní americké scény, washingtonského Kennedyho centra pro múzická umění je spíše signálem do České republiky, protože podobné aktivity jsou více oceňovány a přijímány v zahraničí. „Doufám, že zvedne zájem o klasickou hudbu jako takovou a o Českou filharmonii,“ upřesnil Karel Komárek. 

Turné České filharmonie pokračuje v USA v dalších sedmi městech. Koncerty jsou součástí inauguračního turné šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, které se koncem listopadu uzavře v sídle Vídeňských filharmoniků, Musikvereinu. Na programu budou díla Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského, sólistou bude vedle violoncellistky Alisy Weilersteinové i klavírista Kirill Gerstein.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Koncert, na kterém se vrátila legenda, je mnohem víc než „best of Elvis“

Elvis Presley

Více než patnáct hodin muziky přináší záznam z comebackového koncertu Elvise Presleyho z roku 1968. Výroční reedice...

RECENZE: Otrávena fialkami. Tak umírá Nětrebko na jevišti Metropolitní

Anna Nětrebko jako Adriana a Piotr Beczala jako Maurizio v Cileově opeře...

Další kinopřenos z Metropolitní opery lákal především na sopranistku Annu Nětrebko, která tentokrát vystoupila v...

Eurovizi vyhrajeme. Letos nebo za deset let, tvrdí šéf české delegace

Mikolas Josef při páteční zkoušce na finálové vystoupení Eurovize 2018

Fanoušci mají do pondělní půlnoci čas vybrat českého zástupce do Eurovize. K rozhodnutí přispěje také zahraniční porota...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz