GLOSA: Česká filharmonie vstoupila do nového roku bez dirigenta

  16:55aktualizováno  16:55
Novoroční koncert České filharmonie či v minulosti ten silvestrovský řídili nejrůznější dirigenti. Letos jsme zažili překvapení, nedirigoval nikdo.

Koncertní mistr Josef Špaček (vlevo) a tenorista Petr Nekoranec na Novoročním koncertě České filharmonie | foto: Petra Hajská

I tak se samozřejmě dá hrát. Ostatně existují menší tělesa, která vystupují bez dirigentů, nebo je angažují pouze příležitostně. Filharmonie se tedy zjevně rozhodla pro jednou představit jako sestava, v níž každý muzikant je schopný naslouchat druhému a k udávání taktu „postačuje“ koncertní mistr, jímž byl dotyčného večera Josef Špaček.

To ovšem jde pouze u určitého repertoáru, Mahlerovy symfonie a mnohá další díla by se bez „vrchního velitele“ s taktovkou obešla jen těžko. A právě ze skladeb od 18. do počátku 20. století, nevyžadujících velké obsazení a nesoucích se spíše v odlehčeném duchu, byl složen program. Bylo to jiné, nezvyklé, ale příjemné. 

Na úvod zazněla předehra k Mozartově Figarově svatbě, v níž se ukázalo, že autorův tempový pokyn Presto nemusí znamenat závod formule 1 či přeteklou láhev sektu, a přesto může být výsledek svižný, živý a půvabný. Zazněly však také méně často slýchané věci, jako Italská serenáda od Hugo Wolfa či Taneček ve starém stylu od Ericha Wolfganga Korngolda.

Fotogalerie

Během večera se navíc představili dva sólisté mladé generace, tenorista Petr Nekoranec a houslista Jan Mráček. Nekoranec zazpíval osm árií plus přídavek. Ještě mu zdaleka není ani třicet, což je v opeře věk hodně nezralých malin. Jeho jemný, štíhlý hlas vyvolává pocit sladkosti, vřelosti, grácie, nicméně je stále ještě „ve vývinu“, pokud jde o techniku i výraz. Svědčí mu Mozart, z něhož zazpíval árii Ferranda z opery Cosi fan tutte, pěkně se poslouchaly ukázky z Donizettiho opery Don Pasquale nebo árie Magische Töne z dnes málokdy uváděné, v minulosti však velmi oblíbené opery Královna ze Sáby od Karla Goldmarka. Tenoristovy současné limity byly znát ve virtuóznějších kouscích z Lazebníka sevillského od Rossiniho, Postiliona z Lonjumeau od Adolha Adama i v přídavkové pověstné árii Tonia z Donizettiho Dcery pluku, prošpikované vysokými C.

Houslista Mráček zahrál krásným tónem a spolehlivou technikou populární Romanci F dur od Ludwiga van Beethovena nebo ohnivý kousek jménem Tanec skřítků od Antonia Bazziniho, skladatele a pedagoga z 19. století a obdivovatele Niccoly Paganiniho, a nakonec Čajkovského Valčík-scherzo C dur. 

Celkově vzato v tomto večeru nic nevybočilo z pohodové, nekomplikované nálady po posledním dni v roce. Členové orchestru nakonec publiku sborově popřáli „šťastný Nový rok“.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

Další z rubriky

VIDEO: Kolínka jsem vařil čtyřikrát, hlásí písničkář ke svému gastro klipu

Denisa Nesvačilová v klipu k písni Kolínka

Písničkář Tomáš Pastrňák se dívá na svět s nadsázkou a laskavým humorem. Gastro-vztahový videoklip k písni Kolínka...

RECENZE: Shinodova besídka pro věrné fanoušky takřka neměla chybu

Mike Shinoda z Linkin Park vystoupil 19. března 2019 sólově v pražském Foru...

Co slíbil, to i splnil. Mike Shinoda z Linkin Park v úterý ve vyprodaném pražském Foru Karlín nevyvolával slzy, ale...

PREMIÉRA: Poslechněte si singl, který nahrál Habera s Benem Cristovaem

Pavol Habera a Team (Benátská! s Impulsem, 28. července 2017, Liberec)

„Vznikla jen tak pro radost,“ říká Pavol Habera o písni Chcem to zažiť ešte raz, kterou následně dotvořil spolu se...

Najdete na iDNES.cz