Šéfdirigent Byčkov s filharmonií vzdá hold vlasti i Hieronymu Boschovi

  17:55aktualizováno  17:55
Druhou sezonu v čele České filharmonie zahájí v září Semjon Byčkov. Mimo jiné s ní poprvé nastuduje Smetanovu Mou vlast, bude nahrávat symfonie Gustava Mahlera a představí i moderní skladby.

Dirigent Semjon Byčkov s Českou filharmonií | foto: Petr Kadlec

Předznamenáním 124. sezony bude vydání boxu se sedmi CD obsahujícími vybrané skladby Petra Iljiče Čajkovského. Firma Decca ho uvede na trh v srpnu, na projekt navážou koncerty v Tokiu, Vídni, Paříži i na Dvořákově Praze.

Zahajovací večer sezony se uskuteční 4. září a Byčkov pro něj zvolil skladby Smetany, Čajkovského a Dmitrije Šostakoviče. Na dalších koncertech uvede i další Šostakovičovy symfonie nebo Symfonii č. 4 Gustava Mahlera. Právě Mahlerovy symfonie bude po dokončení Čajkovského projektu orchestr natáčet pro firmu Decca.

„Mahler je většinou uváděn jako rakouský skladatel, přitom se narodil na území dnešní České republiky. To, že je součástí zdejší kultury, jsem poznal hned, jak jsme s orchestrem začali zkoušet,“ poznamenává Semjon Byčkov.

Šéfdirigent poprvé s orchestrem nastuduje i Smetanovu Mou vlast, kterou uvede v říjnu. Jak přiznává, do jeho života vstoupila až poté, co přijal angažmá u České filharmonie. Proto se také na tento debut důkladně připravuje a dílo během nynějšího roku průběžně provádí s různými evropskými orchestry.

„Okamžitě jsem Mé vlasti podlehl a zjistil jsem, že dojímá nejen české, ale kterékoli publikum. Myslím, že je to tím, že pojednává o vlasti obecně, o kořenech, o tom, že všichni někam patříme, a proto se s touto emocí může ztotožnit každý,“ zdůrazňuje.

Zazní i soudobá hudba

Kromě Byčkova se v příští sezoně před orchestrem objeví i oba hlavní hostující dirigenti, Tomáš Netopil a Jakub Hrůša. Netopil připraví program z děl Beethovena a Rameaua, Hrůša mimo jiné nastuduje koncertně Janáčkovu Káťu Kabanovou. Ze zahraničních dirigentů přijedou David Robertson, Giovanni Antonini, Peter Eötvös nebo Pablo Heras-Casado. Jako sólisté v různých programech vystoupí klavírista Rudolf Buchbinder, houslista Leonidas Kavakos, cellista Gautier Capucon a další.

Šéfdirigent také uvede díla moderních autorů. Jeden celý večer vyplní Requiem za Hieronyma Bosche od německého skladatele Detleva Glanerta, které mělo premiéru před dvěma lety v Amsterdamu. Zazní též skladba Rendering od Luciana Beria, která je jakousi fantazií využívající náčrty Franze Schuberta k jeho nedokončené Desáté symfonii. Soudobá hudba dostane prostor i na mimořádném koncertu, na němž pod taktovkou Keitha Lockharta zazní skladby finalistů druhého ročníku skladatelské soutěže pod hlavičkou České filharmonie.

Pokračovat budou oblíbené vzdělávací programy, určené pro různé věkové kategorie, včetně projektu s Idou Kelarovou a sborem Čhavorenge. Zahraniční cesty orchestru v příští sezoně povedou mimo jiné do Číny, Japonska, Ruska nebo Francie. Většinu zájezdů povede Byčkov, v Německu se představí Jakub Hrůša.

Abonentní cykly a vstupenky na mimořádné, edukační a adventní koncerty budou v prodeji od 23. dubna. Prodej jednotlivých lístků začne 10. června.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Víc než „vostrej rokenrol“. Nová deska Hudby Praha zazní na křtech celá

Michal Ambrož a Hudba Praha (Metronome festival, 25. června 2016)

Michal Ambrož a Hudba Praha vydávají novou studiovou desku stejného jména. V podstatě koncepční album líčí v deseti...

RECENZE: Hudební zázrak s baskytarou nese jméno Tal Wilkenfeldová

Písničkářka a baskytaristka Tal Wilkenfeldová

Vyhledávaná baskytaristka Tal Wilkenfeldová, která doprovázela hudebníky zvučných jmen, jako jsou Jeff Beck, Herbie...

Vladimír Mišík se konečně vrací na pódia. A zazpívá s celou rodinou

Vladimír a Adam Mišíkovi

Zprávy od zpěváka Vladimíra Mišíka v poslední době hlásily především rušení koncertů ze zdravotních důvodů. Více než...

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na iDNES.cz