Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

  20:53aktualizováno  20:53
Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se podílel na vzniku hrdinů, jako jsou Spider-Man, X-Men, Iron Man, Hulk, Thor či Avengers, informovala americká média Leeova dcera.

Stanley Martin Lieber, jak znělo jeho rodné jméno, vytvořil ve spolupráci s kolegy, zejména s Jackem Kirbym a Stevem Ditkem, základnu komiksové velmoci. Jejich příběhy vycházely nejprve v tištěných komiksech, posléze se staly hity v podobě televizních seriálů a velkofilmů.

Sám Lee,  scenárista, producent a  vydavatel, někdejší prezident společnosti Marvel Comics, si v některých příbězích také osobně zahrál. V drobných rolích se objevoval jako maskot fanoušků, kteří  okamžitě po zprávě o jeho úmrtí zaplavili internet projevy soustrasti.

Původně Lee chtěl psát romány, první zkušenost s komiksy si odbyl za války, předtím než narukoval. Po návratu se proslavil ve chvíli, kdy byl najat, aby vytvořil protiváhu Lize spravedlivých, s níž přišla konkurenční firma DC Comics. Vymyslel Fantastickou čtyřku, díky jejímuž úspěchu dostal zelenou.

Fotogalerie

Poté přišli na svět jeho superhrdinové, sdružení v týmu zvaném Avengers. Traduje se, že zábavu určenou do té doby hlavně dětem přiblížil i dospělým a postavy propojil v jednom velkém marvelovském vesmíru. Byl také u zrodu jeho filmové divize.

Kromě toho Lee založil vlastní nadaci na podporu literatury, vzdělávání a umění, napsal muzikál a do poslední chvíle se objevoval na plátně po boku svých postav, třeba jako cestující v autobusu v příběhu Doktor Strange. Vystupoval rovněž v seriálech Teorie velkého třesku nebo Simpsonovi.

Ačkoli jej mnozí považovali za umělce, sám se hodnotil střízlivě. „Vždy jsem sympatizoval s lidmi, kteří pracují na zakázku. Byl jsem jedním z nich,“ říkal. Také přiznal, že si změnil jméno na Stan Lee čistě pro „malé komiksy“, protože doufal, že pod svým celým jménem jednou napíše „velký americký román“. 

„Díky za vše, Stane,“ reagoval Ryan Reynolds, který hraje titulní roli v komiksu podle Leeovy předlohy Deadpool. Se vzpomínkou přispěchaly i jiné hollywoodské celebrity od hvězd Setha Rogena a Chrise Evanse po zástupce studia Walt Disney a společnosti Marvel Studios.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Manželské etudy? Vandráci? Zvolte dokumentární sérii roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

VIDEO: Oldřich Navrátil poprvé nahradí Postráneckého v Krejzových

Oldřich Navrátil hlásí nástup do Krejzových

Poprvé se v úterní epizodě seriálu Krejzovi objeví Oldřich Navrátil, který v roli otce Krejzy nahradil nemocného...

Najdete na iDNES.cz