Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

  20:53aktualizováno  20:53
Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se podílel na vzniku hrdinů, jako jsou Spider-Man, X-Men, Iron Man, Hulk, Thor či Avengers, informovala americká média Leeova dcera.

Stanley Martin Lieber, jak znělo jeho rodné jméno, vytvořil ve spolupráci s kolegy, zejména s Jackem Kirbym a Stevem Ditkem, základnu komiksové velmoci. Jejich příběhy vycházely nejprve v tištěných komiksech, posléze se staly hity v podobě televizních seriálů a velkofilmů.

Sám Lee,  scenárista, producent a  vydavatel, někdejší prezident společnosti Marvel Comics, si v některých příbězích také osobně zahrál. V drobných rolích se objevoval jako maskot fanoušků, kteří  okamžitě po zprávě o jeho úmrtí zaplavili internet projevy soustrasti.

Původně Lee chtěl psát romány, první zkušenost s komiksy si odbyl za války, předtím než narukoval. Po návratu se proslavil ve chvíli, kdy byl najat, aby vytvořil protiváhu Lize spravedlivých, s níž přišla konkurenční firma DC Comics. Vymyslel Fantastickou čtyřku, díky jejímuž úspěchu dostal zelenou.

Fotogalerie

Poté přišli na svět jeho superhrdinové, sdružení v týmu zvaném Avengers. Traduje se, že zábavu určenou do té doby hlavně dětem přiblížil i dospělým a postavy propojil v jednom velkém marvelovském vesmíru. Byl také u zrodu jeho filmové divize.

Kromě toho Lee založil vlastní nadaci na podporu literatury, vzdělávání a umění, napsal muzikál a do poslední chvíle se objevoval na plátně po boku svých postav, třeba jako cestující v autobusu v příběhu Doktor Strange. Vystupoval rovněž v seriálech Teorie velkého třesku nebo Simpsonovi.

Ačkoli jej mnozí považovali za umělce, sám se hodnotil střízlivě. „Vždy jsem sympatizoval s lidmi, kteří pracují na zakázku. Byl jsem jedním z nich,“ říkal. Také přiznal, že si změnil jméno na Stan Lee čistě pro „malé komiksy“, protože doufal, že pod svým celým jménem jednou napíše „velký americký román“. 

„Díky za vše, Stane,“ reagoval Ryan Reynolds, který hraje titulní roli v komiksu podle Leeovy předlohy Deadpool. Se vzpomínkou přispěchaly i jiné hollywoodské celebrity od hvězd Setha Rogena a Chrise Evanse po zástupce studia Walt Disney a společnosti Marvel Studios.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

VIDEO: Film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu má první ukázku

Z plakátu filmu Tenkrát v Hollywoodu

Po plakátech, kde se v dobových úborech představilo ústřední herecké trio Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie,...

Další z rubriky

Kalkulovat se dá, ale na filmu se to pozná, soudí vítěz Českého lva

Olmo Omerzu ukazuje Českého lva, kterého získal za režii snímku Všechno bude....

Jasným vítězem Českých lvů se stala se šesti soškami včetně ceny za film roku klukovská jízda Všechno bude. Přitom...

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

KOMENTÁŘ: Nejlepší Český lev. Bez taktiky i politiky hleděl jen dopředu

Martha Issová pózuje s Českým lvem, kterého dostala za Mimořádný počin v...

Za vítězi každých trofejí stojí sice prostý součet hlasů, nicméně přesto je spravedlivé uznat, že Český lev letos...

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na iDNES.cz