Zájem diváků o Nemocnici mírně klesl

  12:25aktualizováno  12:25
Vyložení zvědavci odpadli, věrní zájemci zůstali. Tak vypadalo divácké konto nového seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech předevčírem, tedy po uvedení druhé části s názvem Pomluva. "Zájem byl opět mimořádný," říká vedoucí výzkumu České televize Kristina Taberyová.

"Druhý z třinácti dílů seriálu si nenechalo ujít 3,37 milionu dospělých a 166 tisíc dětí ve věku od čtyř do čtrnácti let. Přednost nové Nemocnici před nabídkou ostatních televizí dalo 70,4 procenta ze všech diváků, kteří právě seděli před obrazovkou."

Ačkoli jde znovu o jasné vítězství, ve srovnání s úvodní částí seriálu diváků ubylo asi o půl milionu. První díl totiž sledovaly čtyři miliony Čechů, kteří představovali 77 z každé stovky dospělých věnujících se v té době televizi. Odborníci však tvrdí, že jistý úbytek publika s každým dalším dílem je naprosto běžný.

"Bez velké nadsázky se dá tvrdit, že zájem o novou Nemocnici po prvním dílu klesl nad očekávání málo," tvrdí Taberyová. Opět se ve větší míře dívaly ženy, jejichž podíl na publiku činil téměř 72 procent, než muži, kteří tvořili necelých 69 procent "koláče".

Stejně jako minule rostla sledovanost druhé části Nemocnice také s věkem: nové osudy primáře Blažeje nejméně zajímaly mladé diváky ve věku od patnácti do čtyřiadvaceti let, naopak největší sledovanost vykázali lidé od pětapadesáti let výše.

Speciální přílohu iDNES najdete ZDE

A do třetice se nezměnila ani předchozí zkušenost, že zájem o seriál se zvyšuje se vzdělaností - lidí se základním vzděláním se dívalo výrazně méně než vysokoškoláků.

Po druhém dílu přibyly také nové reakce v internetové diskusi o kvalitě seriálu. Kromě krátkých výkřiků nadšení - "Je krásný ten pan Abrhám! Ááách!" - či zklamání - "Hnusoba" - se tu vede především generační polemika.

"Právě my, mladší generace, jsme - bez urážky! - schopnější hodnotit dílo objektivně. Chodíme více do kina než generace starší, máme větší znalosti a zážitky," vysvětluje jeden z příspěvků, proč mohou mladí posoudit nové pokračování bez "citového vztahu" pamětníků předchozích Dietlových řad.

Nechybějí tu odsudky tvrdé, přirovnávající nový cyklus k telenovelám, názory, že se lidé vydrží dívat jen kvůli českým hercům a že "sledovanost potáhne naděje na zlepšení a setrvačnost" nebo mínění, že celý projekt vznikl jen kvůli prodeji práv do Německa a na Slovensko.

Nicméně ze Slovenska, kde Markíza v neděli uvedla první díl seriálu, chodí hlasy vlídnější. "Myslím, že slovenské diváky zajímají stejní herci jako v Česku, tedy Josef Abrhám a Eliška Balzerová, zvědaví budou na Ladislava Chudíka i na dvě slovenské herečky, které ztělesnily nové hrdinky," hádá Jozef Gogola z Markízy.

Sledovanost bude znát až za týden, neboť peoplemetrové měření zatím Slovensko nemá.

Jak sledují nový seriál známé osobnosti kultury

Petr Novotný, bavič a moderátor: Na nový seriál se nedívám, protože jsem zrovna ve Spojených státech, ale nechal jsem si ze zvědavosti natočit první díl na video. Zajímá mě to nikoliv jako diváka, ale jako scenáristu. Moje paní mě pravidelně informuje, zatím to prý jde ztuha, ale ona věří, že se to rozjede. Ovšem prý "Dietl to není...".
Anna Geislerová, herečka: Nedívám se. Shodou okolností se mi jaksi naštvala televize a neukazuje všechno. A nevím, jestli bych se dívala. Jsem v něčem až k pláči sentimentální a starou Nemocnici mám spojenou s nedělním dopolednem, kdy nám k ní máma udělala svačinku a pak se s námi koukala. Na druhou stranu asi jen díky sentimentu je celá věc viděna neobjektivně. Více mě dojímá dětství než seriál. Takže i kdyby se mi povedlo uniknout masivní reklamě a štvaní stád před televizor, stejně se dívat nebudu, protože by to zkrátka už nebylo, co to bývávalo... Ale líbí se mi termín "seriál, který vylidňuje ulice".
Pavel Dostál, ministr kultury: Viděl jsem pouze první díl na prezentaci seriálu. Ostatní díly zřejmě neuvidím, neboť večery ministra kultury jsou obyčejně zaplněny pracovními povinnostmi. Ale první díl se mi líbil, myslím, že autorsky to byl skvělý nástřel. Herci výborní, režie Hynka Bočana tradičně velmi kvalitní, a tak jsem přesvědčen, že pokud se i ostatní díly budou pohybovat v těchto parametrech, bude Nemocnice ve svém žánru televizního seriálu vítězit na všech frontách.
Jiří Macháček, zpěvák a herec: Nedívám se. Asi proto, že mě zajímá spousta jiných věcí víc.

Doktorka Machovcová (Bára Hrzánová) v bridgeovém klubu. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Děti a bývalá manželka doktora Blažeje se svým novým mužem. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Děti a bývalá manželka doktora Blažeje s mužem (vlevo) a rodina Blažejova (vpravo). Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Lékaři a sestry. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej (Josef Abrhám) a sestra Pěnkavová (Iva Janžurová). Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Synové doktora Blažeje. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

Nejlépe placeným hercem roku je akční hromotluk Dwayne Johnson

Dwayne Johnson v hlavní roli filmu Jumanji: Vítejte v džungli!

Akční hrdina Dwayne Johnson a tváře komiksu Avengers jako Chris Hemsworth, Robert Downey Jr. či Chris Evans vedou...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

Najdete na iDNES.cz