Nemocnice, kde se zastavil čas

  17:02aktualizováno  17:02
Mají nový kancelářský nábytek. Občas jim někdo slíbí sponzorský dar, třeba barevnou televizi pro pacienty. Starosta chce rady od lékaře poslat faxem, místo šachů se hraje bridž, na parkovišti stojí moderní vozy a primář chodí na tenis. Ale jinak se v Nemocnici na kraji města po dvaceti letech změnilo jen pramálo.
Podívejte se do bohaté fotogalerie.

Soudě podle prvních pěti dílů, pokračování slavné legendy není zdaleka špatné. Ale není ani zlomovým zjevením, jež by dalo starým seriálovým časům konečně sbohem.

Chicago Hope či Pohotovost mají pořád náskok jednoho televizního století: tempem, vypjatostí, vypravěčským stylem. Nová Nemocnice vstřebává "nové problémy nové doby" elegantněji než komunální rychlokvašky z počátku 90. let.

Ale líčí je starosvětsky, cudně, poklidně, v duchu úvodních scén s vodou líně plynoucí pod mostem za podkresu nasládlé "výtahové" hudby.

Zatímco moderní seriál sází na samostatnější epizody, kam může vejít nový divák kdykoli, aniž tápe, kdo je čí strýc nebo vrah, děj Nemocnice je znovu provázaný. Co začne v prvém dílu, vydrží do pátého, možná do konce.

Z podstatných otázek života a smrti, z operačního sálu, se sága přesouvá více do rodin, k současnosti naroubované do soukromých osudů z novinových titulků. "Nová doba" jsou drzý tisk, rasismus kolem romské ošetřovatelky, hrozící privatizace nemocnice coby krok k bohatým Němcům, bývalé nuly na radnici i ministerstvu, poctiví podnikatelé versus mafie. Možná dojde i na Evropskou unii.

Speciální přílohu iDNES k Nemocnici na kraji města po 20 letech najdete ZDE

Režisér Hynek Bočan ve včerejším filmu o filmu přesně řekl, že Nemocnice přešla od "dietlovské perlivosti k psychologickému románu ze života". Tehdy i teď stála na slovech. Ani dnešní dialogy nejsou zlé, ale na rozdíl od jiskřivé lehkosti těžknou meditacemi. Model družného dietlovského stolu trvá, více se však u něho "řeší".

V druhém dílu se hrdinové sejdou na rodinné oslavě v restauraci, pak doma, mezitím absolvují přechody a přejezdy - ostatně spousta řečí v autech a kolem aut je novou specialitou. Naopak postaru se chodí z pokoje do pokoje, po schodech, ze dveří do dveří, po parcích. Než lékaři projdou s podnosy jídelnou a na všechny strany popřejí "dobrý den, dobrou chuť", stihli by v Pohotovosti dvě operace.

Nově se vztahy upevňují přes hudbu: primář Blažej si notuje se syny, Čeňková s klučinou sousedky, což kostrbatě dokládá její samotu. Další novinkou jsou častá noční setkání rodičů s dětmi v kuchyni u skleničky, kde se opět mocně "řeší", jakož i divácky vděčné seznamování budoucích snach a zeťů s tchány a tchyněmi prostřednictvím trapasů či pečení buřtů.

Slováci ano, Němci možná

Nemocnice na kraji města se vrátila na německé televizní obrazovky. Za čtvrtstoletí od vzniku se seriál opakoval mnohokrát; nedlouho po natočení ho dávali na východě i na západě tehdy rozdělené země. V rámci veřejnoprávního televizního společenství ARD ho teď opakuje stanice MDR zahrnující východní země Sasko, Durynsko a Sasko-Anhaltsko. Díky rozšířené kabelové televizi si ho však mohou pustit lidé po celém Německu. O koupi nových třinácti dílů se teprve budou německé televize rozhodovat. Věhlas seriálu se přinejmenším zasloužil o to, že se o něj v minulých dnech a týdnech zajímaly německé rozhlasové a televizní zpravodajské štáby. Na další osudy hrdinů Nemocnice se těší Slováci. Mnoho majitelů kabelovek se totiž chystá naladit Českou televizi, aby je mohli sledovat. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří kabelovou televizi nemají. Na Nemocnici totiž vsadila nejsledovanější slovenská televize Markíza, která bude nové díly vysílat od 26. října každý nedělní večer. Původní díly Markíza vysílá od června každou neděli kolem poledne a na tento čas dosahují úctyhodné desetiprocentní sledovanosti.

Do Dietlovy prořídlé šachovnice se tak dosazují náhradní figurky, spíše zástup pěšců než někdejší král Štrosmajer-Kopecký či dáma Fastová-Medřická. Stín jejich živelnosti nesou jen Machovcovi, Tomáš Töpfer a Bára Hrzánová coby psychiatrička, jejíž úlety z povolání jsou sice vousaté, ale grimasy úžasné.

Sex, ač se týká vesměs mladých, je opatrný, ostýchavý, učesaný pro mravné vysílání před desátou hodinou večer. Jeden pár má za zády bytnou jako v reklamě na stavební spoření.

Napříč všemi generacemi se vedou zásadní hovory pod peřinou. Ústřední téma: každá rodina chrání své členy, jak se dá. Před čím? Jednak před zdánlivě nevhodnými partnery, jednak před novodobým zlem.

A to ztělesňují předně novináři - ovšem dotyčný článek je silně školácký i na okresní poměry a coby rozbuška pěti dílů vyvane. Dále spiklenečtí privatizátoři, zatím sbírající munici. A konečně právníci, otrlí studení cynici.

Zloduchové nových časů se tedy utkávají se starými dobrými rodáky. Román "ze života" nejde do krajností, třeba v romské rodině se studuje i podniká.

Motiv rasismu má naštěstí oporu v postavě Ivy Janžurové, jež si drží vzácně přirozenou návaznost humoru. Věrohodně zvládne i "rasistický to - tento", ač ji scénář nutí střídat postoje spravedlivé matky pluku i zděšené kvočny.

Také Josef Abrhám coby Blažej, jehož frajerský majestát se změnil v conneryovský, umí prodat pokus o většinové vyrovnání s minulostí.

Blažej nebyl disidentem ani lokajem, ale nálepka "starý kádr" jej drtí a herec skvěle dokládá, jak marné a ponižující jsou obhajoby vlastního svědomí.

Leč nakonec půjde stejně o to, zda uhájí nemocnici, smíří se s dětmi a ve zdraví se dočká vnoučat.

Iva Janžurová v seriálu Nemocnice na kraji města.

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Unikátní fotografie Karla Högera v roli primáře Sovy (na snímku s Eliškou Balzerovou), kvůli které pracovníci České televize obrátili archiv vzhůru nohama.

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města (doktor Blažej).

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Sestra Ina a doktor Blažej v podání Andrey Čunderlíkové a Josefa Abrháma jako milenci a pozdější manželé a rodiče dospělého syna.

Roli doktora Štrosmajera napsal Jaroslav Dietl přímo pro Miloše Kopeckého (na snímku s Ladislavem Chudíkem).

Natáčení dalších dílů Nemocnice na kraji města. Dvanáctý den natáčení ve Vysoké u Příbrami. Daniela Kolářová, Ladislav Chudík a Ladislav Fraj před kamerou.

Sestra Ina a doktor Blažej v podání Andrey Čunderlíkové a Josefa Abrháma jako milenci a pozdější manželé a rodiče dospělého syna.

Ladislav Chudík si mezi jednotlivými záběry opakoval roli.

Fotografie ze seriálu Nemocnice na kraji města.

Josef Vinklář na večírku seriálu Nemocnice na kraji města.

Eliška Balzerová na večírku seriálu Nemocnice na kraji města.

Josef Abrhám na večírku seriálu Nemocnice na kraji města.

Eliška Balzerová na večírku seriálu Nemocnice na kraji města.

Večírek Nemocnice na kraji města.

Večírek Nemocnice na kraji města.

Josef Abrhám a Andrea Čunderlíková na tiskové konferenci k seriálu Nemocnice na kraji města po dvaceti letech.

Josef Abrhám na tiskové konferenci k seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech.

Josef Abrhám na tiskové konferenci k seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech.

Josef Abrhám na tiskové konferenci k seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech.

Na tiskové konferenci k připravované premiéře nového třináctidílného televizního seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech se 8. října v Praze sešli představitel doktora Blažeje Josef Abrhám (vlevo), Magdalena Dietlová a iniciátor a producent projektu Borek Severa (vpravo).

Tiskové konference k připravované premiéře nového třináctidílného televizního seriálu Nemocnice na kraji města po 20 letech se 8. října v Praze zúčastnili mimo jiné představitelé doktora Blažeje a Iny Josef Abrhám a Andrea Čunderlíková.

Ladislav Frej a Kateřina Kolářová. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Josef Abrhám a Andrea Čunderlíková. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Lékaři a sestry v nemocnici. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Vrchní sestra Pěnkavová (Iva Janžurová) si vybírá sestřičky. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Machovec (Tomáš Töpfer), doktorka Čeňková (Eliška Balzerová) a doktor Blažej (Josef Abrhám). Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Rodina Blažejova. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Dají se dohromady? Doktor Klobouk a Eliška Králová. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktorka Machovcová (Bára Hrzánová) v bridgeovém klubu. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Děti a bývalá manželka doktora Blažeje se svým novým mužem. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Děti a bývalá manželka doktora Blažeje s mužem (vlevo) a rodina Blažejova (vpravo). Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Lékaři a sestry. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej (Josef Abrhám) a sestra Pěnkavová (Iva Janžurová). Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Synové doktora Blažeje. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Klobouk a Eliška Králová. Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Na operačním sále. Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Nové tváře v nemocnici. Doktor Machovec (Tomáš Töpfer) a sestra (Naďa Konvalinková). Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Ina a Arnošt Blažejovi. Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Manželé Pěnkavovi. Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Dcera doktora Blažeje (Táňa Vilhelmová) se svým nevlastním otcem. Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej a doktorka Čeňková. Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Syn doktora Blažeje (Saša Rašilov). Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej se svou dcerou. Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Adecco spol. s r.o.
Operátor výroby

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 28 500 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz