SOUTĚŽ: Hráli jsme o lístky na projekci bonusů z Tobruku komentovanou režisérem

Doporučujeme   1:01aktualizováno  15. června 19:00
Třemi Českými lvy ověnčený film Tobruk režiséra Václava Marhoula se pyšní i výpravným DVD. Trojdisková edice nabízí řadu bonusů, které čtenářům iDNES.cz při speciální čtvrteční projekci v pražském kině MAT okomentoval sám režisér. Hráli jsme o volné vstupenky.

Vyhráli s Tobrukem

Lucia Ratulovská, Alena Adámková, Monika Vágnerová, Vladimír Průcha, Dana Daňková, Jaroslava Korpášová, Kristýna Vávrová, Milan Šafránek, Marina Kordová, Markéta Smolíková, Mirek Trávníček, Alice Urbančíková, Daniela Petrtýlová, Libor Horčica

Žádný český tvůrce si  s bonusy ke svému filmu tolik nevyhrál. "Tobruk byl projekt, který jsem si vysnil a následně i řádně prožil. Jen přípravy trvaly několik let. Dlouho jsme nemohli najít vhodné lokace, pak herci museli projít speciálním vojenským drilem, natáčelo se za extrémních podmínek v poušti," vzpomíná Marhoul.

Marhoulův Tobruk na DVD "Všechno jsem si točil pro sebe, ale samozřejmě i s vědomím, že můžu pořídit záběry, které se budou hodit jako základ pro bonusy," přiznává Marhoul.

Divák tak může dlouhé hodiny procházet vynalézavě poskládané materiály z jednotlivých fází projektu. 
"Jen materiálu, který jsem točil na digitální kameru pro vlastní potřebu, je ve výsledku čtrnáct hodin," říká Marhoul s tím, že se ovšem nemohl spokojit jen s "historkami z natáčení". Jakkoli to bylo natáčení výjimečné.

Materiál z digitální kamery je tak doplněn o nespočet dobových záběrů a fotografií, komentářů pamětníků i historiků, interaktivních map či dobových nebo tematicky spřízněných filmů.

"Jedná se o věci, které zajímají mě osobně a k nimž jsem si chtěl zjistit co nejvíc. Výsledek najdete na DVD. Práce na něm, to jsou tři měsíce intenzivní dřiny," přibližuje pozadí projektu režisér, který osobně vybíral i takové detaily, jako jsou fotografie na podklad k jednotlivým menu.

TOBRUK VLASTNÍ KAMEROU - UKÁZKA BONUSU

Původně byl v plánu klasický dvojdiskový formát, následně se ale ukázalo,  že dvě DVD jsou málo. "Souhlasil jsem tedy se třemi DVD, ale mnohokrát jsem poté zapochyboval, že je vůbec dokončím. Jediné, co mě pohánělo vpřed, bylo vědomí, že když to neudělám já, tak už to neudělá nikdy nikdo. A na to je ten materiál příliš unikátní," říká Marhoul.

Tobruk "zaujal" i za oceánem

Vedle bonusové části obsahují disky i nahrávku s velmi osobními záznamy z Marhoulova deníku či kompletní literární scénář. "Zařadil jsem i skrytý bonus, ale nakonec v něm není nic z toho nejintimnějšího, co se během natáčení odehrálo. I když jsem to původně v plánu měl. Trochu. To, co se odehrávalo na poušti a co se s lidmi, kteří se projektu zúčastnili, stalo, je ale příliš osobní, musí to zůstat tajemstvím," podotýká Marhoul.

Přebal pirátského DVD Tobruku vydaný v IndonésiiTrojdisková edice Tobruku je na českém trhu od konce dubna, fanoušky už si ale našla i v daleké Indonésii. Právě tam se totiž pouze se čtrnáctidenním zpožděním objevila pirátská kopie filmu, kterou navíc doprovázel naprosto bizarní obal s výjevem akční scény odkudsi z pralesa.

"V Indonésii žije na 400 milionů obyvatel. Když o tom tak přemýšlím, navíc s ohledem na ten skvělý obal, tipnul bych si, že takových 20 milionů DVD vylisovali," odhadoval režisér, kterému celá věc připadala minimálně bizarní.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

TELEVIZIONÁŘ: Že vždy vyhrává pouze jeden? Miss má povolené výjimky

Finalistky soutěže Česká Miss 2019 a Miss Universe SR 2019 (Praha, 19. srpna...

Proč se Československo vlastně vůbec dělilo? Šestadvacet let po rozpadu federace existuje společná televizní Superstar,...

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz