"Nemám to vyzkoušené, ale počítám, že kdyby chtěl někdo projít opravdu všechno, co na těch discích je, zabere mu to určitě minimálně víkend. S bonusy jsme si opravdu vyhráli," řekl Václav Marhoul, když své vymodlené dílo představoval novinářům.
SOUTĚŽ O DVDVyhrajte DVD s filmem Tobruk v soutěži na Ukažse.cz |
Zároveň upozornil, že zmíněnými bonusy nejsou tradiční nepřehledné dokumenty "s plkáním o všem a ničem". "Například jeden celý disk je věnovaný pouze historii a 11. praporu. Interaktivní mapa ukazuje, kudy vojáci putovali, a pod názvy důležitých míst na mapě se skrývají dokumenty věnované výhradně jim," vysvětluje režisér, jehož DVD je nadstandardně důkladně propracované.
"Jen materiálu, který jsem točil na digitální kameru jen pro vlastní potřebu, je ve výsledku čtrnáct hodin a probrat se jím bylo utrpení. Do toho dobové záběry a filmy, mraky fotografií a hlavně věci, které zajímají mě osobně a chtěl jsem k nim zjistit co nejvíc. Práce na DVD k Tobruku, to jsou tři měsíce intenzivní dřiny, při které nebyl čas na nostalgii. Ta se dostavuje až teď," přiznal režisér, který osobně vybíral i takové detaily, jako jsou fotografie na podklad k jednotlivým menu.
Marhoul: Bál jsem se, že to nedokončím
"Původně jsem chtěl udělat jen dvojdisk, ale brzy se ukázalo, že to stačit nebude. Souhlasil jsem tedy se třemi DVD, ale mnohokrát jsem poté zapochyboval, že je vůbec dokončím. Jediné, co mě pohánělo vpřed, bylo vědomí, že když to neudělám já, tak už to neudělá nikdy nikdo. A na to je ten materiál příliš unikátní," říká Marhoul.
Disky navíc kromě bonusové části obsahují i nahrávku s velmi osobními záznamy z Marhoulova deníku či kompletní literární scénář. "Zařadil jsem i skrytý bonus, ale nakonec v něm není nic z toho nejintimnějšího, co se během natáčení odehrálo. I když jsem to původně v plánu měl. Trochu. To, co se odehrávalo na poušti a co se s lidmi, kteří se projektu zúčastnili, stalo, je ale příliš osobní, musí to zůstat tajemstvím," podotýká Marhoul.
Zároveň ale dodává, že člověk, který se bude bonusy probírat opravdu poctivě, pochopí nejen, co všechno obnáší udělat film, ale také, jak výjimečné bylo konkrétně toto natáčení.
"Ze všech těch krátkých ukázek z vojenských příprav i pouště na člověka dýchne atmosféra. Najednou sledujete, jak se z jednotlivců, kteří přijeli na natáčení, stává kompaktní jednotka, jak se mezi nimi upevňují vztahy. Jak začínají chápat, o co jde, a ponoří se do toho. Lidé na začátku jsou zkrátka úplně jiní než ti na konci. To je asi to největší unikum," zamýšlí se Marhoul.
Speciální edice Tobruku, která představuje první český film vydaný na třech discích, vstupuje do prodeje ve středu 22. dubna v nákladu šesti tisíc kusů. K dispozici nicméně bude i levnější jednodisková verze s filmem bez bonusů a samozřejmě i varianta ve vysokém rozlišení Blu-ray.
Film Václava Marhoula Tobruk byl tento měsíc úspěšně uveden na mezinárodním filmovém festivalu Eurocine v Bogotě. Měl projekci v New Yorku a koncem května se chystá na festival do Moskvy, kde bude promítnut mimo soutěž.
Počítá s ním plzeňské Finále i karlovarský festival. Jen pořadatelé festivalu v Cannes ho do programu nepřijali. "Prý je příliš tradiční," diví se autor filmu oceněného třemi Českými lvy, který už byl zakoupen do filmové distribuce v Anglii, Francii, Číně, Austrálii a pravděpodobně v Polsku. - Čtěte O tři České lvy bohatší Marhoul: Naše parta úspěch oslaví na poušti
Co skrývá trojdiskový TobrukNa prvním DVD snímek doplňují anglické, polské, španělské, francouzské i české titulky (pro sluchově postižené) včetně komentáře pro zrakově postižené. Druhé DVD nabízí interaktivní detailní přehled putování 11. praporu Středomořím a Blízkým východem s vyznačenými městy a místy, kde od roku 1940 do roku 1943 působil. Druhou část disku tvoří soubor pod souhrnným názvem Naši v poušti, osobní fotoalbum generála Karla Klapálka a například i zapomenutý dokument režiséra Tibora Podhorce Krysy pouště z konce 60. let. Menu třetího disku obsahuje dva filmy o filmu a nahlédnutí do zákulisí toho, jak se vyráběly triky. Výtvarná sekce je zaplněna návrhy staveb, detaily uniforem, zbraní, rekvizit či masek. Nechybí fotogalerie mapující průběh obhlídek, při nichž štáb najel téměř 13 tisíc kilometrů a navštívil pět států, fázi fyzické přípravy herců ve Vyškově, natáčení v Tunisku i České republice a závěrečné dokončovací práce. Pod titulkem Václav Marhoul k filmu se skrývá odkaz na válečný román Stephena Crana Rudý odznak odvahy, osobní vzpomínky režiséra doplněné jeho pracovními záběry. |