Tobruk je o krok blíž k evropským Oscarům, Lištičky si zase žádá Asie

  12:36aktualizováno  12:36
České filmy o sobě dávají hlasitě vědět. Válečné drama Václava Marhoula Tobruk doporučila Evropská filmová akademie do nejužšího výběru na nominace Evropských filmových cen 2009. Debut Miry Fornayové s názvem Lištičky, který má ve středu premiéru na festivalu v Benátkách, dostal pozvání na další významnou mezinárodní přehlídku do jihokorejského Pusanu.

Marhoulova nominace je úspěch, na který může být česká kinematografie skutečně pyšná. O evropskou obdobu Oscara se letos uchází 48 snímků z 25 zemí, z nichž mnohé jsou dílem slavných a renomovaných režisérů.

Konkurenci Tobruku tvoří například Boylův Milionář z chatrče, Rozervaná objetí od Pedra Almodóvara, Antikrist Larse von Triera či vítěz festivalu v Cannes Bílá stuha od Michaela Hanekeho. Český film z druhé světové války má ve svém sousedství i práce takových režisérů, jako jsou například Andrzej Wajda nebo Stephen Daldry.

Režisér Václav Marhoul na filmovém festivalu ve Varech.

"Mám obrovskou radost," přiznal scenárista a režisér Marhoul, za nímž dobrá zpráva o doporučení Evropskou akademií došla až do lesů v okolí Prostějova. "Dozvěděl jsem se to z hlasové schránky mobilu od jedné filmové kritičky," dodal. Do užšího výběru doporučených snímků přidala nezávislá komise odborníků 28 filmů k původním dvaceti, nominovaným filmovými akademiemi jednotlivých členských zemí EFA. V následujících týdnech bude 2 000 členů Evropské filmové akademie hlasovat o nominacích v jednotlivých kategoriích. Nominace budou zveřejněny na filmovém festivalu ve španělské Seville 7. listopadu.

Mezi členy EFA za Českou republiku, kteří se účastní konečného hlasování v rámci Evropy, jsou například režiséři Juraj Herz, Petr Zelenka, Juraj Jakubisko, Jiří Menzel, Filip Renč, kameraman Vladimír Smutný či producenti Pavel Strnad a Petr Vachler. Čestným členem je Miloš Forman.

Slavnostní vyhlášení vítězů 22. ročníku proběhne 12. prosince 2009 v německém Bochumu.

Marhoulův snímek odehrávající se v roce 1941 v severoafrické poušti zaslalo na evropské klání jako reprezentanta českého filmu prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA). Vybralo ho z pětadvaceti snímků, které měly premiéru po 1. červenci 2008.

Film inspirovala kniha Stephana Cranea Rudý odznak odvahy a také skutečné osudy dobrovolníků československého praporu bránícího za 2. světové války na straně spojenců strategický libyjský přístav Tobruk obležený Němci a Italy. Dílo, ověnčené devíti nominacemi na České lvy a třemi Českými lvy, se stalo zároveň poctou pro československé válečné veterány.

Asie chce Lištičky

Recenzi filmu Lištičky čtěte zde

Druhý zmíněný film, Lištičky, zase slaví úspěch ještě dřív, než se vůbec dostal do kin. Celovečerní debut scenáristky a režisérky Miry Fornayové vznikl v atypické česko-slovensko-irské koprodukci a v Benátkách soutěží v sekci prvních filmů Týden mezinárodní kritiky (24 International Film Critics' Week). -

Tato sekce je součástí oficiálního programu přehlídky a je do ní každoročně vybráno maximálně sedm debutů z celého světa. Vítěz obdrží cenu Lev budoucnosti, známou také jako Cena Luigiho de Laurentiise.

Festival v jihokorejském Pusanu, kam Lištičky zamíří přímo z italských Benátek, běží od 8. do 16. října a český film zařadil do sekce World Cinema, prezentující nové zahraniční celovečerní filmy.

"MFF Pusan je pokládán za nejdůležitější festival pro evropské filmy v Asii. Je vstupní branou evropské kinematografie na asijský trh, neboť spojuje filmový festival s filmovým průmyslem," řekla mluvčí projektu Helena Hejčová. Upozornila, že v českých kinech se Lištičky objeví od 17. září.

V hlavních rolích dvou sester se v Lištičkách představí slovenské herečky Réka Derzsiová a Rita Bancziová. Další role ztvárnily české herečky Jitka Josková a Petra Nesvačilová, známá například ze Svátkova filmu Hodinu nevíš.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz