Velký film si žádá velké řešení, říká Marhoul o unikátní projekci Tobruku

  14:02aktualizováno  14:02
Diváky festivalu v Karlových Varech čeká jedna ze slavnostních premiér. Válečný film Václava Marhoula Tobruk už sice v kinech běží od loňského září, v neděli se však představí v novém hávu. Režisér snímek osobně uvede ve speciálním formátu 4K, nejvyšší obrazové kvalitě, která je v současnosti dostupná. V Česku se podobná projekce koná vůbec poprvé.

Co je 4K

Rozlišení 4K je dvojnásobné oproti současým systémům Full HD (1080p) a činí tedy 4096×2160 pixelů. Toto rozlišení je srovnatelné s rozlišením klasického 35mm filmu. V současnosti již existuje řada zařízení, která je schopna toto rozlišení nahrát a jiné, které je zobrazí.

Válečné drama, kterým chtěl Marhoul vzdát hold československým vojákům bojujícím v druhé světové válce v libyjském Tobruku, posbíralo tři České lvy i pochvalné kritiky.

Režiséra poprvé napadlo, že by film přepsal do nového formátu 4K teprve během postprodukce. "Samozřejmě to výrazně zahýbalo rozpočtem, ale velký film si žádá velkých řešení," popisuje Marhoul. Šlo mu prý hlavně o to, aby vynikly triky, které se ve filmu objevují.

Premiéra i derniéra

Nedělní projekce, kterou si užijí akreditovaní hosté festivalu od čtyř hodin a všichni ostatní diváci od osmi hodin večer, bude zřejmě premiérou a derniérou zároveň. "Půjde o exkluzivní záležitost. Projektor, který je nový formát schopný promítnout, v Česku vůbec není a bude zapůjčen jen na dvě promítání," líčí Marhoul.

z filmu Tobrukz filmu Tobruk

Film v novém "kabátě" zatím zhlédlo jen pět lidí během studiových úprav. "Je možné, že film od nás nikdo nekoupí, a těch několik stovek diváků tak bude mít opravdu jedinečnou příležitost si film vychutnat v nejvyšší kvalitě," láká do zbrusu nové karlovarské arény, kde se film bude promítat.

Není už kam jít

Ačkoli Marhoul tvrdí, že ho technologie příliš nezajímají a nerozumí jim, jeho činy mluví za své. Film Tobruk vydal nedávno ve speciální trojdiskové edici s rozsáhlými bonusy, tedy v podobě, která nemá v české filmovém průmyslu obdoby. Také svůj starší film Mazaný
Filip vydal na dvou DVD.

Tobruk - natáčení v Tunisku - Václav Marhoul

Chystá se průkopník technologických vychytávek zajít ještě dál? "Není už kam jít," říká lakonicky.

Kterým směrem se vydá, napoví možná jeho nový film, který je ve fázi příprav. "Mám políčeno na zfilmování slavné literární předlohy, víc neřeknu," říká úspěšný režisér, scénárista i herec divadla Sklep.

4K je zatím hudba budoucnosti, říká profesionální promítač

Promítač Milan se stará, aby v kině Čas fungovalo vše tak, jak má.Zkušený promítač Milan Vacek pracuje v pražském kině, na dobu festivalu se však přesunul do kina Čas. Kvalitu 4K obrazu podle něho ocení spíš diváci, kteří film Tobruk už jednou viděli v původní podobě na 35milimetrovém filmovém materiálu. "Jinak spíš člověk rozdíl nepozná," myslí si.

Nová technologie není podle něho běžnou záležitostí ani v západních zemích, vzniklo v ní zatím jen několik desítek filmů a promítací zařízení jsou i tam exkluzivitou.

"Kvalita 4K se bude prosazovat pomalu, ale jistě. Myslím, že filmy se v ní budou běžně promítat až tak za deset až patnáct let," odhaduje Vacek.

Promítání filmů v novém formátu navíc podle něho ztratí na poetice a možná dokonce vymýtí klasické povolání promítače. "Už to bude jen ´stop a play´. Nebude potřeba žádná kvalifikace," dodává posmutněle.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

DO KINA: Pánskou jízdu diktují Marek Vašut, Brad Pitt a navrch Rambo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Mezi pěti novinkami týdne jsou zastoupeny různé žánry od sci-fi přes akční či animovaný film až po romantickou komedii,...

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz