RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

  0:47aktualizováno  0:47
Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám v kabrioletech cuchal vítr vlasy, věnoval režisér Quentin Tarantino neskonale milé i zábavné vyznání lásky Tenkrát v Hollywoodu.

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu | foto: Sony Pictures

Píše se únor 1969 a rozkošná dobová reklama na černobílý western uvede rázem do světa, ve kterém se hrdina televizních kovbojek čili Leonardo DiCaprio provázený svým kaskadérem neboli Bradem Pittem zkouší prodrat na stříbrné plátno.

Protože, jak mu vysvětlí Al Pacino v roli hereckého agenta nad zábavnými ukázkami děl s naivistickým kouzlem starých časů, nechá-li se v pilotních dílech seriálů coby zlosyn stále jen kopat do zadku, bude mít brzy po kariéře.

Fotogalerie

Muzika, auta, móda, slovník v milimetrově přesných dávkách budují dokonalou náladu zlaté éry továrny na sny s její povrchností, pomíjivostí a přitom vášnivou oddaností profesi; všechno, co má Tarantino tak rád a co s ním filmoví fanoušci s potěšením sdílejí.

Ostatně Tenkrát v Hollywoodu je spíše jedno velké potěšení z tisíce drobností než zážitek z klasického příběhu, přestože jej režisér nakonec vybuduje a dovede k jedinečné pointě.

Nicméně podstatu vyprávění tvoří vzácný, přitom střízlivě projevovaný vztah ústředního tandemu, jejž tvoří DiCapriův skeptický cholerik a Pittův usměvavý stoik. A to včetně jejich postojů vůči hnutí hippies, které Tarantino vesele, leč nesmlouvavě zbavuje idealistického nánosu.

Donkichotský herec a jeho věrný Sancho Panza – neboť Pittův hrdina svému „pánovi“ opravdu slouží od funkce řidiče po opravu antény – navozují pocit nekonečných klukovských her.

Ano, film je dlouhý, ale příjemný, líné tempo k nostalgii patří a hlavně je pořád čemu se smát, takže 162 minut uteče bez zívání.

Přitom leckteré scény, třeba Pittův skvostný zápas s Brucem Lee nebo DiCapriovo natáčení s přemoudřelou holčičkou, působí jako pouhé vsuvky, bez nichž by se celek obešel. Jenže vesměs skrývají ještě jinou funkci než rozesmát.

V prostředí, v němž se jeho hrdinové pohybují, se Tarantino cítí jako ryba ve vodě. Blaženě, ba slastně se tu potuluje i povaluje, nic nehodlá obětovat, ale dobře ví, co dělá: leckteré zdánlivé ozdůbky by totiž ve finále, které je rafinovaně propojí, citelně chyběly.

Také kolem filmové sousedky hrdinů, dobové hvězdy Sharon Tate, kterou i s jejími přáteli v létě 1969 zavraždila tlupa Charlieho Mansona, režisér dlouho jenom krouží, aby se navenek oddělené příběhy navzájem proťaly teprve v posledních minutách. Jak, to nelze prozradit, ale ani popsat, skutečný případ je pro Tarantina pouhou záminkou k vlastní alternativě, v níž se krvavá nespoutanost černého humoru potká s tichou osudovostí.

Tenkrát v Hollywoodu

Scénář , , , , , ,

Hodnocení­: 75 %

Navíc akční rozuzlení není zdaleka jedinou výspou dusného napětí uprostřed krajiny odlehčeného retra. Možná ještě silněji působí kaskadérova návštěva v táboře dětí květin, jehož staré filmařské dekorace uprostřed zvířeného prachu spoluvytvářejí dramatické očekávání typické přestřelky Divokého západu. Načež je Tarantino znovu utne jak smíchem, tak svou slabostí pro časy, kdy jedna dobře mířená výchovná rána pěstí v pravý čas na pravém místě vydala za všechny poučky politické korektnosti.

Film Tenkrát v Hollywoodu zkrátka dokládá, jak láskyplně si lze utahovat z toho, co milujeme. Nadto ze dvou silných hereckých solitérů stvořil dvojici snů,  jaká tu podle Tarantina nebyla od Redforda s Newmanem. I v tom se trefil. 


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Žebříček nejlépe placených hereček vede opět Scarlett Johanssonová

Scarlett Johanssonová (Los Angeles, 22. dubna 2019)

Nejlépe placenou herečkou na světě se letos stejně jako minulý rok stala americká hvězda Scarlett Johanssonová. Podle...

RECENZE: Brutální Nikita 2? Kéž by, Bessonova Anna je jen slabý odvar

Z filmu Anna

Spíše než kdysi tak nadějného filmaře dnes Luc Besson připomíná náboráře slovanských manekýnek. Objevitel ukrajinské...

Velkolepé, děsivé a groteskní. Film o Stalinově pohřbu jede do Benátek

Sergel Loznica uvedl na karlovarském festivalu 2019 dokument Proces

Vedle Marhoulova Nabarveného ptáčete, studentské práce Sh_t Happens a restaurované Extase má Česko na 76. festivalu v...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz