Středa 2. prosince 2020, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 2. prosince 2020 Blanka

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Exkluzivně   0:01
Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé setkali při práci. Dokázal to režisér Quentin Tarantino, na jehož film Tenkrát v Hollywoodu se čeká jako na událost roku. Oba herci dali Magazínu DNES rozhovor při nedávném festivalu v Cannes.

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu. V tomto snímku se na filmovém plátně DiCaprio blýskl zatím naposledy. | foto: Sony Pictures

Přímořské Cannes je pod mrakem, teploměr na terase pověstného hotelu Carlton hlásí pouhých patnáct stupňů a azurové pobřeží připomínají spíš oči Leonarda DiCapria než výhled na pláže. Promenáda je i tak plná filmových nadšenců, kteří se stali úplně prvními diváky Tarantinovy novinky Tenkrát v Hollywoodu. Leonardo DiCaprio a Brad Pitt v ní hrají nerozlučnou dvojici, televizní hvězdu Ricka Daltona a jeho kaskadéra Cliffa Bootha.

Fotogalerie

Stali jste se i vy dva nerozlučnou dvojicí?
Leonardo:
Samozřejmě.
Brad: Doufám, že ano, ale pořád tomu nemůžu uvěřit!

Přátelství v Hollywoodu jsou tedy stále možná?
Brad:
Jasně a mají se velmi čile k životu. Mám u filmu přátele, které znám třicet let, a vím, že se na ně můžu spolehnout, Leonardo taky. Právě přátelství dělá z dlouhého natáčení i celého filmového průmyslu přežitelný zážitek. 
Leonardo: (kývne)

Brad: Obzvlášť na place chcete mít přátele, protože potřebujete někoho, s kým se můžete smát, mlčet i nadávat. Je to důležité.

Spřátelili jste se někdy se svým kaskadérem?
Brad:
Téměř pokaždé, protože se na ně přece spoléháme. Bohužel dneska už to nemůže být takové přátelství jako u Ricka a Cliffa. Tehdy měli filmaři mnohem víc času, zůstali spolu celou kariéru. Steve McQueen měl Buda Ekinse, to byla nerozlučná dvojice. Burt Reynolds zase spoléhal na Hala Needhama.

Proč už to nejde?
Brad:
Dneska je kaskadérů víc a působí v týmech. S námi často jezdí Zoë Bellová a její lidé. Veškeré kaskadérské kousky a souboje si vymýšlejí sami, už to není ta spolupráce s herci, jak to bývalo dřív. Díky tomu se tenkrát mohli blíž poznat a spřátelit.

Po úvodních zahřívacích otázkách se Brad Pitt otáčí na kolegu Leonarda DiCapria a vstřícným gestem se ho snaží pohnout k odpovídání. Už tisková konference však předpovídala, že o filmu bude nejkošatěji mluvit hlavně režisér Quentin Tarantino. Kromě titulu Tenkrát v Hollywoodu přijel Leonardo DiCaprio do Cannes představit i svůj dokument o klimatických změnách nazvaný Ice on Fire.

Film Tenkrát v Hollywoodu vypráví i o stárnutí ve filmovém průmyslu. O hodinách, které oproti jiným profesím začínají tikat nebývale brzy. Trápí vás to?
Leonardo:
Ne, od začátku jsem věděl, že tahle kariéra bude něco jako jízda na horské dráze a zároveň běh na dlouhou trať. Nahoru a dolů, pomalu i rychle. 

Co pro vás film znamená?
Leonardo:
Film je tou nejlepší formou moderního umění a já jsem poctěn za každou příležitost, kterou dostanu. Já i Brad totiž víme, jak náročné a vlastně i trochu náhodné je, že právě nám se téhle šance dostalo. Můžeme se už jen snažit být tou nejlepší verzí sama sebe a odvést perfektní práci.
Brad: Samozřejmě ale všechno, co děláme, má nějakou záruční lhůtu nebo trvanlivost, je dobré to mít na paměti. Když jste si toho vědomi, můžete k práci přistupovat s větší pokorou. Důležité je v tom, co děláte, najít smysl. 

Může herec udělat něco, aby prodloužil svou minimální trvanlivost? Leonardo: Vydržet.
Brad: A pořídit si pořádný hydratační krém. 

Tenkrát v Hollywoodu

Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Nový film Quentina Tarantina, který do kin vstoupí 15. srpna, sleduje osud pohasínající televizní hvězdy Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio), hrdiny westernového seriálu Bounty Law. Jeho nejlepším přítelem i kaskadérem je Cliff Booth (Brad Pitt). Příběh se rozehrává ve chvíli, kdy se vedle Daltona přistěhuje režisér Roman Polanski (Rafal Zawierucha) se svou ženou. Touto ženou byla americká herečka a modelka Sharon Tate (Margot Robbie). Před padesáti lety, v srpnu 1969, byla s několika přáteli brutálně zavražděna ve svém domě. Bylo jí 26 let a byla těhotná. Nepochopitelná vražda, kterou provedli zfanatizovaní příznivci Charlese Mansona, otřásla celou Amerikou. Tarantino tak v příběhu mísí fiktivní svět se skutečnými událostmi a hrdiny, čímž dokazuje nejen svůj výjimečný filmařský um, ale rovněž lásku k rodnému Los Angeles i Hollywoodu.

Doopravdy?
Brad:
Doopravdy si myslím, že žádný takový recept neexistuje. Za úspěšnou třicetiletou kariérou v Hollywoodu ale asi něco stát musí.
Leonardo: Asi za tím bude schopnost správně se rozhodovat. Nedělat chyby. Oba před sebe rádi a často stavíme nové úkoly, to pomáhá.

Rozhovor přerušuje klepnutí kazety. Legendární Amir, francouzský účastník všemožných setkání novinářů s umělci, totiž i v roce 2019 využívá k nahrávání kazetový diktafon, vlastně rovnou dva. Chytrý telefon ve své výbavě nemá. Pracovníci PR a agenti umělců to však vítají. Ušetřili náklady za lepicí pásky, kterými všem novinářům, dokonce i těm nejzkušenějším reportérům z New York Times, zalepili telefonní objektivy. Abychom se nesnažili s jejich chráněnci pořídit selfie.

Takže... 
Brad:
Počkejte, prosím, to bylo opravdu klepnutí kazety? To ne! Jsme snad v šedesátých letech?
Leonardo: Tohle by Quentin velmi ocenil. O Tarantinovi se traduje, že nemá rád nejnovější technologie. Sám řekl, že by nejraději žil v době před chytrými telefony. 

Dělalo se všechno postaru i při natáčení?
Brad:
Ano, Quentin chce mít všechno čisté, natočené na kameře v reálném čase a kulisách. Co vymyslel do scénáře, to se musí na place odehrát přesně, jak je napsáno. 

To může být pro herce náročné.
Brad: Taky je. Točili jsme třeba bojovou scénu, kde se Cliff pere s mladým Brucem Lee, a Quentin trval na tom, že všechno pojedeme na jeden záběr. Rozmlouval jsem mu to, že už dneska není potřeba takhle točit, ale on mi odpověděl: Ale je to potřeba, chlape! Tak jsem se chytil za hlavu a musel jít hrát. 

To zní celkem nekompromisně. Jaká je atmosféra, když Tarantino natáčí? Leonardo: Já se bavil. Asi není zábavnější natáčení než s Quentinem. Jeho láska k filmu je pověstná a nakažlivá. Chytne to opravdu všechny. Někdy se stává, že natočíme scénu, která je perfektní, ale Quentin řekne, že ji natočíme ještě jednou. A pak zařve – a proč?
Brad: A celý štáb odpoví – protože milujeme natáčení filmů! 

EXKLUZIVNĚ: Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Nevyplněné sny jsou hlavně pro Ricka, postavu Leonarda DiCapria, velkým zdrojem frustrace. Pochybují i herci vašeho rozměru? 
Leonardo: I když se do každé své role nepromítám, ironicky jsem Rickovu trápení z neúspěchu dost rozuměl. Mám kolem sebe spoustu přátel, se kterými jsem od třinácti ve filmovém průmyslu vyrůstal, takže znám ten boj i návaly pocitů nejistoty.
Brad: Ano, možná jsme hollywoodské hvězdy, ale pořád jsme lidé. Tedy s výjimkou několika egomaniaků. I my pochybujeme a bojíme se odmítnutí. Je to každodenní boj. 

Fascinuje mě, že trvalo tolik let, než vás společně obsadili do filmu. Tušíte, čím to bylo? 
Brad: To víte, měl jsem soudní zákaz styku a konečně přestal platit... Ne, asi to takhle prostě mělo být. Jsem rád, že jsem mohl pracovat s někým, kdo má tak podobný přístup k herectví. 

Chemie, která je na plátně mezi Rickem a Cliffem, je i chemie Leonarda a Brada?
Brad: Ano, stali jsme se slavnými v dost podobnou chvíli, máme stejný výchozí bod. Stejně tak Quentin. Myslím, že jsme se díky tomu na place cítili příjemně. Navíc tíhu zodpovědnosti za ten film nemusel nést na bedrech jeden z nás, ale byli jsme rovnou tři! 

DiCaprio a Pitt

v pěti číslech

  • 1 – Tenkrát v Hollywoodu je první film, kde spolupracovali. U Tarantina předtím hráli každý jednou: DiCaprio v Nespoutaném Djangovi, Pitt v Hanebných panchartech. 
  • 11 – Tolik let je dělí. Pitt se narodil 18. prosince 1963, DiCaprio 11. listopadu 1974. 
  • 3+3 – Jejich největší hity. DiCaprio: Titanic, Vlk z Wall Street, Chyť mě, když to dokážeš. Pitt: Sedm, Podivuhodný případ Benjamina Buttona, Klub rváčů.
  • 12 – Součet jejich oscarových nominací, každý po šesti. DiCaprio jednu proměnil (REVENANT Zmrtvýchvstání). 
  • 9 – Tenkrát v Hollywoodu je devátým filmem Quentina Tarantina. 
Leonardo DiCaprio a Brad Pitt na premiéře filmu Tenkrát v Hollywoodu (Cannes,...

Přesto to musela být náročná práce.
Leonardo:
Jak se to vezme, já jsem třeba rád, že kromě scénáře nás Quentin zavalil ještě před natáčením několikastránkovou biografií každé postavy. Bylo sice víc čtení, ale alespoň jsme pochopili minulost i motivace jednotlivých hrdinů. Pak stačilo přijít a člověk začal hrát už tak nějak instinktivně. 

Nestrhávali jste jeden nebo druhý pozornost kamery na sebe?
Brad: Ne, to je způsob, jak film dobrovolně spláchnout do záchodu. 

Ani jste se nehádali?
Brad: S Leonardem nikdy a s Quentinem se dá diskutovat, ačkoliv ta předchozí historka to trochu popírá. Ale upřímně, když máte kolem sebe tolik inspirativních a talentovaných lidí jako u Tarantinova filmu, nechcete se hádat, chcete spíš naslouchat jejich názorům a pozorovat, jak pracují. Můžete se mnohé přiučit.

Zatímco se DiCaprio před novináři pomalu otevírá a odpovědi rovnoměrně přicházejí jak z jeho pravé, tak z Pittovy levé části čela honosného stolu, čas vymezený pro rozhovor se pomalu krátí. Zpravidla se to projevuje především tiky ve tvářích přítomných PR pracovnic, které dohlížejí na to, aby hollywoodské hvězdy s novináři nestrávily ani o vteřinu déle, než je předepsáno. Zde přítomné dámy si však drží kamennou tvář a oznamují příležitost položit poslední dvě otázky. 

Tenkrát v Hollywoodu se odehrává během tří dnů. Přesto, jak píší kritici, shrnuje pro Hollywood i americkou společnost přelomový rok 1969. O čem je ten film podle vás?
Leonardo: Quentin je opravdový filmový nadšenec, taková chodící encyklopedie. Pro mě je unikátní jeho snaha vyjádřit pohled na Hollywood na konci šedesátých let z pozice dvou voyeurů, kteří stojí na jeho hranicích. To je velmi neobvyklý přístup k této éře. 
Brad: Našel způsob, jak vyprávět prostřednictvím člověka, který se stává relikvií minulosti. Jeho hrdinové se musí srovnat s tím, že svět se změnil a oni už tam nepatří.
Leonardo: V obecné rovině je to i film o člověku, který se jako každý jiný musí smířit se svou smrtelností. 

EXKLUZIVNĚ: Tarantinovi bych dělala i catering. Naštěstí mám roli, říká Margot Robbie

Myslíte, že padesát let od událostí zobrazených ve filmu se ocitáme v podobně přelomové době?
Brad: Určitě, a to hned v několika rovinách. Tehdy se měnil studiový systém, přicházeli noví, nezávislí režiséři, teď se mění systém a přicházejí streamovací platformy.
Leonardo: Zároveň se proměňovala společnost. Ti, kteří hlásali mír a lásku, se najednou museli potýkat s temnějšími stránkami lidské duše. To je myslím dneska podobné. Stačí se podívat, jak je rozdělená společnost.
Brad: Vidíte, vypadá to, že Quentin nakonec bude tak trochu prorokem. 

Rozhovor končí, záplava diktafonů a chytrých telefonů mizí. Brad Pitt a Leonardo DiCaprio pomalu odcházejí na další setkání, tentokrát před kameru, což vysvětluje viditelný nános make-upu na jejich tvářích. Přítomní jim ještě poděkují za výjimečný filmový zážitek, oba chválu s pokorou přijímají. Sami už tuší, že příští rok dost možná budou velkými favority při vyhlašování Oscarů. A pokud ne, je už teď jasné, že Rick a Cliff se stanou filmovými legendami. Nejen kvůli tomu, že se před Carltonem i hlavním festivalovým palácem tlačí desítky fanoušků s transparenty „Milujeme Tenkrát v Hollywoodu“.

  • Nejčtenější

Zemřel Darth Vader. Britskému herci Davidu Prowseovi bylo 85 let

David Prowse ztvárnil v původní filmové trilogii Hvězdných válek ikonického záporáka Darth Vadera. Zemřel po krátké...

Pro Netflix se rýsuje čas rekordů a možná i příval oscarových šancí

V éře zavřených kin zažívá streamovací služba Netflix úspěch. Právě oznámila, že její Dámský gambit, příběh dívky ze...

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana...

VIDEO: Milionář mezi námi, který má pět set padesát korun na týden

„Nic není nahrané, nešetřili jsme je, opravdu si museli týden tvrdě odpracovat,“ tvrdí tvůrci nové reality show...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prince Williama musí hrát herec s pasem EU. Dianou bude hvězda Stmívání

Kuriózní podmínku si stanovili filmaři, kteří hledají herce do připravovaného životopisného snímku o britské princezně...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

RECENZE: Polský Bond na švédské lodi. Špionážní seriál Nelegální

Protahované čekání na novou bondovku může zpestřit desetidílný seriál Nelegální, který má v pátek večer premiéru na...

RECENZE: Václav Marhoul vydal věrný deník posedlosti. Bez cenzury

Když místo knižního rozhovoru o Nabarveném ptáčeti nabídl ke zveřejnění deník, jejž si psal při zrodu svého minulého...

Božena, Kukačky, Hlava medúzy. ČT po Novém roce nasadí tři nové série

Po chudším podzimu, kdy hranými novinkami z vlastní tvorby šetřila, se Česká televize chystá na silný novoroční start....

Zemřel Darth Vader. Britskému herci Davidu Prowseovi bylo 85 let

David Prowse ztvárnil v původní filmové trilogii Hvězdných válek ikonického záporáka Darth Vadera. Zemřel po krátké...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...