RECENZE: Ďábel nosí Pradu - Potlesk pro Meryl, ledovou panovnici módy

  12:19aktualizováno  12:19
Postava Anne Hathaway snad slaví morální vítězství, ale herecká výhra ve filmu Ďábel nosí Pradu patří jednoznačně Meryl Streepové v roli královny říše módy a profesní dokonalosti vůbec.

Je požitkem sledovat, kolik rozdílných přívlastků dokáže své hrdince vtělit, aniž přitom působí nesourodě.

Místo snů?

Její šéfka módního listu je výkonná, rozhodná, neosobní, ledově bezchybná; zdánlivě neochvějná, necitelná a nezranitelná; jizlivá, obávaná, krutá. A přitom žensky nádherná, bystrá a vtipná, byť úsečný humor zakrývá únavu z bojů o setrvání na vrcholu a soukromou prázdnotu.

Ďábel nosí Pradu

USA, režie David Frankel, hrají Meryl Streepová, Anne Hathaway, Stanley Tucci, titulky, 109 minut.

Hodnocení­: 70 %

Kdyby film Ďábel nosí Pradu zůstal hořkou komedií postavenou výhradně na hrdince Streepové, neměl by snad chybu. Obzvláště když se může chlubit i vcelku svižným vypravěčským spádem a překvapivě milou nejednoznačností, neboť mírnému výsměchu podrobuje spravedlivě ženské časopisy i snobsky intelektuálskou povýšenost domněle „lepších“ novinářů. Jenže snímek více koketuje s žánrem romantických komedií, což svými milostnými kotrmelci „zařizuje“ mladší protihráčka proslulé šéfredaktorky ztvárněné Streepovou, její novopečená asistentka v podání Anne Hathaway.

Místo po boku legendy, pro něž by „miliony dívek vraždily“, jak jí kolegové stále opakují, bere pouze jako přestupní stanici k vyšším metám neboli zásadním článkům o svazu domovníků, jež prý už na univerzitě psávala a z nichž bohužel snímek necituje. A třebaže dívka časem přijde své náročné šéfce na chuť a ocení její tvrdou školu, od počátku je jasné, že sama vyznává jiné životní hodnoty než obětovat zářivé kariéře vlastní vkus i lásku.

Opatrný kontrast
Hrdinky mají v úvodu vytvářet totální protipóly, tedy stylově vytříbenou labuť versus nepěstěné káčátko. Ovšem vyloženou krajnost si Hollywood nedovolil. „Nejsem vychrtlá,“ shrnuje dívka, proč si mezi modelkami připadá nepatřičně - jenže nadváhu rozhodně také nemá, půvab jí nechybí a uválené oblečení lehce vymění za vybrané kousky. Herečka o chloupek tlustší, obyčejnější a hlavně nadanější by docílila většího kontrastu než úhledná hvězdička z Deníku princezny. Vyrovnanějším partnerem Streepové je sarkastický návrhář čili Stanley Tucci.

Ač nepříliš závratným obsahem připomíná spíše pracovní deník, filmu nechybí humor, počínaje výkladem o nesčetných odstínech modré barvy a konče epizodou s Harrym Potterem. Přidává k němu zábavné vedlejší figurky plus atraktivní prostředí vrcholící pařížskou přehlídkou.

Především však módní průmysl tu představuje sice divácky přitažlivý, nicméně zástupný symbol jakéhokoliv řemesla, které - vykonáváno s maximální profesionalitou a oddaností - poskytuje nejlepší průpravu a nezaslouží pohrdání. S čímž nemá účelový feminismus, který tu občas přijde ke slovu, co dělat. Naopak do nevtíravé filozofie filmu přesně zapadají kamarádi dívky, vyznavači okázalé nezávislosti vytahaných svetrů, kteří se jejímu zaměstnání pošklebují, ale o značkové dárky, jež jim nosí, se porvou.

Respekt a krása
Popravdě řečeno každý z nich by po zkušenosti s dívčinou diktátorskou šéfkou doznal zajímavější proměny než postava Anne Hathaway - autorsky i herecky natolik vlídně svatá, ušlechtilá a rozumná, že nemůže překvapit.

Na rozdíl od Streepové, která dokáže svou majestátní dámu přenést ze světel pódia do kratičkého okamžiku osobní slabosti, kdy nenalíčená, v županu, vyhaslá, přemáhající se k věcnému tónu ukáže skrytou hořkou osamělost navenek mocné královny módy.

Škoda, že od silné ženy utíká příběh zpátky k romanticky osvícené slečně. Nicméně potlesk a respekt, který Streepové hrdinka sklízí i od těch, kdo ji nenávidí, náležejí přinejmenším stejnou měrou její mistrné představitelce. A nejen zásluhou odborníků tu sedmapadesátiletá herečka dokazuje, že krása je výsadou osobnosti, nikoli věku.

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

Premium

Sourozenci Štréblovi z Ulice: Nežárlíme na sebe, do zelí si nelezeme

Celý život dělají hlavně divadlo. V poslední době však můžeme sourozence Annu a Jiřího Štréblovy vidět i v denním...

Najdete na iDNES.cz