RECENZE: Ďábel nosí Pradu - Potlesk pro Meryl, ledovou panovnici módy

  12:19aktualizováno  12:19
Postava Anne Hathaway snad slaví morální vítězství, ale herecká výhra ve filmu Ďábel nosí Pradu patří jednoznačně Meryl Streepové v roli královny říše módy a profesní dokonalosti vůbec.

Je požitkem sledovat, kolik rozdílných přívlastků dokáže své hrdince vtělit, aniž přitom působí nesourodě.

Místo snů?

Její šéfka módního listu je výkonná, rozhodná, neosobní, ledově bezchybná; zdánlivě neochvějná, necitelná a nezranitelná; jizlivá, obávaná, krutá. A přitom žensky nádherná, bystrá a vtipná, byť úsečný humor zakrývá únavu z bojů o setrvání na vrcholu a soukromou prázdnotu.

Ďábel nosí Pradu

USA, režie David Frankel, hrají Meryl Streepová, Anne Hathaway, Stanley Tucci, titulky, 109 minut.

Hodnocení­: 70 %

Kdyby film Ďábel nosí Pradu zůstal hořkou komedií postavenou výhradně na hrdince Streepové, neměl by snad chybu. Obzvláště když se může chlubit i vcelku svižným vypravěčským spádem a překvapivě milou nejednoznačností, neboť mírnému výsměchu podrobuje spravedlivě ženské časopisy i snobsky intelektuálskou povýšenost domněle „lepších“ novinářů. Jenže snímek více koketuje s žánrem romantických komedií, což svými milostnými kotrmelci „zařizuje“ mladší protihráčka proslulé šéfredaktorky ztvárněné Streepovou, její novopečená asistentka v podání Anne Hathaway.

Místo po boku legendy, pro něž by „miliony dívek vraždily“, jak jí kolegové stále opakují, bere pouze jako přestupní stanici k vyšším metám neboli zásadním článkům o svazu domovníků, jež prý už na univerzitě psávala a z nichž bohužel snímek necituje. A třebaže dívka časem přijde své náročné šéfce na chuť a ocení její tvrdou školu, od počátku je jasné, že sama vyznává jiné životní hodnoty než obětovat zářivé kariéře vlastní vkus i lásku.

Opatrný kontrast
Hrdinky mají v úvodu vytvářet totální protipóly, tedy stylově vytříbenou labuť versus nepěstěné káčátko. Ovšem vyloženou krajnost si Hollywood nedovolil. „Nejsem vychrtlá,“ shrnuje dívka, proč si mezi modelkami připadá nepatřičně - jenže nadváhu rozhodně také nemá, půvab jí nechybí a uválené oblečení lehce vymění za vybrané kousky. Herečka o chloupek tlustší, obyčejnější a hlavně nadanější by docílila většího kontrastu než úhledná hvězdička z Deníku princezny. Vyrovnanějším partnerem Streepové je sarkastický návrhář čili Stanley Tucci.

Ač nepříliš závratným obsahem připomíná spíše pracovní deník, filmu nechybí humor, počínaje výkladem o nesčetných odstínech modré barvy a konče epizodou s Harrym Potterem. Přidává k němu zábavné vedlejší figurky plus atraktivní prostředí vrcholící pařížskou přehlídkou.

Především však módní průmysl tu představuje sice divácky přitažlivý, nicméně zástupný symbol jakéhokoliv řemesla, které - vykonáváno s maximální profesionalitou a oddaností - poskytuje nejlepší průpravu a nezaslouží pohrdání. S čímž nemá účelový feminismus, který tu občas přijde ke slovu, co dělat. Naopak do nevtíravé filozofie filmu přesně zapadají kamarádi dívky, vyznavači okázalé nezávislosti vytahaných svetrů, kteří se jejímu zaměstnání pošklebují, ale o značkové dárky, jež jim nosí, se porvou.

Respekt a krása
Popravdě řečeno každý z nich by po zkušenosti s dívčinou diktátorskou šéfkou doznal zajímavější proměny než postava Anne Hathaway - autorsky i herecky natolik vlídně svatá, ušlechtilá a rozumná, že nemůže překvapit.

Na rozdíl od Streepové, která dokáže svou majestátní dámu přenést ze světel pódia do kratičkého okamžiku osobní slabosti, kdy nenalíčená, v županu, vyhaslá, přemáhající se k věcnému tónu ukáže skrytou hořkou osamělost navenek mocné královny módy.

Škoda, že od silné ženy utíká příběh zpátky k romanticky osvícené slečně. Nicméně potlesk a respekt, který Streepové hrdinka sklízí i od těch, kdo ji nenávidí, náležejí přinejmenším stejnou měrou její mistrné představitelce. A nejen zásluhou odborníků tu sedmapadesátiletá herečka dokazuje, že krása je výsadou osobnosti, nikoli věku.


Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

Dvouminutový záchvat smíchu. Jak se rozloučí Teorie velkého třesku

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Ve Státech už se rozloučila, v české verzi se kultovní Teorie velkého třesku uzavře v pondělí večer na Prima Cool...

RECENZE: Podojili by pro něj slepici, zazní v dokumentu o Pavarottim

Luciano Pavarotti na archivním snímku, který je k vidění v dokumentu

Celovečerní dokument o tenoristovi Lucianu Pavarottim, který vstupuje do kin, nepřináší mnoho nového ani...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz