RECENZE: Proboha, utíkejte! Přichází 2012
Byli jsme varováni, praví zlověstně slogan filmu 2012. Míní tím mayský kalendář, podle nějž 21. prosinec 2012 značí konec světa – katastrofu biblických rozměrů, kterou novinka předvádí. Ano, byli jsme varováni. Míním tím Den nezávislosti, Den poté a další kousky, které spáchal režisér Roland Emmerich, specialista na velké katastrofické podívané s katastrofálně pitomým obsahem.
Strach už neúčinkuje
Kdyby se oba jmenované snímky vložily do mixéru spolu s příchutí nových technologických možností a pořádně našlehaly, vypadne z něj 2012, film tak přesně střižený podle stálého modelu, že si jej už před premiérou umí devět z deseti diváků představit.
Naproti tomu Emmerich je muž bez představivosti, zato po německu důkladný až puntičkářský. I ve filmu 2012 mu všechno takříkajíc „zařezává“, lícuje a ladí. V seznamu výchozích postav zaškrtnete i se zavázanýma očima, kdo přežije a kdo ne.
Třeba v milostném trojúhelníku hlavního hrdiny, jehož manželky se ujal jiný muž, jasně někdo přebývá; rovněž dcera amerického prezidenta nemůže zůstat sama, zvláště když se v její blízkosti vyskytuje schopný mladík téhož věku i původu. Na děti a psa Emmerich nevztáhne ruku; zato davy domorodců či zrádní tlustí náfukové mají smůlu.
Zkrátka režisér svůj příběh soustruží, přitesává a lakuje tak, aby mu nakonec – poté, co pohřbí miliardy lidí – zbyly úhledné páry a rodinky. Pokud možno v sudém počtu, až dojde na objímání. Milovníci emmerichovských pohádek namítnou, že jejich obsah není důležitý; tady rozhodují výbuchy, pády, akce, závratné triky.
Je to tak, jenže 2012 předvádí velkolepost zkázy až tak velikášsky, že už ztrácí účinnost. Z triků čiší neosobní umělost; přihlíží se jim se zvědavým zájmem typu „Co už dnes ty počítače dokážou“, nikoli s emotivním strachem o lidstvo a jeho vyvolené.
Změna? Ale kdepak
Od první do poslední z nekonečných minut je to starý známý Emmerich. Včetně humpolácké symboliky: když se v úvodním lijáku zmítá v louži dětská lodička, víme, co přijde ve finále v obřím zvětšení. Ano, hra na Titanic. A zdaleka ne jeden. Jakmile zazní první zděšené výkřiky Pane bože, Bože můj, Propána a Kristepane, je zjevné, že se brzy přidají také další tradiční věty – Utíkej, Přidej, Pospěš si. A samozřejmě: To dokážeš!
Ani světovou politickou scénu nezatěžuje režisér novotami. Americký prezident v podání Dannyho Glovera, toť Obama v letech, moudrý a ušlechtilý. Ruský prezident Makarenko stále ještě neumí anglicky. Číňané mají klíčovou tajnou zakázku, šejkové peníze, Mona Lisa se stěhuje do krytu, potomci Mayů páchají hromadnou sebevraždu – jen občané netuší, jaká zrada je čeká.
V tu chvíli vkráčí do děje John Cusack coby ústřední civilní hrdina, bohužel silně opsaný podle Toma Cruise z Války světů. Zkrátka rozvedený chlapík, který své dvě děti, milou holčičku a přezíravého kluka, bere na výlet právě ve chvíli, kdy se začnou dít věci počínaje trhlinami v zemi a konče řekami žhavé lávy.
Rodina o dvou otcích zažije na útěku dvojí oživení. To první představuje Woody Harrelson coby lehce šílený prorok apokalypsy, jejíž „vědecké“ vysvětlení podá vtipnou kutilskou animací; druhé přinese ruský magnát s milenkou a letadlem, o němž hrdě dí: „Že je velké? Však je ruské!“
Zatímco se pod křídly antonova hroutí Kalifornie včetně mrakodrapů a ve zběžném sestřihu i „zbytek“ světa, v Bílém domě má prezident čas na úvahy a jeho zástupce na intriky. Pak se ozve – Moji drazí Američané, to je můj poslední projev. A kdo snad ještě věřil ve změnu, definitivně se vzdává.
Emmerichovo 2012 je zkrátka cesta kolem světa za necelé tři hodiny a miliardu eur na osobu, což je cena vstupenky na novodobý symbol Noemovy archy. Z dané perspektivy film ani moc nebolí: tam zahyne milion, tamhle deset milionů, davy statistů se smiřují, loučí – a mezi nimi kromě vůdce Ameriky i jeho italský kolega, zřejmě aby byl vidět pád Vatikánu.
Svět se scvrknul na dvě letadla, soukromé s bělochy a prezidentské s černým párem; po nouzovém přistání na ledovci ve stylu Jamese Bonda potěší ještě přízračné zjevení vrtulníků se zvířaty, načež už se čeká na poslední řádnou kapku, obří vlnu tsunami.
Nepřekvapí, že hrdinové ztrácejí drahocenné vteřiny debatou o lidskosti, ani osudová závada ve chvíli, kdy do hry vstoupí ne snad drobeček Ararat, nýbrž Mount Everest. Emmerich zkrátka není žádný troškař – ale bohužel ani filmař s fantazií a humorem.
Tipy z televizního programu
Recenze: Hra 50 %, Magické hlubiny 55 %, První člověk 75 %, Nikdy neodvracej zrak 70 %, Dostaň ho tam 60 %
Klíčová slova: Případy 1. oddělení, Pustina, Hell’s Kitchen Česko, Rapl, Love Island
GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková
Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na konkurenčních kanálech mohl vybrat detektivku či zábavu. Ale stačilo jedno...
Skandální, zakazovaný, cenzurovaný. Teď Caligula šokuje novými scénami
Helen Mirrenová popsala Caligulu slovy „neodolatelná směs umění a genitálií“. Někde jej rovnou zakázali, někde nejkřiklavější scény vystřihli. Po 45 letech od premiéry se skandální titul vrací do kin...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Vondráčková a Preiss převzali Thálii, ovace sklidil Alfred Strejček
Udílely se divadelní Thálie. Uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní mistrovství převzali mimo jiné Viktor Preiss za činohru a Helena Vondráčková za muzikál. Dojal Alfred...
U první role mi změnili jméno a Milena už mi zůstala, vzpomíná Steinmasslová
Na jaře získala Českého lva za svou dosud poslední filmovou roli milující a oddané matky, která ve filmu Němá tajemství bojuje za svého syna postiženého vážným úrazem mozku. Podařilo se jí také...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Na Dylanovy koncerty jedině s tištěnou vstupenkou, mobily musí do pouzdra
Na třech pražských koncertech Boba Dylana se musí návštěvníci prokázat tištěnými vstupenkami. Zároveň nesmí během vystoupení fotografovat ani nahrávat. Mobilní telefony a další přístroje totiž před...
Český film opisuje. Z Chlastu je Pod parou, z Oh la la Proč zrovna my?
Místní předělávky zahraničních hitů už vznikají i v Česku. V ženské parafrázi dánského Chlastu nazvané pod parou si zahrají Hana Vagnerová či Zuzana Bydžovská, ve snímku Proč zrovna my?, inspirovaném...
RECENZE: Fotila se v Hitlerově vaně. Lee, obyčejný film o nevšední ženě
Výjimečný skutečný příběh a neméně výjimečná Kate Winsletová v hlavní roli. To jsou pilíře novinky kin Lee: Fotografka v první linii, v níž si kameramanka a dokumentaristka Ellen Kurasová poprvé...
V dnešní době je složitější být mužem. Moc se to řeší a zkoumá, říká Xindl X
Na začátku jeho nové desky Fén X stál pocit, že už toho na sedmi předchozích sdělil dost a bude s hudbou dál pokračovat jen na divadle. Nakonec mu ale múzy přály, a tak se Xindl X brzy vydá na...
Zemřel Nicholas Pryor, zahrál si v Připoutejte se, prosím i Beverly Hills 90210
Americký herec Nicholas Pryor zemřel ve věku 89 let. Diváci si jej můžou pamatovat z komedie Připoutejte se, prosím, ale i seriálu Beverly Hills 90210. Objevil se i ve snímku Riskantní podnik s Tomem...
Pronájem bytu o dispozici 1+kk v novostavbě
Východní, Pardubice - Pardubičky
11 800 Kč/měsíc