Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Oslavenec viděný osmi: Formanovi se klaní jeho kolegové

  10:53
Po vzoru díla Viděno osmi, na němž se oscarový režisér Miloš Forman podílel, posílá svůj pohled na jubilanta místo blahopřání k omdesátinám osm jeho kolegů, od generačně nejbližšího Jiřího Menzela po nejmladšího Vojtěcha Moravce.

Miloš Forman slaví 85 let. V Polné uvedou dva jeho snímky. A režisér prostřednictvím tohoto promítání trochu netradiční cestou přispěje svými penězi do ledečské potravinové banky, která zásobuje bezdomovce i chudé lidi. | foto: iDNES.cz

Byl mi protivný, v duchu jsem se mu omluvil

Jiří Menzel

Jiří Menzel s Českým lvem za film Obsluhoval jsem anglického krále (Praha, 3.

Jiří Menzel s Českým lvem za film Obsluhoval jsem anglického krále (Praha, 3. března 2007)

Nejdřív jsem Miloše znal jen od vidění. Přišel jsem na školu, až když on absolvoval. Byl nepřehlédnutelný. Urostlý hlasitý suverén v kožené bundě. Byl mi protivný, protože na hezouny jsem alergický a závistivý. Na promítání Černého Petra jsem šel s despektem, protože jsem si neuměl představit, že takový playboy by mohl udělat upřímný film. Potom jsem se mu v duchu omluvil. Miloš klame tělem. Pod páskovským vzhledem má srdce a stejně jako pan Hrabal se dívá na své současníky nemilosrdně a přitom s láskou. Jeho filmy, zejména Hoří, má panenko, vypovídají o českých povahách s humorem smutnou pravdu, to jací opravdu jsme.

Obdivuji ho a zároveň mě štve, že nejsem takhle dobrej

David Ondříček

David Ondříček na festivalu v Karlových Varech (4. července 2007)

David Ondříček na festivalu v Karlových Varech (4. července 2007)

Miloš Forman je pro mě symbolem talentu, odhodlání a ohromné vůle prosadit se. Vnímám ho jako člověka, který jde za svou vizí. Je obrovskou individualitou. Zároveň si však pamatuju, že v jeho přítomnosti i ostatní podávali nejlepší výkony. Je to lídr a týmový hráč zároveň. Na svém tátovi vidím, jak si ho váží a obdivuje ho, po všech filmech, co spolu natočili a do jakých krizových situací se dostali, je tam
stále fatální pouto. Oba jsou jedni z posledních gentlemanů filmu. Forman ve filmech vzdává hold lidské individualitě a dává lidem víru v sebe sama. Takový je i on: nekompromisní, vždy připraven hájit jednotlivce proti mase. Jeho postřehy jsou neskutečné. Jednou mi řekl, že když se topí štěňátko v rybníku, vždy ho to dojme, ale když někdo zachraňuje svět, je mu to u p...... Jeho život i dílo obdivuji, dává mi naději a sílu a zároveň mě štve, že nejsem takhle dobrej. Všechno nejlepší!

Je nejlepší inspirací pro nás ostatní filmaře

Jan Hřebejk

Jan Hřebejk při natáčení Kawasakiho růže (Praha, 21. července 2009)

Jan Hřebejk při natáčení Kawasakiho růže (Praha, 21. července 2009)

U Miloše Formana si kromě jeho mimořádného díla filmového i rodičovského (jak nevzpomenout divadla bratří Formanů!) vážím tohoto: ve zcela otevřených a nikoho nešetřících Denících Pavla Juráčka, v místy pěkně hořké korespondenci Voskovce a Wericha i v nesčetných otevřených rozhovorech s Formanovými kolegy i kolegyněmi jsem nenarazil na nikoho a na nic, co by do mozaiky jeho výjimečného života a díla zasadilo zásadní kamínek lacinosti, nekolegiálnosti nebo malosti. Forman je tak pro mne nejen tvůrcem mnoha světových filmů, ale zjevně byl i zůstal rovným a charakterním člověkem. Tedy nejlepší inspirací pro nás ostatní filmaře. A navíc je s ním legrace. Vše nejlepší, pane Formane!

Království za kousek Formanovy opravdové slávy

Václav Marhoul

Václav Marhoul na karlovarském festivalu (4. července 2007)

Václav Marhoul na karlovarském festivalu (4. července 2007)

V roce 1992 jsem navštívil v Hollywoodu jednoho režiséra a producenta, maďarského emigranta, abych mu představil možnosti barrandovských studií. Tehdy si ještě někteří v LA mysleli, že Barrandov leží za Uralem. Měl obrovskou, honosnou, ošklivou vilu. Bazény, ložnice, garáže. Tvářil se, jako by měl prkenici jen o něco menší než balík sena. Asi měl. Říkal, že se mu daří. Že už po příjezdu měl nabídky, hned režíroval a točí několik filmů ročně. Mrak přes jeho tvář přeletěl přesně ve chvíli, kdy jsem líčil, jaké filmy už na Barrandově vznikly. Zmínil jsem Amadea a Miloše Formana. Nastalá proměna se těžko popisuje. Reagoval mnoha větami, ale ze všech se dalo v podtextu vyčíst jedno: jak by to vše okolo sebe vyměnil jen za kousek Formanovy opravdové, respektované a zasloužené slávy. Bylo mi ho vlastně trochu líto. Vzpomněl jsem si, že mi Forman vyprávěl, jak po příchodu do Ameriky seděl o Vánocích sám v pronajatém ušmudlaném pokoji s vychládajícím hamburgrem a přemítal, jestli by přece jen neměl přijmout nabídku režírovat nějakou blbost místo toho, aby si tvrdohlavě prosazoval film, který chce opravdu točit.

Je zosobněním mých nadějí

Vojtěch Moravec

Režisér Vojtěch Moravec

Režisér Vojtěch Moravec

Se jménem Miloše Formana mi na mysl přicházejí jen superlativy, které bychmmohl vypisovat na celou stránku, a přesto bych nevystihl, jakým vzorem pro mě je. Je obrovský hrdina českého filmu, který dokázal, že talent nezná hranic a že i obyčejný kluk z Čáslavi může dobýt světovou kinematografii a stát v řadě s jejími největšími jmény. Jeho kariéra je závratná a těžko se najde režisér, který mu ji nezávidí. Je nejen režisérem, ale i chlapem, který TO dokázal. Je zosobněním mých nadějí. Děkuji vám, pane Formane, za vaše filmy a za vzor, který mi dáváte.

Je to náčelník českých filmařů žijící v zemi indiánů

Jan Svěrák

MFFKV 2010 - režisér Jan Svěrák s cenou za film Kuky se vrací

MFFKV 2010 - režisér Jan Svěrák s cenou za film Kuky se vrací

Miloš Forman působí jako hromotluk. Je mohutný, mluví hlubokým hlasem, kouří tlusté doutníky, a když dělá děti, tak rovnou dvě najednou. Ale to on jen tak mate, protože celý život musel bojovat o místo na slunci, v cizím prostředí a pokaždé sám, jako sirotek v internátní škole i později v emigraci. Ve skutečnosti má lidi rád. Kdyby s nimi nesoucítil, nikdy by nemohl své filmy zalidnit tolika skutečnými postavami. Myslím, že nejsem jediný český filmař, kterému Miloš Forman poslal povzbudivý vzkaz a kterému nabídl v Americe pomocnou ruku. Takže je ke všemu ještě přející! Nelitujme, že emigroval. V Československu by nemohl natočit tak krásné a velké filmy jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy či Amadeus. Stal se světovým režisérem, a tím udělal pro svou zemi víc než kdy ona pro něho. Je to náčelník českých filmařů žijící v zemi indiánů a k narozeninám mu volám třikrát sláva!

Doufal, že Forman kýchne a já od něj chytím trochu talentu

 Jiří Vejdělek

Režisér Jiří Vejdělek při natáčení filmu Roming (4. srpna 2006)

Režisér Jiří Vejdělek při natáčení filmu Roming (4. srpna 2006)

Pokud jste o Miloši Formanovi chtěli slyšet něco opravdu osobního, vybrali jste si výborně - v životě jsme spolu ani nemluvili. Příležitosti byly, ale já se jich pokaždé ostýchal využít, protože jak říká v Amadeovi Salieri o Mozartovi: "Byl mým idolem!" Ještě nedávno, když jsem ho viděl v hledišti na jakési filmové premiéře, jsem se plížil uličkami jako zamilovaný školák, abych mohl alespoň sedět co nejblíže. Byl tenkrát lehce nastydlý a já tajně doufal, že třeba kýchne a já od něho alespoň trochu toho talentu chytím. Od málokoho bych se nechal nakazit tak rád. I kdyby pro nic jiného, tak pro tu schopnost jasnozřivě vidět v malém a banálním velké a nevšední a jít za tím jako buldok bude Miloš Forman mým obdivovaným vzorem navždy. Je mi velkou ctí moci mu poblahopřát k jubileu.

Jste nejen pro mě obrovským profesionálním i lidským vzorem

 Filip Renč

Režisér Filip Renč při natáčení seriálu Sanitka

Režisér Filip Renč při natáčení seriálu Sanitka

1. Jako první jste odhalil profil českého národa a přenesl ho na plátna.

2. Z vašeho stylu má dodnes spousta filmařů mindrák a snaží se ho ještě po padesáti letech napodobovat.

3. Vaše filmy nezestárly.

4. Vaše vzpomínky v knize Co já vím by se měly natočit. Je to neuvěřitelný "americký" scénář o síle vůle, talentu a štěstí.

5. Váš Amadeus popostrčil opět filmovou řeč a ukázal celému světu, co je to
lidská závist a důsledek lidské průměrnosti; tak typické pro showbyznys v jakémkoli století.

6. Herci jsou pro vás nejvybroušenějším nástrojem.

7. Přelet nad kukaččím hnízdem mě inspiroval k režijní prvotině.

8. Máte za ženu nejhezčí holku z FAMU, která s námi studovala.

9. Jste nejen pro mě obrovským profesionálním i lidským vzorem.

10. Točte dál! Hodně zdraví!

  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Ve věku 79 let zemřel František Prošek, kapelník a zakladatel countryové skupiny Mustangové a také spoluhráč Ivana...

Zemřel Darth Vader. Britskému herci Davidu Prowseovi bylo 85 let

David Prowse ztvárnil v původní filmové trilogii Hvězdných válek ikonického záporáka Darth Vadera. Zemřel po krátké...

Pro Netflix se rýsuje čas rekordů a možná i příval oscarových šancí

V éře zavřených kin zažívá streamovací služba Netflix úspěch. Právě oznámila, že její Dámský gambit, příběh dívky ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Božena, Kukačky, Hlava medúzy. ČT po Novém roce nasadí tři nové série

Po chudším podzimu, kdy hranými novinkami z vlastní tvorby šetřila, se Česká televize chystá na silný novoroční start....

RECENZE: Vypadám jako Harapes. Prvního Milionáře mezi námi chrání humor

Rozhodně smysluplnější než sponzorované seznamky je reality show Milionář mezi námi, kterou v pondělí večer začíná...

RECENZE: Důstojný návrat Sophie Lorenové. Září v dramatu na Netflixu

Italská herečka Sophia Lorenová se v 86 letech vrací ve filmu Život před sebou, který do své nabídky zařadila v...

TELEVIZIONÁŘ: Předvídal umělou inteligenci, ocitl se na internetu

Premiérový životopis Tesla, který v neděli odvysílá Max, začal svou dráhu v lednu na proslulém festivalu Sundance,...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...