Tučňáci, veverka, žirafa i Nemo. Proč jsou nejhledanější v Evropě?

  3:22aktualizováno  3:22
V říši kinematografie představují animované filmy samostatnou velmoc. Jejich nejbližší tažení vede od třetího Madagaskaru přes čtvrtou Dobu ledovou po návrat rybky Nema ve 3D. Proč vyhrávají?

Madagaskar 3 | foto: Madagaskar 3

Dlouhá léta se zdálo, že animovaný film rovná se Walt Disney a disneyovky zase značí výhradně zábavu pro děti. Roku 1994 však zavedl jiný směr Lví král, chytrý nadgenerační příběh stavějící nejen na sledu jednoduchých gagů. A když se loni vrátil do kin ve formátu 3D, přenesl své celosvětové tržby přes hranici miliardy dolarů. Jenže to už dávno nebyl sám.

Svět, kam 3D patří

V roce 1995 vstoupil s Příběhem hraček na trh Pixar, společnost zaměřená na počítačovou animaci, a brzy poté se na animaci vrhly i společnost Fox nebo Spielbergova firma DreamWorks, z níž mimo jiné vzešel právě Madagaskar.
Proč se vzedmula tak mohutná vlna?

Madagaskar v Cannes

Z filmu Madagaskar 3

Madagaskar 3 vrací na plátna oblíbenou čtveřici: žirafu, lva, hrošici a zebru.

Tohle má být hlas tlusté hrošice z Madagaskaru? Jada Pinkett-Smith v Cannes

Tohle má být hlas tlusté hrošice z Madagaskaru? Jada Pinkett-Smithová v Cannes

"Dělal jsem to pro prachy!" pronesl hlasem excentrické zebry Chris Rock, když se ho novináři v Cannes ptali, jestli si natáčení užil. "Jasně, byla to sranda," opravil se americký komik vzápětí. Věřte té druhé odpovědi.

Protože se "animák" vyplácí. Výroba sice trvá dlouho, ale ještě déle lze z výsledku těžit. Do kina se vypraví celé rodiny, čímž se tržby násobí, a mnohdy se jdou podívat podruhé, potřetí. Také na videonosičích patří animované hity k nejžádanějším dárkům a televize každý titul mnohokrát "protočí".

Navíc animované tvorbě rychle přišly na chuť herecké hvězdy. "Je to práce snů – v suchu a teple, bez líčení a převlékání. Navíc dnes už se postavičky zpravidla nejprve namluví, teprve následně oživují, takže se jim ani nemusíte strefovat do pusy," shodují se herci s výrokem Johna Cleese, vypravěče medvídka Pú či krále ze Shreka.

Ani dabingem už dávno nepohrdají. "Jsem šťastná jako blecha," těší se z nabídky Lucie Vondráčková, jejímž hlasem bude zpívat Rebelka, akční princezna ze srpnové novinky Pixaru. V neposlední řadě animaci pomohl rozmach 3D. Jednak jako výrobní technologie, jednak v podobě trojrozměrných projekcí, jež nejvíc milují právě děti. Nicméně i zarytý odpůrce "kouzelných" brýlí musí uznat, že v animované říši bezhraniční fantazie má 3D větší smysl, možnosti, účel i účinek než v akčních honičkách.

Konečně ještě jednu vějičku si moderní "animáky" vypěstovaly. Vedle hlavní dějové linie soustředěné přece jen na menší diváky staví jakési dospělejší bonusy, z nichž se postupně stává hlavní lákadlo sérií. Době ledové už dávno nevládne mamut s přáteli, nýbrž němá praveverka měnící běh světa. A v Madagaskaru přebily uprchlou partu ze zoo původně vedlejší postavičky tučňáků.

Slušná šedesátka

Mafiáni s ploutvemi už se dočkali vlastního seriálu Tučňáci z Madagaskaru, vánočního speciálu Šťastný a veselý Madagaskar a samozřejmě nechybějí ani ve třetím celovečerním příběhu, jenž do Česka vtrhne 14. června – ovšemže ve 3D. Jinak je tu všechno při starém včetně lemuřího krále obdařeného "brněnským" přízvukem. Pro připomínku, v prvním Madagaskaru z roku 2005 se lev, zebra, žirafa a hroch z newyorské zoo dostali na ostrov, v Útěku do Afriky z roku 2008 na černý kontinent.

Madagaskar 3

A nyní se pokoušejí o návrat napříč Evropou, od kasina v Monte Carlu přes Londýn, ve společnosti nových přátel ze zkrachovalého cirkusu, které naučí trochu kýčovitou "show po americku". Ale pořád je to příjemná podívaná s řadou vtipných průpovídek, ať už zvířata soupeří s kanadským "lidským" konkurentem, souborem Cirque du Soleil či na adresu sibiřského tygra utrousí, že "v Americe to zní nečekaně, ale Rusák má pravdu". V hodnotících procentech slušná šedesátka.

A vyčísleno v penězích? To bude daleko strmější spirála. Podtitul Madagaskaru 3 zní Nejhledanější v Evropě a rozhodně nelže, americké "animáky" nové generace totiž zabírají daleko silněji mimo Spojené státy. První Madagaskar v kinech utržil čtyři sta milionů dolarů, z toho přes tři sta v zahraničí, druhý Madagaskar vydělal šest set milionů, z nichž více než čtyři sta si připsal opět "zbytek světa".

Chris Rock, Jessica Chastainová, Ben Stiller, Jada Pinkett-Smithová, David...

Chris Rock, Jessica Chastainová, Ben Stiller, Jada Pinkett-Smithová, David Schwimmer a Martin Short prezentují v Cannes film Madagaskar 3.

Podobnou zkušenost mají i jiné animované legendy. Třetí Toy Story: Příběh hraček z více než miliardy dolarů získal zhruba tři čtvrtiny mimo severoamerický trh, u třetí Doby ledové s devíti sty miliony si skoro sedm set milionů připsaly jiné země než Státy s Kanadou a snímek Hledá se Nemo utržil "doma" tři sta, v cizině přes pět set milionů dolarů.

Mimochodem právě Nemovu bilanci nelze ani zdaleka pokládat za uzavřenou. V září se totiž vrátí do kin v trojrozměrné verzi – a dá se čekat, že se zrodí další animovaný miliardář.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

Najdete na iDNES.cz