Kriminálka Staré Město se prý od té z Anděla neliší jen propojením se Slováky

  6:07aktualizováno  6:07
Nejen zábavné show, ale také nový seriál budou sdílet diváci obou zemí někdejší federace. Pod názvem Kriminálka Staré Město jej ČT a STV nasadí 20. září, hlavní policejní dvojici hrají Zuzana Fialová a Matěj Hádek a mluví se tu oběma jazyky.

Ze seriálu Kriminálka Staré Město | foto: Česká televize

Herce Matěje Hádka čeká na obrazovce "policajtský" podzim. Na TV Barrandov v sitkomu Profesionálové od 1. září oblékne českou uniformu, v Kriminálce Staré Město pracuje v bratislavském oddělení násilných činů. Nový společný seriál začnou Česká i Slovenská televize vysílat 20. září.

Do soukromí policistů

Hádkovi, jenž tvoří vyšetřovatelský tandem s hlavní hrdinkou v podání Zuzany Fialové, říkají v seriálu "český feši". Tedy fešák, jak tlumočil slovenský režisér s bohatou českou praxí od Febia po Ordinaci Ján Sebechlebský.

Ze seriálu Kriminálka Staré MěstoZe seriálu Kriminálka Staré Město

"Hledali jsme partnera, který by k Fialové sedl nejen věkem, a Hádek má opravdu hodně hereckých poloh," vysvětluje režisér. "Ale totéž platí pro Fialovou: její postava navenek působí jako buldok, nicméně uvnitř nosí křehkost, kterou nechce přiznat."

Právě na ní je postavený celý příběh: na ženě zaměstnané u policie, kterou bývalý šéf a nynější soukromý rádce čili Milan Lasica zprvu drsně zkoušel, jestli vůbec vydrží. Navíc je rozvedená a neví, jak se postavit k snahám svého exmanžela, profesí herce, o návrat a smíření. S péčí o syna jí pomáhá Emília Vášáryová coby matka, která již bere život s větším nadhledem.

Ze seriálu Kriminálka Staré Město (M. Hádek)

Na rozdíl od moderních profesních sérií typu Kriminálka Anděl se Kriminálka Staré Město věnuje ve větší míře soukromí postav. "Vycházeli jsme z toho, že seriály obecně sledují více ženy, tady je navíc žena i v hlavní roli," vysvětluje šéfdramaturg ČT Ivan Hubač, proč kromě jednotlivých kriminálních případů sleduje nový seriál také rodinné zázemí policistů.

Není to jediná odlišnost. "Od začátku jsme chtěli Kriminálku Staré Město stavět jinak než Kriminálku Anděl – ačkoli nepopírám, že když se Anděl na Nově objevil, moc se mi líbil, konečně přinesl jiný, světový styl," uznává Sebechlebský.

Ze seriálu Kriminálka Staré MěstoZe seriálu Kriminálka Staré Město

"Ale naše pojetí je bližší zdejší realitě, na technologické vybavení, které vidíte v Kriminálce Miami či New York, my tady prostě nemáme."

A ještě jeden rozdíl tu režisér najde: ve srovnání s Miami či Andělem nejde v bratislavském Starém Městě čistě o vraždy. "Půdorysem vyprávění je oddělení násilné kriminality, takže některé kauzy našim hrdinům bere elitní mordparta, zatímco oni řeší i jiný typ zločinů. A někdy i mimo svůj okruh působení včetně Česka," líčí režisér.

Ze seriálu Kriminálka Staré Město (M. Hádek vlevo)

V první epizodě přesídlí postava Fialové z malého slovenského města do Bratislavy a v druhém dílu se vyprávění dostane až do Prahy, kde má hrdinka otce – bývalého policistu v podání Jiřího Štěpničky, který spolu s kolegou ztvárněným Jiřím Langmajerem vede bezpečnostní agenturu. Kvůli jedné zakázce se zapletou do mezinárodní honby na uprchlého českého podnikatele napojeného na ukrajinskou a gruzínskou mafii.

Po napětí přijde Cukrárna

Seriál vzniká podle námětů zkušeného slovenského kriminalisty, který už léta své zážitky úspěšně publikuje pod jménem Dominik Dán. Spoluautora našel v českém scenáristovi Alexi Koenigsmarkovi, koproducentem a výkonným producentem se stal Patrik Pašš.

Herci z obou zemí mluví svou mateřštinou, nic se nepřekládá ani nedabuje; tvůrci věří, že diváci jazykovou bariéru nepocítí a co neznají, domyslí si ze souvislostí.

Zatím Kriminálka Staré Město obsahuje sedm hotových epizod, ale režisér nezastírá, že by v natáčení chtěli pokračovat. Letos však ČT další díly neplánuje: po detektivní sérii z Bratislavy obsadí pondělní večery jiný nový seriál – Cukrárna.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

RECENZE: Chůva, která držela feudály nad vodou, připomene i Postřižiny

Chůva a její svěřenkyně ve filmu Becassine!

Sice také nosí deštník, ovšem používá jej pouze místo hole na svůj chudý raneček či jako improvizovanou řadící páku u...

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

VIDEO: Ryjeme držkou v zemi. V Amnestii zazní Pasážová revolta

David Koller, Richard Műller a Viki Olejárová zpívají Kryla v písni k filmu...

David Koller, Richard Műller a Viki Olejárová nazpívali k filmu Amnestie píseň Karla Kryla Pasážová revolta. Přidali se...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz