KOMENTÁŘ: Kdo zpackal výroční státní ceny? Přece už sami voliči

  10:45aktualizováno  10:45
Pavel Tigrid se smál, že prý slyším trávu růst, když jsme spolu kdysi vedli polemiku o jeho nápadu, že obnoví výroční státní ceny za literaturu a překlad.

Cenu rezortu kultury za přínos kinematografii dostal režisér Hynek Bočan | foto: ČTK

Na straně tehdejšího ministra kultury stála silná tradice první republiky, kdy se odměňovali velikáni jako Karel Čapek, na mé namísto argumentů jenom slabé pochyby, co se teoreticky může přihodit, pokud se umění a stát budou příliš kamarádit.

Kdyby Pavel Tigrid viděl letošní výsledek svého bohulibého projektu, už by se nejspíše nesmál. Hned dvě z plánovaných poct padly za oběť politickým aférám, které na slavnostním ceremoniálu nemohl nynější šéf resortu Antonín Staněk nezmínit, byť jen s politováním a s dovětkem: „Ale večer si tím kazit nenecháme.“

Co se stalo? Nejdříve kvůli nesouhlasu s vládou podporovanou komunisty odešli z literární poroty čtyři členové a Jiří Hajíček, kterého ještě předtím stihli na státní cenu za literaturu navrhnout, sdělil, že ji nepřevezme, protože porotci ji zpolitizovali.

Poté cenu za přínos kinematografii pro posmrtně navrženého režiséra Evalda Schorma odmítla přijmout jeho rodina, také z politických důvodů. Nepřála si ani, aby ocenění symbolicky převzal v zastoupení kdokoli jiný; nabízela se totiž asociace režisérů. Ministr kultury Antonín Staněk přání pozůstalých vyhověl – a příslušná porota rovněž mluví o rezignaci.

Takže za chvíli nebudou ani laureáti, ani porotci, ani ceny – a kdo za to může? Přece voliči, kteří vynesli k moci nynější koalici, jež leckomu nevoní. Jenže kvůli záměně pojmů, kdy státní se chápe ve smyslu vládní, se z důstojnosti stává fraška. Paradoxně ji vytvářejí zejména porotci, kteří by měli reprezentovat nárazník nezávislosti mezi umělci a politiky.

I při pohledu do historie se zdá, že umění a stát by si spolu neměly nic důvěrného začínat. Státní ceny za literární a překladatelské dílo vznikly v roce 1920, ale dlouho nevydržely, po komunistickém puči se postupně proměnily v účelové státní ceny Klementa Gottwalda, zrušené v roce 1990.

Fotogalerie

Pět let poté Tigrid prvorepublikovou praxi vzkřísil, od roku 2003 se kromě státní ceny za literaturu a za překlad udělují  ještě ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Trošku nám ty umělecké trofeje během let nabobtnaly – až nyní se zase kvůli trapasu smrskly.

Což není fér vůči prořídlé skupině laureátů, kteří se na ceremoniál dostavili: překladatelka Helena Stachová, divadelník Jan Schmid, skladatel Luboš Sluka, výtvarní kurátoři Jana a Jiří Ševčíkovi, architektka Růžena Žertová, režisér Hynek Bočan. Všichni si uznání za svou tvorbu bezesporu dávno zasloužili, tak proč je museli dostat se šmouhou zpackané slavnosti? A co si asi vyslechnou od rebelů, kteří v bojkotu státních poct vidí statečné gesto?

Přitom to jsou zbytečné aférky. Každá cena musí splnit pouze dvě základní podmínky: někdo ji chce udělit, někdo ji chce přijmout. Pro umělce pak platí taktéž dva bezpečně apolitické druhy pocty: buď mu ji vzdají jeho kolegové čili profesní organizace, nebo hlasující laické publikum.

Pravda, i anketní holdy v poslední době drhnou, po tichém rozloučení televizních TýTý si vybírá oddechový čas hudební Český slavík. Ale zase můžeme strouhat mrkvičku Nobelově ceně za literaturu, která se letos také zrušila: tamní jury se rozpadla kvůli sexuálnímu skandálu manžela jedné z porotkyň.

Alespoň že dopady kampaně MeToo v našich státních cenách zatím chybějí. Ostatně o takové hrozbě jsme tenkrát s Tigridem neměli ani tušení. Škoda, to by se teprve nasmál!

Nejčtenější

Českým divákům se omlouvám, nečekal jsem, že na Ptáče přijdou, řekl Marhoul

Režisér Václav Marhoul v diskusním pořadu Rozstřel. (23. září 2019)

Václava Marhoula překvapil tuzemský úspěch snímku Nabarvené ptáče. „Českým divákům se musím omluvit, nečekal jsem, že...

RECENZE: Dagmar Havlové se loučení s Divadlem na Vinohradech nevyvedlo

Záběr z představení Návštěva staré dámy

Hlavní rolí v klasickém dramatu Návštěva staré dámy se rozhodla Dagmar Havlová rozloučit se svým působením v pražském...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

VIDEO: Hopkins, Kidmanová. Hvězdy v dílech od autora Pražských orgií

Pražské orgie a další filmy podle světoznámého Philipa Rotha

Film Ireny Pavláskové Pražské orgie, který jde do kin 10. října, vznikl podle stejnojmenné předlohy Philipa Rotha,...

VIDEO: Od hladových medvědů po pavoučí horor. Hurá na pohádky

Hurá na pohádky - Trailer

Animované pásmo Hurá na pohádky představující celkem pět krátkých animovaných filmů pro malé diváky a jejich rodiče...

Najdete na iDNES.cz