Dabéry roku jsou Postlerová a Štěpnička

aktualizováno 
Přelouč - Nejlepšími dabéry roku se v sobotu na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči stali Simona Postlerová a Jiří Štěpnička. Postlerové trofej s bustou přeloučského rodáka vyneslo ztvárnění role doktorky Vivian Bearingové ve filmu Vtip, kterou hraje Emma Thompsonová. Jiří Štěpnička byl pak oceněn za roli Nicka alias Mela Gibsona ve filmu Po čem ženy touží.

"Moc si toho vážím a myslím, že mi to dojde až za nějakou dobu. Už nominace byla pro mě velkým oceněním, potěšilo mě to," vyznala se Postlerová, která celý večer přijímala gratulace.

Nominovaný Jan Vondráček, který ztvárnil Petra III. Fjodoroviče ve filmu Mladá Kateřina Veliká, bral prohru s humorem. "Nominace mi svým způsobem připadají legrační. Za poslední roky jsem byl na různé divadelní ceny nominován mnohokrát, a nikdy nic. Kamarádi v divadle mi začali podle Dominika Haška říkat nominátor. Ani dnes jsem s tím nepočítal. Beru to tak, že si s ženou vyrazíme na příjemný večírek," říká člen pražského Divadla v Dlouhé a doplňuje, že dabing je "chléb náš vedlejší".

"Platy v divadlech jsou tak nízké, že jen tím by se člověk neuživil. Dabing mě baví, pokud je pěkný film, což je stejné jako v divadle. Jenže ze šedesáti procent je to takový filmový smog," říká Vondráček.

Ani Alois Švehlík, který byl nominován za titulní postavu ve filmu Řek Zorba, prý neodjížděl zklamán. "Nedělám to pro ceny. Dabing není tenis, v němž chcete vždycky vyhrát," prohlásil dabér Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona.

Do síně dabérské slávy vstoupili herci Marie Marešová, Jaroslav Dufek a Miroslav Moravec. "Světská sláva polní tráva. Dabing je disciplína, kterou mám rád, fascinuje mě a vzrušuje. Když se dělá poctivě, může být obrovskou hereckou školou a dobrodružstvím," prohlásil Moravec, jenž svůj hlas půjčuje komisaři Moulinovi nebo inspektoru Kojakovi.

Cenu za celoživotní mistrovství třem dabérským veteránům předával prezident České herecké asociace Jan Teplý. "Na dobrý dabing se dívám rád, mám rád kolegy, kteří takzvaně jdou s hercem," ocenil laureáty.

Cenu za mimořádné dabingové zpracování hodnotného díla porota udělila filmu Řek Zorba v české režii Jiřího Kodeše. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů získal Jiří Josek za překlad a úpravu dialogů muzikálu All That Jazz.

Zvláštní cenu za dabingové zpracování televizního nebo filmového díla dali porotci seriálu Pohotovost, za celoživotní dabingovou tvorbu získal ocenění mistr zvuku Zdeněk Hrubý.

Ceny mají podle pořadatelů zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu. Návrhy na jejich udělení mohou dávat vyhlašovatelé, členové poroty, kritici, producenti a distributoři. Porota každoročně vybírá ze zhruba pětadvaceti titulů, které měly v uplynulém období premiéru v kinech, televizi a ve videodistribuci.

Herečka Simona Postlerová na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči. (14. září 2002).

Herečka Simona Postlerová na osmém udílení cen Františka Filipovského v Přelouči. (14. září 2002).

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

VIDEO: Během první půle odešlo třináct diváků, hřímá Čermák Za oponou

Portál iDNES KINO uvede seriál Za oponou

Je podezřelý, arogantní, nemusí se chovat, i hvězdu souboru pošle klidně do háje. Řeč je o novém řediteli upadajícího...

Najdete na iDNES.cz