Básníci a Kameňák se utkají o diváky

aktualizováno 
Souboj roku začíná. Přímo proti sobě pozítří startují jediné novinky týdne, české filmy Jak básníci neztrácejí naději a Kameňák 2. Oba slibují smích, oba těží z jistot úspěšné série, oba přidaly k hercům i populární osobnosti, oba vyrazí za diváky do krajů se soutěžemi, s besedami, autogramiádami.

Který vyhraje? Na to si nikdo netroufá odpovědět. Lidé z kin hádají, že šance laskavého humoru už pátých Básníků a peprných anekdot druhého Kameňáku si stojí půl na půl. „Studentům filmové produkce jsem dal za úkol vypracovat odhad, jak souboj dopadne za pět týdnů. Vyšlo jim to dva ku jedné pro Básníky,“ říká Aleš Danielis z Bontonfilmu.

První kolo: diváci

Předchůdci obou novinek patří k diváckým hitům. Každý z prvních tří dílů Básníků našel v kinech více než půldruhého milionu diváků, čtvrtý se milionové hranice dotkl. Dohromady má čtveřice Básníků na kontě zhruba šestimilionovou návštěvnost, o sledovanosti televizních repríz nemluvě. Na adresu „pětky“ říká distributor Jan Bradáč: „Tři sta tisíc diváků je sen, cokoli nad tuhle hranici by překonalo zvyklosti českých luhů a hájů.“

Kameňák vévodil kinům loni počátkem roku, podle Unie filmových distributorů jej vidělo za patnáct týdnů tři sta tisíc, do října na čtyři sta tisíc lidí. Mezitím převzaly žezlo ještě úspěšnější české snímky, milionové Pupendo a téměř půlmilionová Jedna ruka netleská. Nicméně letos na Nový rok si Kameňák v televizi Nova dopřálo 3,8 milionu lidí, zhruba tři čtvrtiny všech, kdo trávili večer u obrazovky.

Druhé kolo: příběh

Oba filmy navazují na předchozí děj. V Básnících 5 zemře lékaři Štěpánovi v podání Pavla Kříže matka, jeho vztah s lékárnicí čili Terezou Brodskou chladne, do bytu se mu nastěhuje rozvedený kamarád Kendy alias David Matásek, ale na scénu vstupuje i nová dívka, kterou může Štěpán svádět svými básničkami.

Všechny články o filmu Jak básníci neztrácejí naději 

Nechybějí ani další postavy série, Jana Hlaváčová coby sestra Tonička, Josef Somr jako pan profesor, Pavel Zedníček v roli majitele pohřební služby Písařík či Tomáš Töpfer coby šéf nemocnice. Nové lákadlo módních tváří zastupují moderátor Leoš Mareš či modelky Adriana Sklenaříková a Jitka Kocurová.

Kameňák 2 postupuje podobnou metodou. „Opět je inspirován vtipy, kterých diváci po prvém dílu zaslali šedesát tisíc,“ říká mluvčí díla Marie Grofová. A také začíná tam, kde minule skončil. Tehdy v jihočeském Kameňákově vytryskl ze skály na zámku zázračný pramen sexuální zdatnosti.

Ale teď se náhle ztratil. Kam, to ví jen stařenka z podzámčí: prohání mladíky, končící jako oběti znásilnění na policii a poté na psychiatrii. Policejní náčelník Pepa Novák čili Václav Vydra musí případ vyšetřit, po pramenu se pídí i místní mafiáni.

Znovu se ke známým jménům „jedničky“ - Janě Paulové, Josefu Lauferovi či Marku Vašutovi - přidají nové magnety: nedávno zesnulá Helena Růžičková v roli zelinářky a zpěváci Helena Vondráčková coby doktorka psychiatrie, Martin Maxa jako nový tělocvikář, Monika Absolonová v roli zdravotní sestřičky a Marta Kubišová v pořadu „Chcete mě?“, jenže prý trošku naruby.

Třetí kolo: reklama

Předpremiéry a spanilé jízdy po regionálních kinech se pevně usídlily v reklamní mašinerii. Básníci se už týden přednostně hrají v jediném pražském kině Bio Illusion, v noci na včerejšek slavili oficiální start v hlavním městě, pozítří se vydají po republice v 34 kopiích plus jedné s anglickými titulky.

A na slavnostní předpremiéry po krajích, kde si popovídají s diváky, budou jezdit i herci - míří třeba do Hradce Králové, Českých Budějovic, Ostravy či Brna.

Také Kameňák 2 má 34 kopií, už měl předpremiéru a po zítřejší premiéře v pražské Lucerně se od čtvrtka jeho hrdinové rozjedou zemí na slavnostní promítání a autogramiády. Na trase jsou Česká Lípa, Brno, Liberec, Plzeň, Jičín, Ostrava...
Ukazatelem bude návštěvnost prvního víkendu.

„Za posledních pět let stále drží mezi českými snímky rekord Tmavomodrý svět se 130 tisíci diváků, nad sto tisíc diváků za premiérový víkend se dostalo už jen druhé Pupendo,“ uvádí Anna Černá z Unie filmových distributorů. Kameňák s 37 tisíci diváky hájí páté místo.

Vizážistka a Martin Maxa před natáčením Kameňáku 2.

Martin Maxa a Helena Vondráčková. (Fotografie z natáčení filmu Kameňák 2)

Michaela Badinková a Pavel Kříž při natáčení snímku Jak básníci neztrácejí naději.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein názorně vysvětluje Kendymu alias Davidu Matáskovi, jaká je jeho představa realizace jedné ze scén filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Ani vztah Štěpána se Superpopelkou Ute, jinak majitelkou lékárny U Černé Madony a dalších čtyř lékáren, není nijak dokonalý. Nevzali se a léty jejich vztah zevšedněl a zešedivěl…

V pátém díle básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

ak básníci neztrácejí naději - Tereza Brodská a Pavel Kříž

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Lenka Kořínková po návratu z emigrace udivila knihami o výživě a zdravém vaření. Napsala a vydala jich pět; byly velice populární a hodně žen se podle nich řídilo.

Kdo vyhraje u diváků? Kleinův pátý díl Básníků nebo Troškovo druhé pokračování Kameňáku?

Autoři: ,

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Nejhorším filmem roku může být Robin Hood i komedie Holmes & Watson

Z filmu Robin Hood

Před oscarovou nominací oznámily své kandidáty také Zlaté maliny, tradiční anticeny pro nejhorší díla a výkony roku. Do...

Herečka roku. Martha Issová převezme Za scénou televizní cenu iDNES.cz

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová a Marek Taclík).

Na jaře loňského roku Martha Issová zazářila v roli Marie Šlachtové v televizní minisérii Dukla 61 režiséra Davida...

RECENZE: Jedna Favoritka, tři oscarové dračice a humor na ostří nože

Z filmu Favoritka

Až bude Americká filmová akademie vybírat nositelku herecké ceny z trojice aktérek Favoritky, zapotí se. Jedna je totiž...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz