Básníci a Kameňák se utkají o diváky

aktualizováno 
Souboj roku začíná. Přímo proti sobě pozítří startují jediné novinky týdne, české filmy Jak básníci neztrácejí naději a Kameňák 2. Oba slibují smích, oba těží z jistot úspěšné série, oba přidaly k hercům i populární osobnosti, oba vyrazí za diváky do krajů se soutěžemi, s besedami, autogramiádami.

Který vyhraje? Na to si nikdo netroufá odpovědět. Lidé z kin hádají, že šance laskavého humoru už pátých Básníků a peprných anekdot druhého Kameňáku si stojí půl na půl. „Studentům filmové produkce jsem dal za úkol vypracovat odhad, jak souboj dopadne za pět týdnů. Vyšlo jim to dva ku jedné pro Básníky,“ říká Aleš Danielis z Bontonfilmu.

První kolo: diváci

Předchůdci obou novinek patří k diváckým hitům. Každý z prvních tří dílů Básníků našel v kinech více než půldruhého milionu diváků, čtvrtý se milionové hranice dotkl. Dohromady má čtveřice Básníků na kontě zhruba šestimilionovou návštěvnost, o sledovanosti televizních repríz nemluvě. Na adresu „pětky“ říká distributor Jan Bradáč: „Tři sta tisíc diváků je sen, cokoli nad tuhle hranici by překonalo zvyklosti českých luhů a hájů.“

Kameňák vévodil kinům loni počátkem roku, podle Unie filmových distributorů jej vidělo za patnáct týdnů tři sta tisíc, do října na čtyři sta tisíc lidí. Mezitím převzaly žezlo ještě úspěšnější české snímky, milionové Pupendo a téměř půlmilionová Jedna ruka netleská. Nicméně letos na Nový rok si Kameňák v televizi Nova dopřálo 3,8 milionu lidí, zhruba tři čtvrtiny všech, kdo trávili večer u obrazovky.

Druhé kolo: příběh

Oba filmy navazují na předchozí děj. V Básnících 5 zemře lékaři Štěpánovi v podání Pavla Kříže matka, jeho vztah s lékárnicí čili Terezou Brodskou chladne, do bytu se mu nastěhuje rozvedený kamarád Kendy alias David Matásek, ale na scénu vstupuje i nová dívka, kterou může Štěpán svádět svými básničkami.

Všechny články o filmu Jak básníci neztrácejí naději 

Nechybějí ani další postavy série, Jana Hlaváčová coby sestra Tonička, Josef Somr jako pan profesor, Pavel Zedníček v roli majitele pohřební služby Písařík či Tomáš Töpfer coby šéf nemocnice. Nové lákadlo módních tváří zastupují moderátor Leoš Mareš či modelky Adriana Sklenaříková a Jitka Kocurová.

Kameňák 2 postupuje podobnou metodou. „Opět je inspirován vtipy, kterých diváci po prvém dílu zaslali šedesát tisíc,“ říká mluvčí díla Marie Grofová. A také začíná tam, kde minule skončil. Tehdy v jihočeském Kameňákově vytryskl ze skály na zámku zázračný pramen sexuální zdatnosti.

Ale teď se náhle ztratil. Kam, to ví jen stařenka z podzámčí: prohání mladíky, končící jako oběti znásilnění na policii a poté na psychiatrii. Policejní náčelník Pepa Novák čili Václav Vydra musí případ vyšetřit, po pramenu se pídí i místní mafiáni.

Znovu se ke známým jménům „jedničky“ - Janě Paulové, Josefu Lauferovi či Marku Vašutovi - přidají nové magnety: nedávno zesnulá Helena Růžičková v roli zelinářky a zpěváci Helena Vondráčková coby doktorka psychiatrie, Martin Maxa jako nový tělocvikář, Monika Absolonová v roli zdravotní sestřičky a Marta Kubišová v pořadu „Chcete mě?“, jenže prý trošku naruby.

Třetí kolo: reklama

Předpremiéry a spanilé jízdy po regionálních kinech se pevně usídlily v reklamní mašinerii. Básníci se už týden přednostně hrají v jediném pražském kině Bio Illusion, v noci na včerejšek slavili oficiální start v hlavním městě, pozítří se vydají po republice v 34 kopiích plus jedné s anglickými titulky.

A na slavnostní předpremiéry po krajích, kde si popovídají s diváky, budou jezdit i herci - míří třeba do Hradce Králové, Českých Budějovic, Ostravy či Brna.

Také Kameňák 2 má 34 kopií, už měl předpremiéru a po zítřejší premiéře v pražské Lucerně se od čtvrtka jeho hrdinové rozjedou zemí na slavnostní promítání a autogramiády. Na trase jsou Česká Lípa, Brno, Liberec, Plzeň, Jičín, Ostrava...
Ukazatelem bude návštěvnost prvního víkendu.

„Za posledních pět let stále drží mezi českými snímky rekord Tmavomodrý svět se 130 tisíci diváků, nad sto tisíc diváků za premiérový víkend se dostalo už jen druhé Pupendo,“ uvádí Anna Černá z Unie filmových distributorů. Kameňák s 37 tisíci diváky hájí páté místo.

Vizážistka a Martin Maxa před natáčením Kameňáku 2.

Martin Maxa a Helena Vondráčková. (Fotografie z natáčení filmu Kameňák 2)

Michaela Badinková a Pavel Kříž při natáčení snímku Jak básníci neztrácejí naději.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Režisér Dušan Klein názorně vysvětluje Kendymu alias Davidu Matáskovi, jaká je jeho představa realizace jedné ze scén filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Ani vztah Štěpána se Superpopelkou Ute, jinak majitelkou lékárny U Černé Madony a dalších čtyř lékáren, není nijak dokonalý. Nevzali se a léty jejich vztah zevšedněl a zešedivěl…

V pátém díle básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

ak básníci neztrácejí naději - Tereza Brodská a Pavel Kříž

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

V pátém díle Básníků Štěpána postihne živelná pohroma – dočasně se k němu nastěhuje jeho kamarád Kendy, kterému se rozpadlo manželství a jeho bývalá manželka Sylvie jej vykázala z bytu.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Fotografie z natáčení filmu Jak básníci neztrácejí naději.

Lenka Kořínková po návratu z emigrace udivila knihami o výživě a zdravém vaření. Napsala a vydala jich pět; byly velice populární a hodně žen se podle nich řídilo.

Kdo vyhraje u diváků? Kleinův pátý díl Básníků nebo Troškovo druhé pokračování Kameňáku?

Autoři: ,

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

VIDEO: Já se vrátím, slíbil a splnil. Přichází Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve své nejslavnější filmové sérii je zpátky. Snímek Terminátor: Temný osud vejde do kin 31....

Akční hrdina John Wick 3 porazil v kinech pokémony i Avengers

Z filmu John Wick 3

Keanu Reeves, Halle Berryová a jejich vynalézavé bojové pomůcky včetně psů si došli o víkendu v českých kinech pro...

RECENZE: Sheldon odhalí v uplakané romanci Zlo s lidskou tváří

Z filmu Zlo s lidskou tváří

Podle odhadů jich zabil stovku, k třiceti vraždám mladých žen se Ted Bundy doznal a skončil na elektrickém křesle. V...

Najdete na iDNES.cz